کهگیلویه و بویراحمد استانی که در عصر ارتباطات سینما ندارد
توسط : alias2006
کهگیلویه و بویراحمد استانی که در عصر ارتباطات سینما ندارد
خبرگزاری مهر - گروه استان ها: اگر چه روز ملی سینما در اکثر شهرهای ایران توسط نهادهای فرهنگی گرامی داشته شد و در تهران نیز شاهد برپایی جشن بزرگ سینمای ایران بودیم اما در استان کهگیلویه و بویراحمد هیچکس این روز را به یاد نداشت.

به گزارش خبرنگار مهر در یاسوج، استان کهگیلویه و بویراحمد با بیش از 700 هزار نفر جمعیت و پنج شهرستان، فاقد سالن سینماست، زیرا سه سینمای این استان در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت در حال حاضر تعطیل است.

شاید هنوز روزهایی را که سالن های سینمای شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت مملو از تماشاگر بود در اذهان باقی مانده باشد. آن روزها صف های طویل تماشاگران مشتاق پشت درهای سالن ها چشم هر رهگذری را به خود جلب می کرد.

حسین قربانی یک تماشاگر سینما در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: به یاد دارم وقتی فیلم شهر موشها و عقابها در سینمای یاسوج اکران شد آن چنان تماشاگران زیادی آمده بودند که مدیر سینما از نیروی انتظامی کمک خواست و حتی افزایش سانس هم جواب نداد و این فیلم ها تا یک ماه اکران شدند.

رضا رفیعی که خود هنرجوی انجمن سینمای جوان یاسوج است نیز اظهار داشت: آن روزها تماشاگران حتی بر روی زمین می نشستند و فیلم می دیدند و حتی سرما و گرما در آن سالن ها، آنها را از دیدن فیلم باز نمی داشت.

اما سالن های سینما که در آن روزها شاهد کف و سوت، گریه ها و خنده ها و نفس گرم تماشاگران مشتاق بود اینک به مخروبه هایی بدل شده اند که از آن جز صدای سکوت چیزی شنیده نمی شود و بر پرده آنها جز تنیده های تار عنکبوت چیزی قابل دیدن نیست.

غریب زاده که بیش از 40 سال است در سالن سینمای شهر گچساران کار می کند و به قول خودش مویش را در این سالن سفید کرده و هنوز بعد از هفت سال تعطیلی سینما، هر روز به اینجا می آید، افزود: سینمای گچساران یکی از قدیمی ترین سینماهای استان است که از زمان رژیم طاغوت راه اندازی شد و در آن مشغول به کار شدم اما در حال حاضر بیش از هفت سال است که هیچ فیلمی بر روی پرده این سینما نرفته است.

این سینما که بر سر در آن نوشته شده است " این ملک به فروش می رسد" چون سینماهای دیگر استان خود سرگذشتی شنیدنی و تاسف انگیز دارد.

علی احمدی یکی از شهروندان این شهر اظهار داشت: متولی این سینما حوزه هنری سازمان تبلیغات استان است که سال های گذشته تسهیلاتی را از یکی از بانک های استان جهت تجهیز این سینما دریافت کرد اما موفق به بازپرداخت آن نشد و هم اکنون سند این سینما در گرو بانک است و بانک نیز قصد مصادره آن را دارد و تاکنون این سینما به دلیل مشکلات مالکیت همچنان تعطیل است.

سینماهای شهر یاسوج و دهدشت نیز سرگذشتی مشابه دارند. سینمای یاسوج که تحت مالکیت شهرداری یاسوج است بعد از ورشکستگی و فرسودگی بافت آن اینک جهت ساخت مجدد تخریب شده است. سینمای شهر دهدشت نیز به علت ورشکستگی تعطیل است و جالب آن که سینمای باشت بعد از 14سال، هنوز به بهره برداری نرسیده است، به طوری که مردم این شهر آن را اثر باستانی می نامند.

رئیس شورای شهر یاسوج در خصوص تخریب سینما دنای یاسوج و احداث سینمایی جدید به خبرنگار مهر گفت: سینمای یاسوج زمانی که جمعیت شهر 10هزار نفر بود ساخته شد اما اکنون این سینما فرسوده شده و جوابگوی نیاز جمعیت 120 هزار نفری شهر یاسوج نیست.

غلامعلی پردل خاطرنشان کرد: به دلیل اهمیت وجود اماکن فرهنگی در شهر یاسوج، قصد تجدید بنای این سینما را داریم و در صورت حمایت دستگاه های فرهنگی کشور و استانداری استان هر چه سریع تر اقدام به ساخت این مجموعه خواهیم کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز وضعیت سینماهای استان را نامطلوب ارزیابی کرد و یادآور شد: در سفر اخیر معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد به یاسوج مقرر شد، یک سوم هزینه ساخت سینمای یاسوج و یک سوم هزینه بازسازی و راه اندازی سینمای گچساران توسط وزارت ارشاد پرداخت شود.

قادر آشنا عنوان کرد: همچنین به سینمای دهدشت که تحت مالکیت بخش خصوصی است، تسهیلاتی جهت بازگشایی پرداخت می شود اما با این حال احتمال راه اندازی سالن سینما در مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان وجود دارد.

وجود اماکن فرهنگی و هنری نیاز هر جامعه ای است تا شهروندان آن جامعه بتوانند در آن فضا به رشد و پرورش استعدادها و توانمندی های فرهنگی خود بپردازند. ضرورت وجود چنین مجموعه های فرهنگی و هنری در استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی بالغ بر 700هزار نفر و درصد بالای جمعیت جوان به شدت احساس می شود و امید می رود مسئولان فرهنگی کشور در این خصوص اهتمام  ورزند.

سه شنبه 27/6/1386 - 14:43
پسندیدم 0
UserName