ماه مبارك و رهايى انسان از اسارت گناهان
توسط : jadval

ماه مبارك و رهايى انسان از اسارت گناهان

حضرت فرمود:
«أيّها النّاس انّ انفسكم مرهونة بأعمالكم ففكّوها باستغفاركم»
مردم شما آزاد نيستيد، جانتان در گروِ كارهاى شماست، يعنى اين كارهايى كه انجام داده ايد يك قفسى و طنابى از آنها ساخته ايد و دست و بال خود را با آن قفس و طناب بسته ايد، پس شما در رهن و گرو هستيد.
كسى كه بدهكار است گرو مى سپارد، مثلاً خانه و فرش را گرو مى دهد، كسى كه از لحاظ عقيده و اخلاق و عمل صالح بدهكار باشد، ديگر با مال قابل گرو نيست، اين جا خود شخص را گرو مى گيرند.
نعمتى به ارزش نعمت آزادى بسيار كم است و آزاد، آن انسانى است كه على(عليه السلام) فرمود: «و من ترك الشّهوات كان حراً»; «كسى كه شهوت?ها را ترك كرد آزاد است.»
فرمود: در اين ماه خودتان را آزاد كنيد و اين فكّ رهن به استغفار و طلب مغفرت است. در قرآن كريم فرمود: «كُلُّ نَفْس بِمَاكَسَبَتْ رَهِينَةٌ إِلاَّ أَصْحَابَ الْيَمِينِ»
آنهايى كه با ميمنت كار كردند آزادند، آنها كه گرفتار شهوت و غضب نبودند آزادند. آن كسى كه مى گويد هر چه دلم بخواهد مى گويم و هر چه دلم بخواهد مى كنم و هر جا دلم بخواهد مى روم، معلوم مى شود صاحب اين سخن در گروِ شهوت است نه در اختيار عقل. انسان براى اين كه ببيند آزاد است يا در قفس، ببيند چگونه مى انديشد.
و انقلاب براى اين بود كه جز خداى سبحان كسى بر ما مسلط نشود، براى اين بود كه ما بنده خدا بشويم ولاغير.
اين كه گفتند چندين بار در شبانه روز بگوييد: «استغفر اللهَ رَبّي و أتوب إليه» در نماز و در غير نماز براى خود و ديگران طلب مغفرت كنيد براى آن است كه اين ميله هاى فولادين را يكى پس از ديگرى بشكنيد و از بين ببريد.

چهارشنبه 18/7/1386 - 5:29
پسندیدم 0
UserName