اعلاميه ي احترام و اعتماد به نفس ( قسمت اول )
توسط : حامد...

 

اعلاميه ي احترام و اعتماد به نفس ( قسمت اول )

 

 

در تمام عالم هستي هيچ انساني وجود ندارد که دقيقاً به من شباهت داشته باشد! من خودم هستم! و هر آنچه که هستم کاملاً منحصر به فرد و يگانه است.

 

من مسئول کارهاي خودم هستم و هر آنچه بدان نياز داشته باشم، اکنون و در اينجا با خود همراه دارم، تا بتوانم از يک زندگي بسيار خوب و کامل و رضايت بخش بهره مند باشم!

 

من اين توانايي را دارم که بهترين جنبه هاي وجود خود را آشکار سازم و مي توانم در دوست داشتن و ابراز علاقه ، حق انتخاب داشته باشم و انساني کاردان و ماهر باشم و بالاخره هدف و معنايي در زندگي ام و نيز نظمي دقيق در عالم هستي بيابم!

 

من مي توانم با انتخابي که انجام مي دهم، خود را پرورش دهم، رشد کنم و در کمال سازش و هماهنگي با خود، ديگران و خداوند مهربان زندگي کنم.

 

من به راستي مستحق اين هستم که در اينجا و هم اينک، کاملاً مورد تأييد و عشق و محبت ديگران قرار بگيرم و به گونه اي باشم که هم اينک هستم!

 

من خودم را دوست مي دارم، خود را تأييد مي کنم، خود را آن گونه که هستم مي پذيرم و از همين امروز تصميم دارم که از زندگي کامل و رضايت بخش بهره مند گردم!

 

ميزان احترام و اتکاء به نفسي که يک انسان از خود آشکار مي سازد بر تمام آنچه بيان مي دارد، مي انديشد و انجام مي دهد تأثير مي نهد. چنين شخصي که از اعتماد به نفس بالايي برخوردار است از زندگي کمال استفاده و لذت را مي برد.

 

اين صفت باطني داراي دو جنبه ي مکمل هم مي باشد: از يکسو برخورداري از نوعي درک و بينش از لياقت و کارداني و مهارت هاي شخصي ؛ از سوي ديگر برخورداري از اين اعتقاد راسخ دروني که به عنوان يک فرد، از شأن و مرتبه و ارزشي واقعي بهره مند است.

 

داشتن احترام و اتکاء به نفس، و نيز دانستن لياقت باطني بدين معناست که آدمي بتواند خود را لايق بسياري از کارها، و نيز سزاوار دريافت احترام از سوي ديگران بداند.

 

هر قدر انساني بيشتر براي خود احترام قائل شود و ارزش قابليت هاي باطني خود را بداند بيشتر مي تواند در محيط کاري خود، از خلاقيتي جان بخش و شورانگيز استفاده کند و به همان اندازه بيشتر قادر شود در روابط بشري اش با ديگران، از حالتي مثبت گرايانه بهره مند گردد. اين موجب مي شود که همين شخص، احترام و ادب بيشتري نيز نسبت به ديگران داشته باشد، و کمتر احساس کند که بنا به هر دليلي، در معرض تهديد ديگران قرار گرفته است و از امکاناتي که به وي اجازه خواهد داد در شادماني و سعادت زندگي کند، بيشتر بهره مند خواهد گشت.

 

تأثير احترام و اتکاء به نفس مناسب

 

1- چنين شخصي خود را به عنوان موجودي که در حال تکامل است در نظر مي گيرد. اين شخص از آن چه هست، و از کمبودها و نقايص و اشتباهاتش، ناراحت نمي شود و هيچ نوع خجالتي احساس نمي کند.

 

2- او سعي مي کند خود را بيش از پيش بشناسد و تکامل پيدا کند و با رفتاري مفيد و کارساز با ديگران ارتباط برقرار کند.

 

3- او قبول مي کند اعتقاداتش را دوباره مورد بررسي قرار دهد و آنها را زير سؤال بگيرد و همزمان، براي آنها احترام لازم را قائل شود و به عقايد و باورهاي ديگران نيز احترام نهد.

 

4- او مايل است با ديگران وارد ارتباط شود و بياموزد که چگونه به شناختن ديگران قادر گردد.

 

5- او داراي اهداف مشخصي براي زندگي خود مي باشد و همه گونه اطلاعات و کمک هايي را که برايش مفيد و پرفايده است مي يابد تا به اهداف خود دست پيدا کند.

 

6- او در مي يابد چگونه ميان وقايع و اتفاقات، تعبير و تفسير آنها و نيز احساسات و عواطفي که در اين بين تجربه مي کند تفاوتي قائل شود و مسئوليت آنها را بپذيرد.

 

7- او مي تواند در لحظه ي حاضر زندگي کند بدون آنکه معناي اصلي زندگيش را (به صورت کلي) از ياد ببرد.

 

8- او به ارزش هاي آنهايي که وي را در مسيرش هدايت و راهنمايي مي کنند واقف است.

 

چنين شخصي با خود و دنياي اطرافش در هماهنگي کامل به سر مي برد. تمام مشکلات زندگي دقيقاً به ميزان بالا و يا کم بودن احترام و اتکاء به نفس بستگي دارد.

 

ادامه دارد ...

شنبه 12/8/1386 - 8:42
پسندیدم 0
UserName