مفاهيم اوليه در Windows 98
توسط : mahdid

مفاهيم اوليه در Windows 98

روي case هر كامپيوتر دو كليد مهم قرار دارد كه يكي از آنها دكمه power مىباشد كه جهت روشن و خاموش نمودن دستگاه استفاده مىشود ( On روشن و Off خاموش ) و دكمه ديگر دكمه Reset مىباشد هنگاميكه دستگاه روشن بوده و بنا به ضرورت( هنگاميكه برنامهhang يا اصطلاحا" قفل مىنمايد ،برنامه جديدي نصب مىشود كه نياز به راه اندازي مجدد دارد ويا سيستم كنده شده و مشكل خاصي دارد كه شايد با راه اندازى مجدد درست شود) بايد مجددا" راه اندازي گردد استفاده مىشود و دستگاه را دوباره بدون خاموش كردن بالا آورده و راه اندازي مىكند كه اصطلاحا" boot كردن مىگويند.

هنگامي كه شما دكمه power را فشار داده و كامپيوتر را روشن مي كنيد سيستم اصطلاحا" boot شده و بالا مي آيد و امكان دارد جهت ورود به برنامه windows از شما نام كاربر user name و رمز ورود يا password را كه مخصوص هر كسي كه مي خواهد وارد برنامه شود بخواهد. اگر شما نام و پسورد جداگانه داريد نوشته و با كليد سمت چپ ماوس در روي دكمهok كليك كرده يا از روي كليدها دكمه Enter را فشار دهيد ولي اگر به دلايل مختلف اجازه ورود نتوانستيد بگيرد ميتوانيد با كليك روي دكمه cancel وارد سيستم شود و از برنامه هاي عمومي آن دستگاه استفاده نماييد.

صفحه اي كه ظاهر مي شود اصطلاحا" Desktop يا ميز كار نام دارد و روي آن شكلهايي كه icon يا شمايل ناميده ميشوند قرار دارد و نشانگر (يا ميانبر= shortcut ) برنامه هاي مختلف مي باشند و با دو بار كليك دكمه سمت چپ ماوس پنجره آنها باز شده و شما ميتوانيد از آنها استفاده نماييد.

در زير ميز كار نواري قرار دارد كه اصطلاحا" نوار وظيف يا taskbar ناميده مي شود كه علاوه بر داشتن icon هاي خاص،نمايش دهنده نام برنامه هاي فعال روي ميز كار ميباشند. و مهمتر از همه دكمه start در سمت چپ قسمت پايين روى آن قرار دارد و اگر روي آن كليك كنيد مي توانيد به سراغ برنامه هاي موجود در كامپيوترتان رفته و آنها را اجرا نماييد كه معمولا" شامل امكانات زير نيز ميباشد كه بطور مفصل بعدا" در جزواتي ديگر تك تك آنها را آموزش و بررسى خواهيم كرد.

1) ...Shut down : كه شما براي بستن دستگاه و خروج از كامپيوتر و كارهاى ديگر از آن استفاده خواهيد كرد.

2) ...Log off : از برنامه هاي شما خارج شده و آنها را بسته و اجازه مي دهد كاربر ديگر با وارد نمودن نام و رمز ورود وارد برنامه هاي خودش شود.

3) ...Run : در اين قسمت با نوشتن نام و مسير برنامه يا يافتن آن از طريق browse شما مي توانيد برنامه را سريعا" اجرا نماييد.

4) Help : برنامه راهنماي (كمك ) انگليسي جهت آموزش و رفع اشكال انواع برنامه هاي windows را باز مي كند.

5) Find  :كه به شما اجازه پيدا كردن انواع برنامه ها ،فايلها،و فولدرها را در كامپيوترتان مي دهد و همچنين امكانات خاص ديگري در اختيار شما قرار مي دهد.

6) Setting : امكانات تنظيم انواع دستگاههاي سخت افزاري ،نرم افزاري و برنامه هاي جانبي را ميدهد.

7) Documents : شما از طريق اين بخش مي توانيد سريعا" به برنامه My Documents رفته و همچنين در اين قسمت حدود 15 برنامه اسناد ، مدارك و برنامه هاي كاربردى كه اخيرا" اجرا نموده ايد در حافظه آن قرار دارد و شما سريعا" مي توانيد از آنها استفاده نماييد.

8) Favorites : برنامه هاي مورد علاقه اينترنتي كه در حافظه دارد و يا شما اضافه نمويده ايد را نشان مي دهد.

9) Programs : شما را وارد برنامه هاي نصب شده روي كامپيوترتان مي نمايد كه از جمله آنها برنامه Accessories مي باشد.كه خود شامل برنامه هاي متنوعي از جمله Internet tools و Communication جهت تنظيم و وارد شدن به برنامه هاي اينترنت مي باشد. Entertainment كه يكسري وسايل و امكانات تفريحي از جمله cd و ضبط و دستگاه تماشاي فيلم(Media Player ) از طريق كامپيوتر مي باشد. System tools يكسري برنامه هاي سيستمي و تنظيم و چك نمودن دستگاه را در اختيار شما قرار مي دهد. Address book امكان ثبت مشخصات ،تلفن و آدرس مي باشد و مانند يك دفتر تلفن است. Imaging جهت مشاهده و تنظيم و كار روي تصاوير و عكسها است. Calculator شامل ماشين حساب معمولي و همچنين علمي مي باشد. Notepad برنامه نوشتاري ساده اي جهت ياداشت گذاشتن است. WordPad برنامه نسبتا" كاملي جهت نوشتن مدارك،نامه ها، متون و جزوات مي باشد. Paint جهت رسم نقاشي مي باشد.

 

قسمتهاي مختلف يک پنجره در ويندوز98

هنگام اجراي اكثر برنامه ها معمولا" يك پنجره باز مي شود كه شما بايد توانايى كنترل و نحوه استفاده نمودن آن پنجره را بايد داشته باشد و 90% كار پنجره ها شبيه هم مي باشد و اگر شما نحوه كار با يك پنجره را خوب بدانيد مي توانيد از پنجره هاي ديگر نيز به راحتي استفاده نماييد. و ما براي نمونه پنجره My Documents يا اسناد و مدارك را در اينجا و پنجره Internet explorer را جهت آموزش اينترت تشريح مي كنيم و در قسمتهاى بعد انشا الله بقيه برنامه ها را بطور مفصل ارائه خواهيم داد.

با دو بار كليك كردن روي Icon برنامه My Documents (ميانبر زرد رنگ شبيه پاكت نامه كه روى ميز كار قرار دارد) پنجره آن باز مي شود. اكثر پنجره ها داراي هفت قسمت زير مي باشند.

1) Title bar يا نوار عنوان برنامه
2) Menu bar نوار فهرست و ابزار مورد نياز برنامه
3) Tool bar يا نوار ابزار كار و مورد استفاده زياد جهت راحتى انجام كارها
4) Address bar يا نوار آدرس و مسير برنامه
5) Display يا صفحه نمايش اطلاعات ، انجام عمليات و محتويات برنامه
6) Status bar يا نوار وضعيت يا حالات
7) Scroll bar يا نوار گردش ( بالا و پايين نمودن محتويات پنجره)

در زير به توضيح تك تك آنها مي پردازيم:

1)Title bar

Title bar يا نوار عنوان كه در بالاي همه پنجرها كه معمولا" نيز به رنگ آبي مي باشد قرار دارد و عنوان برنامه اي كه در آن قرار داريم را نشان مي دهد.(در اين پنجره عنوان My Documents )

در سمت راست نوار عنوان سه جعبه (box ) كوچك ولي مهم جهت كنترل پنجره قرار دارد كه اگر اشاره گر را روي آنها نگهداريد نامشان به انگليسي پيدا مي شود و عبارتند از:

Minimize box 

 كه به شكل يك منها ( - ) بوده و درسمت چپ قرار دارد و اگر روي آن كليك نماييد پنجره شما كوچك شده و در روي نوار وظيفه يا Task bar مي نشيند و شما مي توانيد ميز كارتان را مشاهده نماييد و يا از برنامه هاي ديگرتان براحتي استفاده نماييد و درصورت نياز به آن بر نامه فقط كافي است يك بار روي اسم آن روي نوار وظيفه كليك نماييد و پنجره شما سريعا" باز مي شود. توجه شود كه Minimize پنجره شما را نبسته بلكه بطور فعال از جلو چشم در روي ميز كار خارج نموده و به روي نوار وظيفه مي برد.

  Maximize/Restore box 

 كه به شكل مربعي در وسط دو دكمه ديگر قرار دارد و به شما اين اجازه را مي دهد كه پنجره را كه معمولا" يك سوم صفحه نمايش است را به حداكثر رسانده و بتوانيد از پنجره نهايت استفاده را نماييد. و در صورت نياز با كليك مجدد روي آن صفحه را كوچكتر مىنمايد تا حدودي نيز شما علاوه بر اين پنجره به ميز كارتان نيز تسلط داشته باشيد.

تذكر:
·· شما در صورتي كه پنجره به حالت كوچك باشد مي توانيد با كليك روي بخش آبي رنگ نوار عنوان Title bar و نگهداشتن دكمه ماوس ( click and drag ) پنجره را روي ميز كار جابجا نماييد.

·· در حالتي كه پنجره كوچك مي باشد شما مي توانيد اشاره گر را به لبه هاي كناري پنجره نزديك نموده و هنگامي كه اشاره گر از حالت يك فلش سفيد به يك فلش سياه نازك دو طرفه در مي آيد دكمه ماوس را كليك نموده ، دكمه را نگه داشته و بكشيد تا بتوانيد پنجره را به اندازه دلخواه كوچك يا بزرگ نماييد وسپس دكمه را رها نماييد.

Close box 

كه به شكل يك ضربدر بوده و با كليك روي آن پنجره از فعاليت افتاده و بسته خواهد شد و براي اجراي مجدد آن دوباره به جايگاه اوليه آن برنامه رفته و آن را فعال نماييد.

2) Menu bar

Menu bar يا نوار فهرست كه خود شامل قسمتهاي مختلفي از جمله file, edit, view, go, favorites, و help برنامه مي باشد كه اين عنوانها در پنجره هاي مختلف شايد كم يا زياد نيز باشند.

در اين قسمت فهرست ابزار و وسايلي كه شما جهت انجام كار به آنها در اين برنامه نياز داريد در درون اينها قرار دارند كه با كليك روي هر كدام فهرستهاي گوناگون هر قسمت به صورت پرده كره كره اي افتاده و آويزان مي شود كه با رفتن روي هر يك از آنها ( اشاره گر را سر دهيد،كليك نكنيد ) در صورتي كه به رنگ سياه باشند و كليك روي آنها مي توانيد كار مورد نظر را اجرا نماييد.( اگر رنگ عمل مورد نظر خاكستري باشد بدين مفهوم است كه آن عمل در حال حاضر فعال نبوده و بايد شما عمل ديگري مثلا" چيزي را انتخاب نماييد تا آن عمل فعال و سياه رنگ شود).

تمامي اعمال و برنامه هايي كه شما در يك پنجره جهت انجام كار به آن نياز داريد در درون نوار فهرست پنجره قرار دارد ولي نترسيد نياز نيست به همه آنها مسلط باشيد و ابزاري كه براى انجام كارها نياز داريد و 90 الي 95% مورد نياز است بطور ملموس و همراه شكلهاي ساده از ميان تمامي اين ابزارها انتخاب شده و در زير نوار فهرست به عنوان نوار ابزار يا Tool bar قرار گرفته است و اگر شما به كار با آنها تسلط داشته باشيد به راحتي مي توانيد آن برنامه را به كار گيريد.

3) Tool bar

Tool bar يا نوار ابزار نشانگر ابزارهاي مورد نياز انتخابي از نوار فهرست مي باشند كه جهت سهولت انجام كار به صورت اشكالى گويا روي اين نوار قرار دارند و با كليك روي آنها كار مورد نظر انجام مي پذيرد.(در صورتي كه عمل مورد نظر فعال باشد سياه رنگ بوده و گرنه خاكستري (غير فعال) مي باشد.)

از جمله اين ابزارها مثلا" درMy Documents عبارتند از:

Back  (برگشت به عقب)

اگر شما درون اين پنجره شما وارد يكى از پوشه هاي دروني آن شويد مي توانيد با زدن دكمه back مجددا" به پنجره اولي برگرديد.

Forward  (رفتن به جلو)

 اگر از صفحه اي درون اين پنجره به عقب برگشته باشيد ميتوانيد با زدن forward مجددا" به صفحه قبلي برگرديد.

Up (رفتن به سطح بالا)

 پنجره شما را تا desktop از قسمتها و بخشهاي مختلف drive ها با لا مي آورد.

Cut (بريدن ،برداشتن و در حافظه نگهداشتن قسمت انتخابى)  

موضوع يا پوشه و فايلها ي انتخاب شده شما را بريده و از اين پنجره و قسمت برداشته و در حافظه موقت كهclipboard ناميده مىشود نگهداري مي كند تادر جايگاه مورد نظر بچسبانيم ( paste ).

Copy  (نسخه بردار يا كپي و در حافظه قرار دادن قسمت انتخاب شده)

 يك نسخه از موضوع يا پوشه و فايلها ي انتخاب شده شما را برداشته و در حافظه موقت كهclipboard ناميده مي شود نگهداري مي كند تادر جايگاه مورد نظر بچسبانيم ( paste ).

تذكر:
cut آن پوشه يا قسمت انتخاب شما را كلا" از آن قسمت بر مي دارد و به جاي ديگري انتقال مي دهد و لي copy به موضوع انتخاب شده كاري نداشته و آن را در جايگاه اوليه حفظ نموده و تنها نسخه اي(رونوشتي ) از آن را در حافظه جهت استفاده مجدد نگه مي دارد. ضمنا" فراموش نشود كه delete فايل يا فولدر انتخاب شده كلا" حذف كرده و در حافظه جهت استفاده نگه نمي دارد.

Paste  (الصاق يا چسپاندن قسمت كپى شده يا بريده شده)

 موضوع يا پوشه و فايلها يي كه شما كپي نموده و يا بريده ايد و در حافظه موقت مىباشد را در جايگاه مورد نظر مىچسباند.

Undo (خنثى نمودن عمل آخر در آن پنجره)

 كار آخري را كه انجام داده ايد را معكوس يا بي اثر كرده و به حالت اول بر مىگرداند.

Delete (حذف و برداشتن موضوع انتخابى از كامپيوتر)

 موضوع يا پوشه و فايلها ي انتخاب شده شما را كلا" حذف نموده و به سطل آشغال ( Recycle bin ) مي برد و يا كلا" از كامپپوتر حذف مىنمايد.

Properties (مشخصات و ويژگيهاى برنامه انتخابى)

 اگر فايل يا فولدري را انتخاب نماييد و روي اين دكمه كليك كنيد مشخصات،آدرس، اندازه ونوع برنامه مورد نظر را نشان مي دهد.

View (نمايش فايلها و فولدرها)

 نحوه نمايش فايلها و فولدرهاي درون پنجره را به صورت Large Icons (بزرگ) ، Small Icons (كوچك) ، List (فهرست) و details كه فايلها را با جزئيات تمام از قبيل نام، اندازه،نوع و تاريخ ايجاد يا تغيير را نيز نشان مىدهد.

4) Address bar

Address bar يا نوار آدرس كه محل و مسير قرار گرفتن فايل يا پوشه و پنجره باز شده را نشان مىدهد و شما براي فراخواني فايل يا پوشه مورد نظر ديگر مىتوانيد درون آدرس كليك كرده و آدرس مورد نظر را نوشته كليد Enter را بزنيد تا برنامه اجرا شود و يا روي فلش كوچكي كه در انتهاي سمت راست نوار آدرس قرار دارد كليك كنيد تا آدرسهاي بخشها و پارتيشنهاي مختلف كامپيوتر را مشاهده نماييد(Desktop, Floppy(a My Computer, C: , D: , E: , Fcd rom) ,My Documents ,Network Neighborhood , Control panel ,Printer , Internet Explorer ) و درون آنها رفته و فايل مورد نظر را پيدا نماييد و آن را اجرا كنيد.

5) Display window

Display window كه همان صفحه اصلي و بزرگي است كه شما محتويات يك پنجره را درون آن مشاهدمكنيد و در صورت لزوم انتخاب و اجرا مىكنيد.

6) Status bar

Status bar يا نوار وضعيت كه در انتها و ته يك پنجره قرار دارد و وضعيت وموقيت ومحل فايلهاي انتخابي را نشان مىدهد.مثلا" اگر شما فايلي را انتخاب نماييد اندازه و سايز آن را در روي نوار وضعيت مشاهده خواهيد نمود.

7) Scroll bar

Scroll bar يا نوار گردش ( بالا و پايين نمودن محتويات پنجره) كه فقط درصفحاتي قابل مشاهده مىباشد كه محتويات آن صفحه زيادتر و بزرگتر از اندازه يك پنجره و صفحه نمايش مىباشد و شما جهت مشاهده بقيه محتويات و موضوعات آن صفحه با استفاده از Scroll barهاي عمودي يا افقي پنجره كه بصورت نواري نازك كه در دوسوي آن يك فلش قرار دار استفاده نماييد.( تذكر: براي اين امر مىتوانيد از دكمه هاي Text editing keys يا كليدهاي ويرايشي موجود روي صفحه كليد استفاده نماييد).

اگر شما روي فلشي كه روي Scroll bar قرار دارد يكبار كليك نماييد محتويات صفحه شما به اندازه يك خط بالا يا پايين مىشوند.و اگر اشاره گر در زير فلش جايي كه خالي است گذاشته و يكبار كليك نماييد محتويات صفحه شما به اندازه يك صفحه نمايشي (page up/down ) جابجا خواهد شد. و ضمنا" مىتوانيد روي دستگيره يا زبانه اي كه در بين دوفلش در وسط Scroll bar قرار دارد كليك نموده آنرا نگهداشته و به اندازه دلخواه بالا يا پايين ببرييد.

دقت شود كه تمامى مطالب بيان شده در خصوص پنجره My Documents در سا ير پنجره ها صادق بوده و عين آن عمل مىنمايد و فقط يكسرى از ابزارهاى مورد نياز هر برنامه با برنامه ديگر فرق دارد.

 

شيوه هاى مختلف باز كردن پنجره مربوط به آيكون در ويندوز 98

در ويندوز 98 براى باز كردن پنجره مربوط به يك آيكون يا براي رفتن به داخل يك پوشه از روشهاي زير استفاده ميشود:
     نكته:براي انتخاب يك آيكون كافيست يك بار دكمه چپ ماوس را روي آيكون مربوطه كليك كنيم.

1. دو بار كليك دكمه چپ ماوس روي آيكون مورد نظر.
2. انتخاب آيكون مورد نظر به وسيله ماوس سپس فشردن كليد ENTER.
3. كليك راست ماوس روي آيكون مربوط و انتخاب دستور Open از كادر دستورات.

شيوه هاي بازگشت به مراحل قبلا طي شده در ويندوز 98

1. كليك چپ ماوس روي ابزار Up  در نوار ابزار.
2. كليك چپ ماوس روي ابزار Back در نوار ابزار.

     نكته: براي مراحل طي شده به سمت جلو از ابزار Forward روي نوار ابزار استفاده ميكنيم.

راه هاي به حداكثر رساندن(بزرگ نمودن) اندازه يك پنجره در ويندوز 98

1. كليك چپ روي دكمه سمت راست بالاي هر پنجره (جعبه مربع شکل ما بين × و -).
2. دو بار كليك روي خط عنوان پنجره اي كه اندازه آن به حد اكثر نرسيده است.
3. يك بار كليك راست روي منوي كنترل هر پنجره سپس انتخاب دستور Maximize.

راه هاي به حداقل رساندن اندازه يك پنجره در ويندوز 98

1.  كليك چپ روي دكمه Minimize (علامت منها ) در سمت راست بالاي هر پنجره.
2.  يك بار كليك راست روي منوي كنترل هر پنجره سپس انتخاب دستور Minimize

راه هاي بازگرداندن اندازه( يك پنجره به حد اكثر رسانده شده) به حالت اول در ويندوز98

1.  كليك چپ روي دكمه Restore (جعبه مربع شكل ما بين× و -)  در سمت راست بالاي هر پنجره به حداکثر رسيده شده.
2.  دو بار كليك روي خط عنوان پنجره اي كه اندازه آن به حداكثر رسيده است.
3.  يك بار كليك راست روي منوي كنترل هر پنجره سپس انتخاب دستور Restore از انتخاب دستورات.

راه هاي ساختن يك پوشه جديد در ويندوز 98

1.  صدور فرمانFolder از زير فهرست New در منوي File .

File>New>Folder

2.  كليك راست ماوس ( روي ناحيه اي خالي از فضاي هر پنجره يا ناحيه اي خالي از ميان بر) زده سپس صدور فرمان  New از فهرست دستورات و در نهايت انتخاب گزينه Folder .

    نكته: پس از اينكه پوشه جديد ساخته شد ويندوز بطور پيش فرض نام آن راNew Folder قرار ميدهد. براي اينكه نام پوشه را تغيير دهيم كافيست بجاي گزينه مزبور نام انتخابي خود را بنويسيم.

راههاي تغيير نام يك پوشه يا فايل در ويندوز 98

1. صدور دستورRename از منوي File .

File > Rename

2. كليك راست روي مورد انتخابي و صدور فرمان Rename از فهرست دستورات.
3.  پس از اينكه پوشه يا فايل مورد نظر را انتخاب كرديم يك بار ديگر (نه بطور سريع و متوالي ) روي آن کليک چپ نماييم تا قسمت نام آن پوشه جهت درج نام جديد فعال شود.

راههاي حذف يك پوشه يا فايل در ويندوز 98

پس از اينكه پوشه يا فايل مورد نظر را انتخاب كرديم براي انجام عمل حذف به يكي از روشهاي زير عمل ميكنيم.

1. صدور فرمانDelete  از منوي فايل.

File> Delete

2. كليك چپ روي ابزار Delete در نوار ابزار.
3. كليك راست روي مورد انتخابي و صدور فرمان Delete از كادر مربوطه.
4.  فشردن دكمه چپ ماوس روي مورد انتخابي و نگهداشتن دكمه چپ و كشيدن ماوس تا اينكه روي سطل بازيافت قرار گيرد.Drag and drop
5.  فشردن كليد Delete از طريق صفحه كليد.

 

شيوه هاي مختلف صدور فرمان Copy( کپی نمودن از فا يلی)

1. صدور فرمان  copyاز منوي Edit .

Edit> Copy

2. كليك چپ روي ابزار copy در نوار ابزار.
3.  كليك راست روي مورد انتخابي سپس صدور فرمان Copy از كادر دستورات.
4.  فشردن كليد تركيبي.

شيوه هاي مختلف صدور فرمانCut (بريدن و برداشتن فا يلی)

1.  صدور فرمان cut از منوى Edit .

Edit > Cut

2.  كليك چپ روي ابزار Cut در نوار ابزار.
3.  كليك راست روى مورد انتخابي سپس صدور فرمان Cut  از كادر دستورات.
4.  فشردن كليد تركيبي Ctrl + X.

شيوه هاي مختلف صدور فرمان paste ( چسباندن فا يلی)

1.  صدور فرمان paste از منوي Edit .

Edit>paste

2. كليك چپ روي ابزار paste در نوار ابزار.
3.  كليك راست روي مورد انتخابي سپس صدور فرمان paste از كادر دستورات.
4.  فشردن كليد تركيبي Ctrl+V .

شيوه هاي مختلف صدور فرمان Undo(حذف و بی اثر نمودن آخرين عمل انجام شده در پنجره ای که هنوز فعال است و بسته نشده)

توضيح: عمل Undo يكي از بهترين دستورات ويندوز 98 و برنامه هاي اجرا شونده تحت آ ن ميباشد و بدين صورت عمل ميكند كه آخرين دستور قبلي را لغو ميكند.

1.  صدور دستورUndo از منوي Edit .

Edit>undo

2.  كليك چپ روي ابزار Undo در نوار ابزار.
3.  فشردن كليد تركيبي Ctrl+Z بعد از آخرين عمل.

در ويندوز 98 براي اينكه از روي يك فايل يا يك پوشه نسخه جديدي (Copy)ايجاد كنيم بايد مراحل زير را انجام دهيم.

نحوه انجام عمل copy

1.  انتخاب پوشه يا فايل مورد نظر.
2.  صدور فرمان copy .( صدور فرمان كپى مانند حذف ميباشد فقط بجاي delete از copy استفاده ميشود.)
3.  انتخاب مقصد عمل Copy .
4.  صدور فرمانPaste يا چسباندن.

صدور فرمان چسباندن نيز مانند سه روش اولdelete است.

تذکر: اين مراحل به جای ماوس با کليدها نيز به صورت زير قابل انجام است

1) ctrl + c => copy  then  2) ctrl + v => paste

روش هاي انتخاب آيكونها (جهتcut, copy,ياdelete نمودن چند پوشه با هم)يا انتخاب غير متوالي

براي انتخاب غير متوالي چند آيكون مراحل زير را انجام ميدهيم.

1.  انتخاب مورد اول (كه ممكن است يك پوشه يا يك فايل يا يك نماد باشد.)
2. نگه داشتن كليدCtrl و انتخاب موارد بعدي با استفاده از كليك دكمه سمت چپ ماوس.

نكته: با نگه داشتن كليد Ctrl و كليك روي آيكونها ميتوان موردي را به موارد انتخابي خود اضافه كنيم يا با كليك مجدد روي انتخاب قبلي خود آن را از   از موارد انتخابي خود كم كنيم.

انتخاب متوالي

براي انتخاب متوالي چند آيكون به روش زير عمل ميكنيم :

1.  انتخاب مورد اول.
2.  نگه داشتن كليدshift و انتخاب مورد آخر.

نكته : در حالت فوق ويندوز تمامي آيكونهاي بين مورد اول و آخر را انتخاب ميكند.

انتخاب تمامي آيكونهاي داخل يك پنجره

براي انتخاب تمامي آيكونهاي داخل يك پنجره به روشهاي زير ميتوان عمل كرد:

روش اول: صدور دستورSelect All ا از منوي Edit .

روش دوم: با استفاده از كليد تركيبي Ctrl+A عمل انتخاب را انجام ميدهيم.

معكوس نمودن انتخابهاي انجام شده

براي معكوس نمودن موارد انتخابي به روش زير عمل ميكنيم :

1.  انتخاب مواردي كه نمي خواهيم جز’ انتخاب باشند.
2.  صدور فرمان Invert Selection از منوي Edit .

شيوه هاي مختلف آرايش پنجره هاي باز شده

ويندوز با سه روش پنجره هاي باز شده را روي ميز كار آرايش ميدهد كه عبارتند از:

Cascade Windows : پنجره را به صورت آبشاري ( روي هم) مرتب ميكند.

Tile Windows Horizontally : پنجره ها را به صورت افقي و كنار هم مرتب ميكند .

Tile Windows Vertically : پنجره ها را به صورت عمودي و كنار هم مرتب ميكند.

    مراحل انجام عمل:
1.  كليك راست روي نوار وظيفه ( Taskbar ) (نواري است كه پايين ميز كار(desktop ) قرار دارد و كليد (start ) روي آن در سمت چپ قرار دارد.)
2.  انتخاب يكي از سه مورد فوق از كادر دستورات ظاهر شده.

گزينه هاي مربوط به مشخصات فايلها و پوشه ها (Properties)

هر فايل يا پوشه در ويندوز 98 دارا ى خصوصياتي است كه اين خصوصيات توسط مراحل ذيل قابل رويت ميشود:

1. كليك راست روي پوشه يا فايل مورد نظر
2. انتخاب دستور Properties از كادر دستورات

در پنجره ظاهر شده نام پوشه يا فايل ، اندا زه فايل يا پوشه محل قرار گرفتن فايل يا پوشه و اطلاعات ديگري مربوط به پوشه يا فايل نشان داده شده است . در قسمت پايين پنجره قسمتي به نام attributes ( صفات) مربوط به فايل يا پوشه قرار دارد كه صفات مربوط به فايل يا پوشه مورد نظر را نشان ميدهد.

از بين چهار صفت ذكر شده براي هر فايل يا پوشه ، هر كدام از گزينه ها علامت خورده باشد بدين معني است كه فايل يا پوشه مورد نظر داراي آن صفت است . براي انتساب صفتي به فايل يا پوشه اي كافيست روي گزينه مزبور يك بار كليك چپ كنيم همچنين براي غير فعال كردن صفتي كافيست يك بار ديگر روي گزينه مزبور كليك چپ كنيم تا از حال انتخاب خارج شود.

صفت فايلها ( Attribute )

هر فايل ممكن است از لحاظ چگونگي ذخيره بر روي ديسك داراي يك يا چند صفت از صفات زير باشد:

Read Only( فقط خواندني): فايلهايي كه فقط قابل خواندن يا اجرا بوده و بر روي آنها كپي چيزي نشده و قابل پاك شدن نميباشد.

Archive(آرشيو) : حالت عادي ذخيره فايلها بر روي ديسك است.

Hidden (پنهان) : فايلهايي كه هنگام گرفتن ليست اسامي فايلها، اسم آنها در ليست نميآيد .اين فايلها قابل پاك شدن و كپي شدن نبوده ولي به اجرا در ميآيند.

System(سيستم): فايلهايي كه صرفا” حين راه اندازي كامپيوتر قابل اجرا ميباشند و مانند فايلهاي پنهان اسم آنها در ليست نميآيد.

توضيح دستور Folder Option در منوي View :

ويندوز 98 در حالت عادي تمامي فايلها و پوشه ها را به كاربر نشان ميدهد ، ميتوان فايلهايي را كه صفت System يا Hidden دارند از ديد كار بر پنهان نمود. بدين منظور بايد مراحل ذيل را انجام داد:

1.  انتخاب منوي View
2.  صدور فرمان Folder Option
3.  انتخاب تب View
4.  انتخاب يكي از دو گزينه زير:

Do not show hidden or system files : فايلها يا پوشه هاي داراي صفت مخفي يا سيستم را نشان ندهد .

Do not show hidden files : فايلها يا پوشه هاي داراي صفت مخفي را نشان ندهد.

انتخاب گزينه Show All Files باعث نشان داده شدن تمام فايلها ميشود.

مراحل خالي نمودن محتويات منوى اسناد(Documents )

روش اول

1.  كليك راست روي نوار وظيفه .
2. انتخاب دستور Properties از كادر دستورات.
3.  انتخاب تب START Menu از پنجره ظاهر شده.
4.  كليك چپ روي دكمه Clear در پنجره ظاهر شده.
5.     كليك روي دكمه OK .

  روش دوم

1. باز كردن منوي Start .
2.  باز كردن منوي Setting و انتخاب گزينه Taskbar & Start Men.
3.  انتخاب تب Start Menu از پنجره ظاهر شده.
4.  كليك چپ روي دكمه Clear در پنجره ظاهر شده.
5.  كليك روي دكمه OK .

راه هاي دستيابي به پنجره مركز كنترل Control Panel

روش اول

باز كردن پنجره My Computer  سپس باز كردن پنجره آيكون Control Panel

My Computer > Control Panel

روش دوم

باز كردن منوي start و انتخاب منوى setting و سپس انتخاب گزينه Control Panel

Start > setting > Control  panel

شيوه هاي مختلف نمايش آيكونهادر پنجره ها

ويندوز 98 ميتواند آيكونها را با نمايشهاي مختلفي در هر پنجره ويندوز نشان دهد كه عبارتند از:

Large Icons: در اين روش آيكونها در شكل بزرگ شده خود ظاهر ميشوند.

Small Icons: در اين روش آيكونها در شكل كوچك شده خود ظاهر ميشوند.

List:در اين روش آيكونها به صورت فهرست وار در پنجره ها قرار ميگيرند.

Details: در اين روش آيكونها با تمامي جزييات مربوط به آنها نمايش داده ميشوند كه جزييات عبارتند از نام , نوع , اندازه ,و تاريخ نصب يا تاريخ تغيير آنها.

براي دسترسي به چهار نوع نمايش فوق به شيوه هاي زير ميتوان عمل كرد:

1. انتخاب يكي از روشهاي فوق با استفاده از منوي View .
2.  كليك چپ ماوس روي فلش ابزار View در نوار ابزار و انتخاب يكي از روشهاي فوق.
3.  كليك راست روي ناحيه اي خالي از پنجره و انتخاب يكي از روشهاي فوق از كادر ظاهر شده.

شيوه هاي مختلف چيدن آيكونها در پنجره ها يا روي ميزكار ويندوز 98

ويندوز 98 ميتواند نشانه ها را به 5 روش در هر پنجره يا روي ميز كار آرايش دهد كه عبارتند از:

by Name: در اين روش آيكونها براساس حروف الفبا مرتب ميشوند.

by Type: در اين روش آيكونها بر اساس نوع يا پسوندشان مرتب ميشوند.

by Size: در اين روش آيكونها بر اساس اندازه اي كه حافظه را اشغال كرده اند مرتب ميشوند.

by Date: در اين روش آيكونها  بر اساس زمان نصبشان روي كامپيوتر مرتب ميشوند.

Auto Arrange: در اين روش آيكونها هميشه بطور اتوماتيك( بر اساس آخرين انتخابهاي بالا) مرتب ميشوند.

شيوه هاي دسترسي به اين نوع آرايشها عبارتند ار :

1.  صدور فرمان Arrange Icons از منوي View و انتخاب يكي از موارد فوق.
2. كليك راست روي ناحيه اي خالي از فضاي پنجره و صدور دستور Arrange Icons از كادر دستورات سپس انتخاب يكي از موارد فوق.

نحوه نمايش آيكونها در پنجره ها

در ويندوز 98 اين قابليت وجود دارد كه محتويات هر پنجره به شيوه هاي مختلفي نشان داده شود ، همچنين  ميتوان به ويندوز دستور داد كه آيا محتويات هر پوشه رادر پنجره اي جداگانه مربوط به خودش نشان دهد يا اينكه در همان پنجره قبلي آنرا نمايش دهد.

مراحل انجام عمل:

1.  انتخاب منوي View
2.  صدور فرمان Folder Option
3.  انتخاب تب General

در پنجره ظاهر شده سه نوع مختلف از شيوه هاي نمايش آيكونها در پنجره ها قابل دسترسي استكه عبارتند از:

Web Style : آيكونها به شيوه متداول در صفحات وب (web) نشان داده شوند.

Classic Style : آيكونها به شيوه كلاسيك و عادي ويندوز نشان داده شوند.

Custom Style : آيكونها به شيوه هايي كه شخصا" براي ويندوز تعريف مي كنيم نمايش داده شوند.

هر كدام از گزينه هاي فوق كه با كليك چپ بر روي آنها ميتوان آنها را فعال يا غير فعال نمود ، داراي دكمه اي به نام Setting سمت راست پايين پنجره هستند كه با كليك بر روي آن ميتوان براي هر كدام از روشهاي فوق تغييراتي را اعمال نمود اين تغييرات عبارتند از:

Active Desktop

 گزينه هاي ذيل را براي تغيير در نحوه نمايش ميز كار در اختيار ميگذارد .

Enable all web- related content on my desktop : تمام خصوصيات و ارتباطاتي كه در صفحات وب وجود دارد براي ميز كار ويندوز در نظر گرفته ميشود.

Use windows classic desktop  : از حالت عادي ويندوز براي نمايش محتويات ميز كار استفاده ميشود.

Browse folder as fallows

 پوشه ها مطابق يكي از حالتهاي ذيل نمايش داده شوند.

Open each folder in the same window: هر پوشه در همان پنجره اي كه پوشه هاي قبلي در آن باز شده اند نشان داده شود.

Open each folder in its own window : هر پوشه را در پنجره اي اختصاصي و مربوط به خودش باز كن.

View web content in folder

 ميتوان با انتخاب يكي از دو گزينه زير نمايش محتويات پوشه ها را به حالت و بي (web ) تبديل كرد.

For all folder with HTML content : براي همه پوشه هايي كه به صورت HTML طراحي شده اند حالت و بي (web )  نمايش داده شوند.

Only for folders where I select as web page (view menu) : فقط براي پوشه هاي كه من انتخاب ميكنم از حالت و بي (web ) براي پوشه ها استفاده كن .

Click Item as follows

 نحوه كليك كردن روي آيتمها ميتواند به يكي از حالتها زير صورت گيرد.

Single click to open an Item (point to select)  : به محض قرار گرفتن ماوس روي آيتمي آن آيتم انتخاب شود و يك بار كليك دكمه چپ ماوس باعث باز شدن يا اجرا شدن ايتم ها شود.

Double click to open an Item( single click to select ) :يك بار كليك دكمه چپ ماوس روي آيتمي باعث انتخاب آن آيتم شود و دو بار كليك دكمه چپ ماوس باعث باز شدن يا اجرا شدن آيتمها شود.

تنظيم  خصوصيات مربوط به سطل بازيافت ( Recycle Bin )

همانطور كه در قبل گفتيم كليك راست روي هر آيكون و انتخاب گزينه Properties  از كادر دستورات آن منجر به نمايش خصوصيات آن آيكون ميشود. بنابراين با انجام مراحل زير ميتوان خصوصيات سطل بازيافت را ظاهر ساخت:

1.  كليك راست روي آيكون سطل بازيافت
2.  انتخاب دستور Properties

پنجره خصوصيات سطل بازيافت حداقل شامل يك تب به نام Global (سراسري) و يك تب به نام درايو   C ميباشد. اگر تب هاي ديگري را در پنجره مزبور مشاهده ميكنيد بدين دليل است كه ويندوز اين امكان را دارد كه خصوصيات سطل بازيافت براي هر درايو بطور مستقل تعريف شود. بنابراين به تعداد درايوهاي ايجاد شده روي كامپيوترتان ، تب مشاهده ميكنيد.

تب Global :

در اين تب ميتوان مشخص نمود كه آيا خصوصياتي كه براي سطل بازيافت در نظر ميگيريم براي همه درايوها يكسان باشد يا اينكه براي هر درايو متفاوت باشد . اين عمل با استفاده از گزينه هاي زير امكان پذير است :

configure drives Independently : با انتخاب اين گزينه خصوصيات سطل بازيافت براي هر درايو بطور جداگانه قابل تعريف است و يكسري گزينه هاي ديگر در اين پنجره را غير فعال ميكند.

Use one setting for all drives :با انتخاب اين گزينه از يك خصوصيت مشترك براي تمام درايوها استفاده ميشود به عبارت ديگر خصوصيت سطل بازيافت براي تمام درايوها يكسان خواهد بود.

تا اين قسمت براي سطل بازيافت تعريف كرده ايم كه آيا خصوصياتش در همه درايوها يكي باشد يا نه اما توسط گزينه هاي ذيل خصوصيات اصلي مربوط به خود سطل را تعريف مكنيم كه عبارتند از:

Recycle Bin Do not move files to the:اگر اين گزينه انتخاب شود فايلهايي كه از روي كامپيوتر حذف ميشوند به داخل سطل بازيافت منتقل نميشوند بلكه مستقيما از حافظه سيستم حذف  خواهند شد و امكان بازگرداندن آنها وجود ندارد. ضمنا با انتخاب اين گزينه ساير گزينه ها در قسمت مربوطه غير فعال خواهند شد. 

Maximum size of Recycle Bin :در اين قسمت  نوار لغزاني قرار دارد كه با تنظيم آن مشخص ميكنيم چقدر از فضاي حافظه هر درايو براي سطل بازيافت كنار گذاشته شود.بطور پيش فرض ويندوز10 در صد از فضاي حافظه هر درايو را براي فايلهايي كه حذف ميشوند كنار ميگذارد 

در صورت لزوم ميتوان با تنظيم نوار لغزان اين فضا را بيشتر يا كمتر نمود. 

Display delete confirmation dialog box: با انتخاب اين گزينه ويندوز هنگام حذف فايلها كادري را ظاهر ميكند كه براى اطمينان بيشتر از شما سئوال مينمايد كه آيا هنوز مايل به حذف فايلها هستيد يا خير در صورت لزوم ميتوان پاسخ Yesيا No را كليك نمود. اگر اين گزينه از حالت انتخاب خارج شود كادر مزبور ظاهر نخواهد شد و ويندوز مستقيما فايلها را حذف خواهد نمود.

  توضيح : تب هاي ديگري كه در اين پنجره مشاهده مي كنيد خصوصيات فوق را بطور جداگانه براي هر درايو تعريف خواهد نمود.

نكته: براي انتخاب هر كدام از گزينه هاي فوق يك بار كليك چپ بر روي آنها باعث انتخاب گزينه مزبور خواهد شد همچنين يك بار كليك چپ بر روي گزينه اي كه انتخاب شده است آن را از حالت انتخاب خارج خواهد كرد. 

خالي نمودن محتويات سطل بازيافت(RecycleBin )

روش اول

1.  كليك راست روي آيكون سطل بازيافت.
2.  صدور دستورEmpty Recycle Bin .
3.     كليك روي دكمه Yes .

روش دوم

1.  با از كردن پنجره آيكون سطل بازيافت.
2.  انتخاب تمامي موارد داخل پنجره(يا موردهاي مورد نظر) ( Edit > Select All )
3.  صدور فرمان Delete .
4.  كليك روي دكمه Yes.

تنظيم خصوصيات مربوط به نوار وظيفه 

براي نوار وظيفه در ويندوز 98 ميتوانيم خصوصياتي تعريف كنيم و آن را مطابق سليقه شخصي خود آرايش دهيم . انجام اين كار مراحل ذيل را انجام دهيد: 

1.  كليك راست روي نوار وظيفه 
2.  انتخاب دستور Properties 

در پنجره باز شده روي صفحه كه بطور پيش فرض تبTaskbar آن فعال است چهار گزينه مشاهده مكنيد كه با انتخاب آنها ميتوان نوار وظيفه را  پيكر بندي نمود. توضيح اين چهار گزينه به قرار ذيل است : 

 Always on top : با انتخاب اين گزينه نوار وظيفه همواره روي پنجره هاي باز شده قرار خواهد گرفت. 

 Auto hide : با انتخاب اين گزينه نوار وظيفه بطور اتوماتيك پنهان يا آشكار خواهد شد بدين صورت كه ماوس را روي ناحيه اي كه نوار وظيفه قرار دارد بياوريم نوار ظاهر خواهد شد و به محض اينكه ماوس را به ناحيه اي بالاتر ببريم نوار ناپديد خواهد شد. 

 Show small Icons in Start Menu : با انتخاب اين گزينه آيكونهاي موجود در منوي شروع به صورت كوچك نمايش داده خواهند شد كه اين خاصيت باعث خواهد شد منوي شروع بتواند گزينه هاي بيشتري را در خود نمايش دهد. 

  Show clock: با انتخاب اين گزينه ساعت سيستم همواره سمت راست نوار وظيفه نشان داده خواهد شد. 

تنظيم نوار ابزارهاي نوار وظيفه(Taskbar)  

در ويندوز 98 ميتوان براي نوار وظيفه، نوار ابزارهايي در نظر گرفت كه قسمتهاي مختلفي را هميشه در اختيار ما بگذارد . براي تنظيم اين نوار ابزارها به شيوه ذيل عمل كنيد: 

1.  كليك راست روي نوار وظيفه
2.  انتخاب گزينه Toolbars از كادر دستورات
3.  انتخاب يكي از موارد ظاهر شده در منوي فوق

توضيح گزينه هاي كادر فوق 

Desktop : باعث ظاهر شدن تمام آيكونهاي روي ميز كار در نوار وظيفه خواهد شد.

Links : باعث ظاهر شدن تمام ارتباطات اينترنتي شما در نوار وظيفه خواهد شد.

Address : باعث ظاهر شدن نوار آدرس در نوار وظيفه خواهد شد. 

My computer : باعث ظاهر شدن محتويات پنجره MY computer در نوار وظيفه خواهد شد. 

Quick Launch :باعث ظاهرشدن قسمتي در نوار وظيفه خواهد شد كه ميتوانShortcut ها را در آن قسمت قرار داد.. 

توضيح : براي انتخاب هر كدام از گزينه هاي فوق يك بار كليك چپ روي آنها كافيست .لازم به ذكر است كه گزينه اي كه انتخاب شود كنار آن يك علامت چك مارك ظاهر خواهد شد. براي اينكه   گزينه اي را از حالت انتخاب خارج كنيم كافيست يك بار ديگر روي آن كليك كنيم.

نوشته شده توسط:مهدی دستیگردی از بیرجند
نظر یادتون نره؟

شنبه 12/8/1386 - 18:47
پسندیدم 0
UserName