راهنماي استفاده از WinZip
توسط : mahdid

راهنماي استفاده از WinZip

برنامه وينزيپ، نرم افزاري است که که بشما امکان ميدهد تا فايلهايتان را آرشيو نمائيد يا آرشيوها را باز کرده و فايلها را از آن استخراج کنيد. منظور از آرشيو يک فايل تک است که تعدادي از فايلها را بصورت يک مجموعه در کنار هم دارد. وقتي وينزيپ فايلها را کنار هم ميگذارد، آنها را کمپرس يا فشرده هم ميکند تا جاي کمتري بگيرند. پس براي بايگاني فايلهاي خود مثلا برروي سي-دي ميتوانيد از آن استفاده کنيد. برنامه وينزيپ رايگان نيست و براي مصرف آن بايد پول پرداخت کنيد. درحال حاضر وينزيپ نمونه 9.0 وجود دارد که به قيمت 29 دلار فروخته ميشود. برنامه WinZip يکي از مفيدترين برنامه هاي نوشته شده براي ويندوز است که به کاربران امکان ميدهد تا بتوانند فايلهايشان را براي آرشيو يا بايگاني بمقدار بسيار زياد کوچک کنند. به جرات ميتوانم بگويم که هر کامپيوتر حاوي ويندوز به يک نمونه WinZip نياز دارد. هدف از آرشيو کردن فايلهاي کامپيوتري ميتواند گرفتن بک آپ، انتقال فايل به کامپيوتري جديد و يا ذخيره فايل در جايي امن بدور از خود کامپيوتر باشد. برنامه WinZip دو ويزارد (برنامه ساده به همراه راهنما براي اجرا) ارائه کرده است که عبارتند از WinZip Wizard و WinZip Classic. اگر در استفاده از کامپيوتر و ويندوز تازه کار هستيد WinZip Wizard را بکار بگيريد که طي چند مرحله فايلها را برايتان زيپ ميکند و يا فايلهاي زيپ را باز مينمايد. اما اگر خبره کامپيوتر هستيد و با ويندوز احساس راحتي ميکنيد، پيشنهاد من استفاده از WinZip Classic ميباشد که امکانات بيشتري را در اختيارتان قرار ميدهد.. در هرصورت، هرکدام را که انتخاب نمائيد ميتوانيد براحتي به نمونه ديگر تغيير حالت دهيد.
اولين اجرا وقتي براي اولين بار وينزيپ را اجرا ميکنيد با چند صفحه تنظيم روبرو ميشويد. مراحل زير را طي کنيد تا وينزيپ تنظيم شود.
وينزيپ در اولين اجرا، صفحه اي را بشما نشان ميدهد که نام WinZip Setup در بالاي آن ديده ميشود. در اين صفحه روي Next کليک کنيد. سپس صفحه قبول مجوز (License Agreement) ظاهر ميشود که روي دکمه Yes کليک کنيد. بعد از آن صفحه Quick Start ظاهر ميشود، روي Next کليک کنيد. در اين مرحله صفحه اي ظاهر ميشود که براي تنظيم وينزيپ است که بشما ميگويد وينزيپ در چه حالتي Wizard يا Classic اجرا خواهد شد.
انتخاب Wizard را انجام دهيد.
در ابتدا بهتر است انتخاب Wizard را انجام دهيد. حال روي Next کليک کنيد تا ديالوگ باکس Select Activity ظاهر شود. در اين باکس جديد تعداد سه انتخاب پيش رويتان قرار دارد که عبارتند از:

1. Unzip or install from an existing Zip file 2. Updating an existing Zip file 3. Create a new Zip file

اين تمام کاري است که در اين ويزارد ميتوانيد انجام دهيد. انتخاب اول براي باز کردن (Unzip) يک فايل زيپ و ذخيره محتويات آن است. انتخاب دوم به شما امکان ميدهد تا فايلهايي را به يک فايل زيپ موجود اضافه کنيد. انتخاب آخر باعث ميشود تا بتوانيد يک فايل زيپ جديد درست کنيد. اول يکي از اين انتخابها را انجام دهيد سپس روي Next کليک کنيد. قابل ذکر است که در همين صفحه انتخابهاي ديگري نيز ديده ميشود که عبارتند از: WinZip Classic که به شما اجازه ميدهد تا به اينترفيس Classic برويد. Help که سيستم راهنماي وينزيپ را برايتان فعال ميسازد. Close که ديالوگ باکس را بسته و در صورت نياز به شما اجازه ميدهد تا اينترفيس شروع برنامه را عوض کنيد.
باز کردن يک فايل زيپ اگر انتخاب Unzip an Existing Zip file را انجام داده و روي Next کليک کنيد ديالوگ باکس Select Zip File را خواهيد ديد. در اينجا تمام فايلهاي زيپ که بصورت پيش فرض در Favorite Zip ذخيره ميشوند را ميبينيد. اين محل معمولا در My Documents قرار دارد. اگر فايلي که به دنبالش هستيد در اين محل نبود روي دکمه Search کليک کنيد تا کادر جستجوي وينزيپ بنام WinZip Search ظاهر شود. اين کادر جستجو بشما امکان ميدهد تا بتوانيد هاردديسکهاي موجود در کامپيوتر، فلدرهاي موجود در Favorite Zip و نهايتا هر نوع ديسک در کامپيوتر را بگرديد. وقتي فايل مورد نظرتان پيدا شد آنرا هاي لايت (انتخاب) کنيد و روي Next کليک نمائيد. با اين کار وينزيپ آدرس جايي که ميخواهد فايل را برايتان باز کن نشان ميدهد که ميتوانيد اين محل را به کمک Select different folder عوض نمائيد. در اين هنگام دو انتخاب ديگر را نيز ميبينيد که عبارتند از:

1. Overwrite matching files automatically 2. Display file icons after unzipping

انتخاب اول به ويزارد ميگويد که هر فايل همنامي را در داخل فلدر و هنگام باز کردن فايل زيپ، رونويسي کند. دومين انتخاب مشخص ميکند که ويزارد بلافاصله ديرکتوري که فايلها در آن باز ميشوند را باز کند. براي شروع بازکردن فايل روي دکمه Unzip Now کليک کنيد.
براي آنکه يک فايل زيپ موجود را بروز کنيد انتخاب Updating an existing Zip file را انجام دهيد. در اين مرحله ميتوانيد به کمک Add files و Add folders اقدام به افزودن فايل يا فلدر به اين فايل زيپ نمائيد. نهايتا روي دکمه Zip Now کليک کنيد تا نهايتا کادر Zip Completed ظاهر شود.
اما براي ايجاد يک فايل زيپ جديد انتخاب Create a new Zip file را انجام دهيد و نام فايل زيپ را تايپ کنيد. وينزيپ معمولا فايل زيپ جديد را در فلدر My Documents ميسازد مگر آنکه محل ديگري را برايش تعريف کنيد. دکمه Browse براي اينکار بشما کمک ميکند. سپس بايد فايلها يا فلدرهايي که بايد در اين فايل زيپ قرار گيرند را انتخاب کنيد. دکمه هاي Add files و Add folders اين انتخاب را پيش رويتان قرار ميدهند. نهايتا روي دکمه Zip Now کليک کنيد.
تا اينجاي مطلب پيرامون Wizard صحبت کردم و اکنون کمي درباره اينترفيس Classic براي افراد باتجربه با ويندوز ميگويم. با کليک روي دکمه WinZip Classic ميتوانيد به اينترفيس کلاسيک وارد شويد. در اين قسمت امکانات بيشتري در اختيار شما قرار دارد که عملکرد آنها را به اختصار برايتان شرح ميدهيم.
در بالاي کادر اين اينترفيس چندين آيکون با قابليتهايي چند وجود دارد. New بشما امکان ميدهد تا يک فايل آرشيو جديد ايجاد کنيد. Open فايل آرشيو موجود را باز ميکند. Favorites ديالوگ باکس فلدرهاي زيپ Favorites را نشان ميدهد. Add بشما امکان ميدهد تا فايلهايي را به آرشيو موجود اضافه کنيد. Extract باعث ميشود تا بتوانيد از آرشيو موجود فايلهايي را باز کنيد. View محتويات يک فايل آرشيو را نشان ميدهد. Wizard ميتواند شما را به اينترفيس Wizard ببرد.

نظر یادتون نره

يکشنبه 13/8/1386 - 5:54
پسندیدم 0
UserName