در يك پژوهش علمي تاثير ژن برعملكرد ورزشكاران بررسي شد
توسط : zolfaghari

 

در يك پژوهش علمي تاثير ژن و راهكارهاي دوپينگ ژنتيكي براي ارتقاي مثبت آن برعملكرد ورزشكاران مورد بررسي قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ـ منطقه خراسان، رضا شجيع دانشجوي رشته تربيت‌بدني دانشگاه فردوسي در يك مقاله علمي که در دومين همايش سراسري دانشجويي بيولوژي، جامعه، نگاهي به آينده با استفاده از منابع علمي و كتب مرجع، به ارايه اطلاعاتي در زمينه جايگاه ژن و عوامل ذاتي در موفقيت ورزشكاران پرداخته‌است.

در اين پژوهش آمده است: دخالت علم و تكنولوژي و ابعاد تاثيرگذار آن بر كيفيت ورزشي، موجب نزديكي هرچه بيشتر ورزشكاران به بالاترين حد توان جسمي خود شده است كسب ركوردهاي جديد ورزشي و البته ورزشي و البته باور نكردني در دنياي مدرن پديده اي دور از ذهن نيست.

براساس نتايج موجود در اين پژوهش تقريبا نيمي از پراكندگي اجزاي بدني افراد، براثر تاثير ژن‌هاست.

همچنين تحقيقات انجام شده بر مبناي خون صدها ورزشكار برتر نشان مي‌دهد: ميزان اوژن آلفااكتين2 و آلفااكتين 3 به ترتيب در سيستم عضلاني ورزشكاران استقامتي و سرعتي كه از توان بالايي برخوردار هستند، بيشتر است و وجود ژن ديگري به نام(ACE) احتمال موفقيت ورزشكار را 3 تا 4 برابر افزايش مي‌دهد.

اين محقق مي افزايد: مساله دستكاري ژنتيكي كه براساس آن مي‌توان، توان ورزشكار را 3 تا 4، برابر افزايش داد -دوپينگ ژني-، اعتراضايت و انتقادات بسياري را در برداشته از جمله كمسيون هاي حقوق ورزشي و كنترل دوپينگ آزمايش‌هاي انجام شده در اين راستا را نوعي دوپينگ و كلونيگ -شبيه سازي ژنتيك- دانسته و توقف آن را خواستار شده‌اند.

اين درحالي است كه عده‌اي از فيزيولوژيست‌ها نقش ژن و عوامل ذاتي را در مقابل اثر تمرين و محيط ناچيز دانسته و ويژگي بدني و آناتوميكي و فيزيولوژيكي ورزشكاران را تحت تاثير عوامل محيطي و تمرين مي‌دانند.

 

 

سه شنبه 17/7/1386 - 17:36
پسندیدم 0
UserName
x