اثبات ضرب نخستین سکه اسلامی توسط امام علی(ع)
توسط : mohsenpour


ضرب این نمونه در بصره، به تاریخ سال 40 هجری به دستور امام علی(ع) بوده تا نخستین سبک درهم ویژه عربی اسلامی باشد. این در حالی بود که پیش از آن، مسلمانان با دینارها و درهم‌های رومی، فارسی و حبشی که در بین آنان از سوی تجار کاروان‌های تجاری رد و بدل می‌شد، معامله می‌کردند.

با کشف سکه‌های تاریخی جدیدی که بر اساس برآورد کارشناسان، تاریخ ضرب آن به دوران حکومت امام علی(ع) برمی‌گردد، مشخص شد نخستین سکه‌های اسلامی توسط ایشان ضرب شده، نه در دوره «عبدالملک مروان».

به گزارش خبرگزاري تابناک به نقل از سایت لبنانی «بنت جبیل»، آکادمی «ماجستیر» اثر کشف شده از نخستین درهم اسلامی را که به دستور امیرالمؤمنین، علی(ع) در فاصله سال‌های 35 تا 40 هجری ضرب شده بود، تأیید کرد.

«محمد فوزی عبدالطیف اللثام»، رئیس آثار کشف‌شده در بندر «رفح» در فلسطین در این‌باره گفت: آغاز ضرب سکه ویژه اسلامی در دوران امیرالمؤمنین(ع)، نفی‌کننده این است که نخستین سکه نقد و درهم‌ها و دینارهای اسلامی را «عبدالملک مروان» که حکومت را در بین سال‌های 65 ـ 68 هجری در دست داشت، ضرب کرده است.

تازه‌ترین بررسی‌های انجام شده، حاکی از آن است که درهم اسلامی در سال 39 هجری ضرب شده که پشت آن عبارت «لااله‌الاالله» با جمله «بسم‌الله» احاطه گشته و در روی دیگر آن، در وسط، سوره اخلاص و در پایین آن، عبارت «محمد رسول‌الله أرسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لوکره المشرکون» درج شده است.

وی همچنین اشاره می‌کند: ضرب این نمونه در بصره، به تاریخ سال 40 هجری به دستور امام علی(ع) بوده تا نخستین سبک درهم ویژه عربی اسلامی باشد. این در حالی بود که پیش از آن، مسلمانان با دینارها و درهم‌های رومی، فارسی و حبشی که در بین آنان از سوی تجار کاروان‌های تجاری رد و بدل می‌شد، معامله می‌کردند.

از جمله معلوماتی که رئیس آثار کشف‌شده به آن دست یافته، این‌که وزن درهمی که امام علی(ع) دستور ضرب آن را در بصره داده‌اند، مطابق با وزن درهم شرعی است که رسول‌الله گفته‌اند. این درهم برخلاف وزن درهم‌های عربی و اسلامی ضرب‌شده در دوره‌های بعد و دوره امویان و عباسیان است که وزن‌های متفاوتی داشته و با وزن شرعی یکسان نبوده است.

سایت «بنت جبیل» در پایان می‌نویسد: کشف این اثر مهم، موجب بازگرداندن تاریخ اسلامی است و تأکید می‌کند، سرچشمه آغاز عزت اسلام و مقدمه آن در انحصار ولی خدا، امام علی(ع) است و این‌که هر مثالی از پیشرفت اسلام بیان می‌شود، حتی اگر در دوره اموی و عباسی باشد، شبیه چیزی است که رسول اعظم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) آن را ساخته‌اند.

منبع:سایتemammahdi
پنج شنبه 10/8/1386 - 8:18
پسندیدم 0
UserName