پيامبر وجوانان
توسط : یاكریم

دل جويى از جوانان

رسول گرامى اسلام در طول ساليان نبوت خود، چه در مكه و چه در مدينه ، بلكه در تمام دوران عمر پر بركت خويش ، با اين قشر رابطه ى خوبى داشت ؛ حتى نسبت به برخى جوانان غير مسلمان نيز عنايت ويژه داشت ؛ به گونه اى كه آن ها را متمايل به اسلام مى نمود. گاه كه برخى از آنان را نمى ديد تفقد كرده ، به سراغشان مى رفت . آورده اند؛

نوجوانى يهودى در مدينه همواره به حضور رسول خدا (صلى الله عليه وآله) مى آمد؛ به حدى كه رابطه اش با آن حضرت خصوصى شده بود و پيامبر (صلى الله عليه وآله) او را براى پيام رسانى به اطراف مى فرستاد و...

پيامبر (صلى الله عليه وآله) چند روز او را نديد . از اصحاب احوال او را پرسيد. يكى گفت : او در بستر مرگ است و گويى امروز آخرين روز او در دنيا و نخستين روز او در آخرت است پيامبر (صلى الله عليه وآله) همراه چند نفر از اصحاب به خانه او رفت و او را بيهوش ديد وجود مقدس رسول اكرم (صلى الله عليه وآله) مايه بركت بود وقتى شخصى را صدا مى زد هر چند او بيهوش باشد، پاسخ آن حضرت را مى داد.

رسول خدا (صلى الله عليه وآله) او را صدا زد نوجوان يهودى ، چشم هايش را گشود و عرض كرد لبيك يا اباالقاسم حضرت به او فرمود: به يكتايى خدا و رسالت من از جانب خدا گواهى بده .

نوجوان به پدرش كه در كنارش بود، نگاه كرد و به خاطر رعايت پدرش كه يهودى بود، چيزى نگفت .

پيامبر (صلى الله عليه وآله) براى بار دوم او را به يكتايى خدا و رسالت خود دعوت كرد او باز پدر خود را ديد و چيزى نگفت .

براى بار سوم نيز اين كار تكرار شد.

پدرش به زبان آمد و گفت : فرزندم ملاحظه مرا نكن ؛ اختيار با خودت است ، هر چه مى خواهى بگو.

در اين هنگام نوجوان گفت : « اءشهد اءن لا اله الا الله و اءشهد اءنك رسول الله » سپس جان به آفرين تسليم كرد.

رسول خدا (صلى الله عليه وآله) از پدرش در خواست كرد كه از آن ها فاصله بگيرد تا خود به مسائل كفن و دفنش بپردازد سپس به ياران فرمود: بدن آن نوجوان تازه مسلمان را غسل داده ، كفن كنيد آنان نيز پس از غسل و كفن ، جنازه او را به حضور رسول خدا آوردند.

رسول خدا (صلى الله عليه وآله) بر پيكر جوان تازه مسلمان نماز خواند و پس از پايان مراسم دفن ، پيامبر (صلى الله عليه وآله) به خانه خود بازگشت ؛ در حالى كه مى فرمود : « الحمد لله الذى اءنجا بى اليوم نسمة من النار » سپاس خداى را كه امروز به وسيله من انسانى را از آتش جهنم نجات داد.

نویسنده حسين شاهد خطيبي  

سه شنبه 27/6/1386 - 9:35
پسندیدم 0
UserName