آشنايي با انواع پسوندها در مورد دامنه هاي اينترنتي
توسط : mahdid

آشنايي با انواع پسوندها در مورد دامنه هاي اينترنتي

متاسفانه هنوز هم پس از گذشت مدت زياد استفاده از اينترنت توسط کاربران اينترنت دنيا ، هنوز حتي بعضي از افراد و يا وب کاران هم ، درک درستي از دامنه هاي اينترنتي ندارند .

هنوز خيلي ها دامنه WS را مخفف Web Site مي دانند ! تازگي هم خيلي ها گمان مي کنند که دامنه bz از آنجا که دامنه biz پر شده است به بازار اينترنت اضافه شده است و به همان معناي business است !! استفاده از دومين هاي cc و tv نيز اخيرا در دنيا رايج شده است .

و خيلي ها گمان مي کنند دامنه tv همان معني تلويزيون مي دهد و براي اين اصلا ايجاد شده است !! شايد خيلي از شبکه هاي ماهواره اي دنيا رسما از اين دامنه به عنوان دامنه سايت خود استفاده مي کنند که در واقع فعل اشتباهي است . اما واقعيت چيست ؟!! خيلي ساده است . يک فرمول کلي براي دامنه هاي اينترنتي وجود دارد و آن تعداد حرف دامنه است که تا 99 درصد فرمول درستي است به جز موارد استثنا در دامنه هاي جديد عمومي . با اين دسته بندي به طور کلي دامنه ها در 4 دسته قرار مي گيرند : دسته اول ( 3 حرفي ) : دامنه هاي Top Level عمومي يا gTLDs : سه دامنه Com , net , org به عنوان معمول و معروف ترين دامنه هاي جهاني شناخته مي شوند که Com ابتداي کلمه Commerical به معني تجاري و Net ابتداي کلمه Network به معني شبکه و org نيز ابتداي واژه organization به معني سازمان است .

هر يک از اين دامنه ها بايد در جاي صحيح خودش استفاده شود . به عنوان يک شرکت که در زمينه خدمات اينترنت فعاليت مي کند بهتر است از دامنه Net استفاده کند . اين قاعده توسط خيلي از شرکتهاي مشهور جهان رعايت مي شود . دسته دوم ( 3 حرفي جديد ) : دامنه هاي Top Level عمومي جديد ( NEW gTLDs ) : دامنه هاي Biz ، Info ، Pro ، Aero ، Coop و Museum و Name در اين دسته قرار دارند . اين دامنه هاي به منظور رفع نياز در کمبود اسامي در دامنه هاي دسته اول ايجاد شده است و ميشد گفت دامنه هاي جديدي هستند . اخيرا دامنه Info به منظور ترغيب کاربران اينترنتي و صاحبان وب سايتها توسط بعضي از Server هاي ثبت دامنه دنيا به صورت اشانتيون و يکساله و رايگان ارائه مي شود . اما دقت کنيد که صرف دامنه info فقط و فقط به صورت يکساله ثبت مي شود و سال بعد مجبوريد براي تمديد آن مبلغي تقريبا 1.5 تا 2 برابر دامنه هاي دسته اول براي آن بپردازيد .

چون اين دامنه از ابتدا يکي از دامنه هاي گران بوده است و به دليل عدم استقبال صاحبان وب سايتها از آن به اين صورت ارائه مي شود . پس اگر جايي ديديد که اين دامنه را با قيمتهاي پايين مثل 2900 تومان !!! ثبت مي کنند حرص نزنيد چون سال بعد پول سال قبل را هم از شما ميگيرند !! دسته سوم ( سه حرفي ): دامنه هاي مخصوص sTLDs l ) Top Level ) : اين دامنه ها هم جزو دامن هاي مخصوص و يا به قول معروف سلطنتي اينترنت محسوب مي شوند همچون GOV اول کلمه Government به معني دولت و يا EDU اول کلمه Education به معني آموزش و يا دامنه هاي نامرسوم INT يا MIL دسته چهارم ( دو حرفي ) : دامنه هاي بين المللي کشورهاي جهان : ( ccTLDs ) معروف ترين دامنه هاي اينترنتي دو حرفي متعلق به کشورها يا مناطقي از جهان است که در زير ليست شده است که اکثرا توسط بعضي از افراد برداشت هاي نادرستي از آن شده است : WS : Samoa CC : Cocos TV : Tuvalu BZ : Belize و .... به عنوان مثال دامنه IR که توسط مرکز تحقيقات بنيادي زنجان ثبت مي شود به عنوان دامنه بين المللي ايران در دنيا شناخته مي شود .

خوشبختانه در انتخاب اين دامنه ، در شانس با کشورمان همراه بوده است چرا که در حالي که ديکته سه کشور عراق Iraq يا ايرلند Ireland هر سه با دو حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ايران اختصاص يافته است و دامنه عراق Iq و ايرلند Ie شده است .

نظر یادتون نره؟

شنبه 12/8/1386 - 17:55
پسندیدم 0
UserName