صفحات وب با Password Wizard
توسط : mahdid

صفحات وب با Password Wizard

شايد گاهي اوقات اين فكر به ذهنتان خطور كرده باشد كه چطور مي توانيد جلوي ورودبدون اجازه گردشگران اينترنتي را به يكي از صفحات وب سايت تان بگيريد . شايد تصميم گرفته باشيد كه قسمتي از سايت تان را فقط جهت بازديد افراد خاصي كه نزد شما اعتبار دارند روي وب قرار دهيد . براي اين كاردو روش فوري وجود دارد . اولين روش كه نوع ديناميك محسوب مي شود اين است كه يك پليگاه داده مثلا از نوع اكسس (MDB) برروي سايت قرار داده و ليستي از نام كاربر و رمز عبورهاي مجاز را در آن تعريف كنيد و برنامه اي با زباني مثل ASP بنويسيدت از كاربر رمز عبور را گرفته و آن را با محتويات پايگاه داده مقايسه كرده و تصميم بگيريد كه آيا كاربر، شخص مجازي براي ورود به آن صفحه محسوب مي شود يا نه. اين كار نياز به داشتن دانش كافي در زمينه اسكريپ نويسي و پايگاه داده ها دارد . اما در روش استاتيك شما مي توانيد تعدادي نام كاربري و رمز عبور مربوطه در جايي مثلا يك فايل باينري ذخيره كنيد وبا استفاده از يك برنامه كمكي ، پنجره اي براي دريافت و مقايسه رمز عبور كاربر با رمز عبورهاي موجود در فايل به وجود آوريد .
برنامه Password Wizard اين برنامه امكان تعريف نام كاربري و رمز عبور استاتيك را بر روي سايت CoffeeCup.Com موجود و قابل دريافت و نصب است .

اين برنامه در هنگام نصب ، نصب يك اپلت جاوايي به نام jolook.class را بر روي سرور شما قرار مي دهد .
البته شما مي توانيد برنامه Password Wizard را روي كامپيوتر خودتان نصب كرده و فقط فايل مذكور را بر روي سرور و در محل قرار گرفتنم سايت تان بگذاريد .
وظيفه اين اپلت اين است كه هنگام ورود كاربري و رمز عبور در اختياروي قرار مي دهد و عبارات وارد شده وي را با نام هاي ساخته شده توسط شما مقايسه مي كند .
البته استفاده از اپلت مذكور فقط يكي از دو راه موجود در اين برنامه براي رمز گذاري صفحات وب است ، زيرا اين برنامه قادر است همين كار را با استفاده از برنامه Flash و ساخت يك فايل SWF انجام دهد .
با اين كار مي توانيد حتي پنجره زيباتري را جهت دريافت رمز عبور ايجاد كنيد و مثلا جلوه يا نماي خاصي به آن بدهيد .
اما مشكل فلش اين است كه بايد مطمئن باشيد كه همه كاربران برنامه الحاقي نمايش فايل هاي فلش به نام Flash Plug in را بر روي كامپيوتر خودشان نصب كرده باشند .
در غير اين صورت پنجره ساخته شده توسط شما براي كاربر قابل نمايش نمي باشد . اما اين مشكل براي اپلت وجو ندارد و تمام مرورگرهاي وب امروزي قادر به اجرا و نمايش اپلت هاي جاوايي هستند .
اين برنامه به آساني وبدون نياز داشتن اطلاعات قبلي در مورد زبان جاوا ، اپلت هاي مورد نياز تان را با ظاهري تقريبا حرفه اي برايتان مي سازد. نحوه كار با برنامه

1- پس از اجراي برنامه يك صفحه اوليه جهت انتخاب نوع روش براي ساخت پنجره رمز عبور نمايش داده مي شود .
براي استفاده از اپلت بر روي دكمه java كليك كنيد .
2- در قسمت تنظيمات عمومي (General) ، ابعاد (عرض وارتفاع) پنجره مورد نظرتان را در دو قسمت WidthوHeight وارد كنيد .
سپس در قسمت Link، مسير URLيا آدرس آن صفحه وبي را كه در صورت صحيح بودن كامه عبور رمز مي خواهيد باز شودقرار دهيد. در اين جا مي توانيد رنگ زمينه ومتن اپلت را هم مشخص كنيد.
3-در قسمت Login ابتدا يك پيغام جهت درخواست وارد كردن كلمه عبور(Preloginmessage) وارد كنيد وسپس در قسمت Loginn Message يك پيغام ديگر جهت نمايش در صورت صحيح بودن كلمه عبور وارد نماييد .
آن گاه در قسمت Linkمسير صفحه وبي را كه در صورت صحيح نبودن كلمه رمز مي خواهيد به كاربرنشان دهيد وارد كنيد .اين صفحه وب قاعدتا بايد شامل يك متن جهت نشان دادن خطا ، دليل آن و يا چيزهاي مشابه آن باشد كه قبلا بايد طراحي كنيد و در وب سايت تان قراردهيد.
4-در قسمت Users، نوبت به تعريف نام كاربرو كلمه عبور مربوطه است . هر تعداد كاربري را كه مي خواهيد مي توانيد با كليك بر روي دكمه New User به سيستم معرفي كنيد . همچنين مي توانيد براي هر كاربرمشخص كنيد كه در صورت ورود آن كاربر و موفقيت آميز بودن عمليات Login، آيا بايد صفحه وب تعيين شده در قسمت URLمرحله 2 به وي نشان داده شود يا اين كه قصد داريد به طور استثنا يك صفحه وب ديگري را براي وي نمايش دهيد .
در اين صورت صورت گزينه Use default link را ازحالت انتخاب خارج كرده و آدرس صفحه وب مورد نظر در قسمت Linkوارد نماييد.
5- درمرحله بعد بايد كد تشكيل شده توسط برنامه را كه با استاندارد HTML و با تگ مخصوص اپلت هاي جاوا به نام «APPLET» نوشته مي شود را با استفاده از دكمه مربوط در حافظه كپي كنيد.
سپس صفحه وبي را كه براي ورود كاربران در نظر گرفته ايد دريك ويرايشگرمثل Notepad باز كرده كد مذكور را در جاي مناسب مثلا در ابتداي قسمت Body آن Pasteكنيد .
6- البته در اين برنامه، امكاني براي پيش نمايش اپلت ساخته شده، قبل ازانتقال به صفحه وب اصلي وجود دارد كه با استفاده از دكمه Test in Browser قابل مشاهده است .

نتيجه گيري با استفاده از برنامه هايي مانند PassWord Wizard براي هركاربردهاي ساده رمز گذاري صفحات وب مناسب هستند و كاربران بدون در گير شدن با جزييات برنامه نويسي مي توانند به آساني براي بعضي قسمت هاي سايت شان رمز عبور عبور بگذارند .
و ليكن براي كاربردهاي حرفه اي وسايت هايي كه حاوي داده هاي حياتي هستند ، استفاده از چنين برنامه هايي توصيه نمي گردد.
در اين مقاله روش كار با اپلت جاوا را فراگرفتيد . مشابه همين روند را مي توانيد با استفاده از فايل هاي Flash نيز امتحان كنيد .

نظر یادتون نره؟

يکشنبه 13/8/1386 - 13:9
پسندیدم 0
UserName