طبابت غیرمعمول دکتر جی پارکینسون
توسط : jadval

طبابت غیرمعمول دکتر جی پارکینسون

دکتر جی پارکینسون Jay Parkinson یک پزشک عمومی 31 ساله ، با تخصص در پزشکی پیشگیرانه است. این پزشک و عکاس باذوق ، از آنجا که از محیط بیمارستان و کلینیک‌ها چندان خوشش نمی‌آید ، مدتی است که شیوه جدیدی از ویزیت بیماران را ابداع کرده است.

 backgroundimage_3.jpg

او از شیوه خاصی از پزشکی از راه دور یا «تله‌مدیسین» استفاده می‌کند. پزشکی از راه دور ، هنوز محدودیت‌هایی دارد و جای شیوه ویزیت و معاینه چهره به چهره را نمی‌گیرد ، بنابراین دکتر پارکینسون محدودیت‌هایی در بیمارانی که می‌پذیرد ، ایجاد کرده است.
با این همه و با وجود این محدودیت‌ها ، باید درنظر گرفت که بسیاری از افراد جوان سالم که بیمه ندارند ، تمایل دارند مشکلات پزشکی خود را به سرعت از طریق ویزیت‌های مجازی برطرف کنند.
دکتر جی پارکینسون  مطبی ندارد ، او قرارهایش را از طریق
sms ، ایمیل و یا پیام‌‌رسان‌های فوری هماهنگ می‌کند و با آنها چت ویدئویی می‌کند. وی بیماران گروه سنی 18 تا 40 ساله‌ای را که بیمه پزشکی ندارند  و از مشکلات جدی پزشکی رنج نمی‌برند  و همچنین ساکن منهتن یا بروکلین هستند ، می‌پذیرد. او از لپ‌تاپ ،  آی‌فون  و سیستم لایف ریکورد برای ارتباط و ذخیره و پردازش اطلاعات پزشکی بیمارانش استفاده می‌کند.

 687474702f656d722e6c6966657265636f72642e636f6d2f66656174757265732f66696c65732f70616765315f312e706e67.jpg

هدف دکتر جی پارکینسون از این نوع طبابت این است که شیوه بسیار قدیمی و تقریبا فراموش‌شده‌ای را که در آن برای درخواست ویزیت خانگی با خانه پزشکان از طریق تلفن ارتباط برقرار می‌شد ، امروزی کند و با فناوری‌های نوع ترکیب کند. دکتر پارکینسون از این طرق می‌خواهد ، هم بیمارانش را سالم نگه دارد و هم حساب بانکی آنها را! او لیستی از پزشکانی را در اختیار دارد که با کمترین هزینه بهترین خدمات پزشکی را ارئه می‌دهند و با شماری از داروخانه‌ها ، رادیولوژیست‌ها و آزمایشگاه‌ها قرارداد بسته است.
برای استفاده از خدمات دکتر پارکینسون باید وارد سایت وی شوید و مبلغی حدود 500 دلار در سال را بپردازید. با پرداخت این مبلغ دکتر پارکینسون متعهد می‌شود که دو ویزیت فیزیکی چهره به چهره در آپارتمان ، محل کار یا هر جای راحت دیگر از شما انجام دهد. البته ویزیت‌های مجازی از طریق ایمیل ، تماس تلفنی ، چت ویدئویی و چت نوشتاری ، نامحدود خواهند بود.
البته توجه داشته باشید که شیوه کار دکتر پارکینسون بیشتر راهنمایی الکترونیک و ارجاع شما به بهترین پزشکان و کلینیک‌هاست ، پزشکان و کلینیک‌هایی که خدمات خوبی می‌دهند و هزینه منصفانه‌ای دریافت می‌کنند. مثال:
مچ دست شما ضربه می‌بیند و شما تصور می‌کنید که ممکن است شکسته باشد ، به جای اینکه به نزدیک‌ترین واحد اورژانس بروید و در صورتی که بیمه نداشته باشید ، مبلغ 2000 دلار (باز هم بگویید کیفیت خدمات پزشکی در ایران بد است!) هزینه کنید ، دکتر پارکینسون رادیولوژیستی را می‌شناسد که با مبلغ تنها 80 دلار از شما یک عکس اشعه ایکس برای تشخیص می‌گیرد.
اگر دست شما شکسته باشد ، در عرض یک ساعت به یک ارتوپد که هزینه‌اش فقط 400 دلار است ، راهنمایی می‌شوید.
بنابراین اگر مچ شما تنها ضربه دیده باشد ، 1920 دلار صرفه‌جویی کرده‌اید و در بدترین حالت ممکن و در صورت شکستگی ، 1520 دلار را حفظ کرده‌اید.
مثال دوم : سایت دکتر جی پارکینسون در مورد آکنه یک برنامه ویزیت الکترونیک می دهد که در آن مبتلایان به آکنه می‌توانند برای تشخیص و درمان عکس دیجیتال خود را ایمیل کنند و بعد ، مؤثر بودن درمان را چند هفته بعد از طریق عکس دیگری که ارسال می‌کنند ، پیگیری کنند.
 قانونی در مورد تشخیص‌های دیجیتال و از راه دور وجود ندارد ، اما رئیس آکادمی آمریکایی پزشکان خانواده ، دکتر ریک کالرمن Rick Kellerman در این مورد هشدار می‌دهد :
«باید در مورد تشخیص‌هایی که صرفا از طریق اینترنت داده می‌شود ، محتاط بود. ایمیل‌ها و ارتبط ویدئویی اینترنتی تنها باید یک وسیله باشند و نه عامل اصلی تشخیص. »
دکتر کالرمن به بیماران توصیه می‌کند در مورد دادن اطلاعات پزشکی از طریق پیام‌رسان‌فوری و یا ایمیل‌هایی که رمز‌نگاری نشده‌اند ، محتاط باشند.
پزشکی جالب دکتر پارکینسون ، بازتاب زیادی در رسانه‌ها و سایت‌های اینترنتی پیدا کرده است ، مثلا اخبار
abc ، فاکس‌نیوز ، روزنامه‌های وال استریت ژورنال و نیویورک پست ، مقاله‌ها و گزارشاتی در مورد او تهیه کرده‌اند ، مخصوصا کسانی که در آمریکا بیمه پزشکی ندارند این شیوه را آلترناتیو خوبی برای کاهش هزینه‌های پزشکی می‌دانند و از آن استقبال کرده‌اند.

پنج شنبه 10/8/1386 - 9:9
پسندیدم 0
UserName