نكاتي در مورد سلامتي گوشت
توسط : tmehdi
نكاتي در مورد سلامتي گوشت
 
دامهايي كه براي كشتار و تأمين گوشت در نظر گرفته مي شوند در معرض دو نوع آلودگي قرار دارند :
1-آلودگي هاي اوليه : شامل ابتلا به انواع بيماري هاي دامي يا مشترك بين انسان و دام ( بيش از 400 نوع ) مي باشد .
- براي تشخيص بيماري در دام ها شرط اصلي كشتار اين دام ها در كشتارگاه ها و بخصوص در كشتارگاه هاي صنعتي و انجام بازرسي بهداشي گوشت قبل و بعد از كشتار توسط بازرسان گوشت مي باشد .
2-آلودگي هاي ثانويه : حين اعمال كشتارگاهي ، حمل و نقل و عرضه در شرايط غير بهداشتي ، گوشت در معرض آلودگي به انواع ميكروارگانيسم ها قرار مي گيرد كه به آن آلودگي ثانويه گفته ميشود.
در صورت مصرف گوشت هاي كشار شده در خارج از كشتارگاه احتمال ابتلاي انسان به اين گونه بيماريها زياد مي باشد .
 
ويژگيهاي ظاهري گوشت قرمز سالم چيست ؟
-      بايد در كشتارگاه هاي مجاز تهيه شده و داراي مهر دامپزشكي باشد .
- ظاهر آن لزج و چسبنده و مترشح نباشد ، همچنين خشك و يا چروكيده بودن از علايم نگهداري گوشت در شرايط نامناسب و غير بهداشتي است .
-      داراي نقاط خونريزي و دانه هاي غير عادي نباشد .
- عضلات سفتي و قوام طبيعي داشته باشد و با فشار انگشت پس از برداشتن انگشت به حالت اوليه برگردد .
- بوي گوشت در حالت طبيعي و سلامت بودن بوي مخصوص لاشه هاي كشتاري است و هر نوع بوي غيرطبيعي و نامطبوع مانند ترشيدگي ، عفونت و گنديدگي ، كپك زدگي و يا تعفن علامت فساد گوشت مي باشد .
- رنگ طبيعي گوشت با توجه به نوع دام كشتاري صورتي متمايل به قرمز است ، كم رنگ بودن گوشت ممكن است علامت كم خوني و بيماري مزمن دام كشتاري باشد . پر رنگ بودن و تيره رنگي گوشت علامت عدم خروج كامل خون در هنگام ذبح است كه خود از علائم احتمالي ابتلاي دام به بيماري عفوني و تب دار يا مرگ دام قبل از كشتار است .
- هر گونه تغيير رنگ آن از قرمز به سبز ، قهوه اي ، خاكستري ، سياه ، كپك زدگي از علائم فساد گوشت مي باشد .
- لاشه دام هاي كشتار شده بايد در پايان عمليات كشتارگاهي شستشوي كامل شده و بلافاصله سرد شوند ( 4-0 درجه سانتيگراد ) و بهترين روش نگهداري گوشت تازه حفظ اين دما تا هنگام مصرف ( كوتاه مدت ) است . از نظر بهداشتي بهترين روش ، عرضه گوشت بصورت قطعه بندي و بسته بندي درظروف مناسب بهداشتي و داراي برچسب حاوي كد بهداشتي بهره برداري دامپزشكي، نام و نوع فرآورده ، نام و نشاني كشتارگاه ، تاريخ توليد و انقضاء مصرف و شرايط نگهداري گوشت مي باشد .
 
 
هنگام خريد گوشت به چه نكاتي بايد توجه شود ؟
* از خريداري و مصرف گوشت دام هايي كه به صورت غير مجاز كشتار شده اند مانند گوشت هاي قطعه بندي شده فاقد مشخصات لازم ، گوشت چرخ كرده آماده براي عرضه و لاشه هاي فاقد مهر كشتارگاه جداًً خودداري شود .
* عرضه و نگهداري گوشت بايد در داخل يخچال هاي ويترين دار صورت گيرد و مقدار گوشت موجود در مغازه بايد متناسب با ظرفيت يخچال هاي موجود در فروشگاه باشد . گوشتي را كه در خارج از يخچال نگهداري مي شود نبايد خريداري نمود .
* گوشت چرخ كرده بايد در حضور مشتري از لاشه مهمور به مهر دامپزشكي و در چرخ گوشتي كه خالي و تميز است تهيه گردد . از خريد گوشت چرخ كرده اي كه در قصابي هاي به صورت آماده عرضه مي گردد و يا داراي بسته بندي مناسب با مشخصات بهداشتي كامل نيستند بايد خودداري نمود .
 
سه شنبه 17/7/1386 - 13:8
پسندیدم 0
UserName
x