آشنايی با چوب و هنرهای مرتبط با آن
توسط : jadval

آشنايی با چوب و هنرهای مرتبط با آن
 


نویسنده: حسین یاوری
تعداد صفحات: 183
شابک: 1 ـ 636 ـ 471 ـ 964
نوبت چاپ: اول 1384
شمارگان: 2200

معرفی کتاب: كتاب حاضر، آشنايي با چوب و هنرهاي مرتبط با آن است كه هنرهايي همچون، خراطي سنتي، كنده‌كاري، منبت‌كاري، مشبك‌كاري، معرق و... را شامل مي‌شود كه آن را دكتر حسين ياوري با يك پيش‌گفتار و هفت فصل نوشته است. در فصل اول وي به مروري بر پيشينة استفاده از چوب در ايران و ديگر كشورهاي جهان پرداخته است. در فصل دوم تعريف ويژگيها (محاسن و معايب) و طبقه‌بنديهاي كلي چوب، در فصل سوم آشنايي با برخي از انواع چوبهاي مورد مصرف در هنرهاي مرتبط با چوب، در فصل چهارم آشنايي با عمده‌ترين ابزار و وسايل كار مورد نياز در هنرهاي مرتبط با چوب، در فصل پنجم آشنايي با مواد چسبنده، در فصل ششم آشنايي با انواع اتصالات و در فصل هفتم آشنايي با صنايع و هنرهاي مرتبط با چوب را آورده است.
كتاب همراه عكس و تصاوير و نمونه‌‌هايي از كارهاي با چوب و هنرهاي مرتبط با آن است كه با زيرنويس و در پايان با كتاب‌نامه كه تنها منبع در مورد هنر چوب است آورده شده است. وي در مقدمة كتاب در مورد چوب و هنرهاي مرتبط با آن مي‌نويسد كه چوب، فراوان‌ترين مادة موجود در طبيعت است كه از روزگاران گذشته مورد استفاده بشر بوده است. از خلال نوشته‌هاي محققان، مورخان و باستان‌شناسان مي‌توان استنباط كرد كه در ايران عصر حجر استفاده از چوب مرسوم بوده است. آثار به جا مانده از هنرهاي مرتبط با چوب نظير منبت، مشبك معرق، نازك‌كاري، گره چيني، خاتم و... كه هم‌اكنون زينت‌بخش گنجينه‌هاي هنري است حكايت‌گر ذوق و خلاقيت و تلاش مؤمنانه هنرمندان ايراني در بهره‌گيري از چوب به عنوان ماده اوليه مناسب و شكل‌پذير است كه آگاهي از اين گونه آثار و دريافت دقايق و ظرايف كار مستلزم بررسيهاي دقيق كارشناسانه و انسجام پژوهشهاي گسترده در عرصه هنرهاي مرتبط با چوب است. لذا آشنايي علاقه‌مندان به هنرهاي صناعي ايران و پژوهشگران و دانشجويان عزيز با سوابق ويژگيها و چگونگي و نحوة توليد آثار و صنايع و هنرهاي مرتبط با چوب امري ضروري است.
اين كتاب حاصل بيش از 35 سال فعاليت در عرصة هنرهاي صناعي است كه دكتر حسين ياوري آن را به كمك سورة مهر، موسسة آموزش عالي سوره، به خوبي آراسته و نوشته است.

چهارشنبه 28/6/1386 - 6:50
پسندیدم 0
UserName