سيستم فايل NTFS تا چه حد قابل اعتماد است!!؟
توسط : mahdid

سيستم فايل NTFS تا چه حد قابل اعتماد است!!؟

بسياري از شما در كامپيوتر خود داراي 2 ويندوز مثلا 98 و XP هستيد و حتما مشاهده كرده ايد كه اگر ويندوز XP روي پارتيشني كه فايل سيستم آن NTFS است نصب شود از طريق ويندوز 98 قابل مشاهده و دسترسي نيست، و همچنين با اين كار (نصب XP روي NTFS) امكان قفل گذاري و تعيين سطح دسترسي براي كاربران هم فراهم مي شود. برنامه هايي مثل Partition Magic اين امكان را فراهم مي آورند كه مثلا از روي ويندوز 98 بتوانيد تمامي پارتيشن هاي هارد و همچنين ويرايش و يا هر كاري با هارد انجام دهيد. حال فرض كنيد در ويندوز XP برخي از پوشه هاي شخصي خود را از نظر دسترسي فقط به خود محدود كرده ايد وكسي غير از شما حق دسترسي و دستيباني به آن پوشه ها را ندارد (بدون اينكه روي فايل قفل گذاري كنيد). آيا فكر مي كنيد واقعا كسي نمي تواند به محتويات آن پوشه ها دسترسي داشته باشد!
حال فرض كنيد شخصي در ويندوز 98 شما برنامه partition magic را نصب نموده، اين برنامه امكاني را در اختيار مي گذارد كه از طريق آن مي توان تمامي پارتيشن ها را جستجو نمود كه از طريق كليك راست بر روي هر پارتيشن در خود برنامه و انتخاب گزينهBrowse از آن به راحتي مي توان محتويات هر پارتيشني فرضا پارتيشن ويندوزXP ‏(NTFS) را مشاهده نمود و حتي پوشه هايي را كه شما آنها را از نظر دسترسي محدود كرده ايد به راحتي باز نموده و حتي امكان كپي، حذف و تغيير نام فايل هاي هر پوشه را نيز مي دهد، من بر روي كامپيوتر خود سيستم عامل لينوكس red hat 10 را نيز دز كنار ويندوز خود دارم، اين برنامه حتي قادر به جستجو و كپي و حذف تغيير نام تمام فايل هاي لينوكس نيز است.
حال همان پوشه اي را كه در XP از نظر دسترسي محدود كرده بوديد اين بار رمز گذاري هم بكنيد(از طريق گزينه encrypt). در اين صورت نام آن پوشه و تمامي فايل هاي آن به رنگ سبز در خواهد آمد. حال دوباره در برنامه Partition Magic در ويندوز 98 ازطريق گزينه Browse سري به همان پوشه بزنيد خواهيد ديد كه مي توانيد تمامي پوشه و زير پوشه آن پوشه و همچنين فايل ها را مشاهده كنيد و حتي قادر به حذف و تغيير نام آنها نيز خواهيد بود، ولي به احتمال زياد قادر به كپي كردن آن فايل هاي قفل گذاري شده براي كپي به پارتيشن ديگر، براي باز كردن و ديدن محتويات فايل ها نخواهيد بود و با پيام خطايي از طرف برنامه مواجه خواهيد شد. پس اين رمز گذاري فقط باعث شد كه از ديدن فايل محروم شويم ولي حذف و كپي نام آنها به راحتي انجام مي گيرد حتي مجوزهاي عدم دسترسي هم بي فايده است . نتيجه مي گيريم كه حتي با فايل سيستم NTFS نيز فايل هاي ما در خطر هستند, آن هم خطر جدي! پس براي اينكه فايل هاي خود را هميشه در امان نگه داريد يا يك ويندوز نصب كنيد, يا برنامه هايي مثل partition magic را روي هر ويندوز خود نصب كنيد وحتما براي ورود به برنامه كلمه عبور قرار دهيد تا افراد غير مجاز نتوانند به آن دسترسي پيدا كنند و حتي با دوباره نصب آن به كلمه عبور براي گشودن برنامه نياز دارند، و خوشبختانه در خود ويندوز xp كاربران محدود نمي توانند به برنامه هاي سيستمي مثل Partition Magic دسترسي داشته باشند و فقط كاربران ازگروه مديران (Administrators) مي توانند برنامه ها را حذف و نصب كنند. با تمام اين اوصاف مي بينيد كه Partition Magic كه يك نرم افزار ساده است و اين كار را انجام مي دهد. پس به راحتي مي توان برنامه هايي ساخت كه حتي با وجود رمزگذاري فايل ها قادر به دسترسي و دستيابي آنها بدون از دست رفتن محتويات آن باشيم.

نظر یادتون نره؟

يکشنبه 13/8/1386 - 14:42
پسندیدم 0
UserName