دستگاه اکسیژن هایپربار وارد ایران می شود
توسط : mahdid

دستگاه اکسیژن هایپربار حدود ۷۰ سال قدمت دارد. محفظه ای ۱۷ تنی که به شکل یک کپسول بسته عمل می کند و اکسیژن صددرصد خالص تحت فشار به آن خاصیت درمانی می دهد که می تواند به طور مستقیم یا به صورت مکمل با دیگر درمان ها جوابگوی بیماری های گوناگون باشد.
  
 
   
دستگاه اکسیژن هایپربار حدود ۷۰ سال قدمت دارد. محفظه ای ۱۷ تنی که به شکل یک کپسول بسته عمل می کند و اکسیژن صددرصد خالص تحت فشار به آن خاصیت درمانی می دهد که می تواند به طور مستقیم یا به صورت مکمل با دیگر درمان ها جوابگوی بیماری هایگوناگون باشد.
به گفته دکتر محمدمهدی قیامت ، رئیس انجمن متخصصان بیهوشی ایران ، طبیعت حرفه ای دستگاه اکسیژن هایپربار با طبیعت طب مراقبت های ویژه عجین شده است.
این دستگاه برای اولین بار در خاورمیانه وارد ایران شده است و آیین نامه اجرایی آن در آستانه تصویب در وزارت بهداشت قرار دارد. گفتگوی ما را در این خصوص بخوانید.
● این دستگاه در درمان چه بیماری هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟
این دستگاه به طور مستقیم یا مکمل با دیگر درمان ها در درمان بیماری هایی از قبیل آلزایمر ، فلجهای مغزی ، آبسه های مغزی ، سوختگی ها ، زخمهای دیابت ، عفونت هایی که به قطع پا منجر می شود ، زخم معده ، له شدگی های عضلانی و ضربه های ایجاد شده در ورزش ، بیماری های شبکیه ، عفونت های استخوانی ، شکستگی های استخوان و وزوز گوش موثر است.
همچنین شدت حمله در انواع میگرن ، بویژه میگرن هایی که در اثر استرس و خستگی اتفاق می افتد ، با بهره گیری از این دستگاه کاهش می یابد.
● درباره چگونگی عملکرد دستگاه توضیح دهید.
این دستگاه با افزایش اکسیژن محلول در پلاسما ، میزان اکسیژن رسانی به سلولهایی را که در حال عادی به آنها اکسیژن کافی نمی رسد و سوخت و ساز کافی ندارند، افزایش می دهد. به این ترتیب ، تنقس سلولی برقرار می شود و سموم راحت تر دفع می شوند. بازتوانی سلولی در همه اندام های بدن انجام می شود و اختلاف فشار باعث انتشار اکسیژن در مناطقی از بدن می شود که امکان خون رسانی در آنها وجود ندارد. به این صورت ، سلولها ترمیم می شوند و فعالیت سلول طبیعی می شود.
● بازده اقتصادی دستگاه را چگونه ارزیابی می کنید.
ارزش پولی این دستگاه یک میلیارد تومان است و پیش بینی می شود هر جلسه درمانی با این دستگاه معادل ۷۰۰ هزار ریال باشد.
● درباره اکسیژن مصرفی این دستگاه توضیح دهید.
اکسیژنی که در دستگاه اکسیژن هایپربار مصرف می شود ، خالص است و از مراکز پتروشیمی کشور که سیستم تولید انرژی خالص دارند ، استفاده خواهد شد.
● آیا امکان ساخت این دستگاه در داخل کشور ما وجود دارد؟
اولین دستگاه اکسیژن هایپربار در ایران با ظرفیت ۸ نفر به همت گروهی از غواصانی که سالها مسوولیت غواصی در اهواز را دارند در حال ساخت است و درصدد هستیم فناوری ساخت این دستگاه را بومی کنیم.

نظر یادتون نره؟

دوشنبه 14/8/1386 - 11:55
پسندیدم 0
UserName