بچه ها به نظرتون آخرش چی میشه؟
توسط : hermaneshgh

واکنش ایران به قطعنامه جدید تحریم

آفتاب- سید محمد علی حسینی گفت: «چنانچه قطعنامه جدیدی از سوی شورای امنیت صادر شود ما در همكاری با آژانس تجدید نظر می‌كنیم».

به گزارش آفتاب «محمدعلی حسینی»، سخنگوی وزارت خارجه كشورمان که صبح امروز در نشست هفتگی خود به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ می‌داد درخصوص اجرای پروتكل الحاقی گفت: «این امر نیاز به مصوبه مجلس دارد».

حسینی با اشاره به گزارش اخیر «محمد البرادعی»، مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه هسته‌ای كشورمان گفت: «این گزارش موفقیت دیگری برای دیپلماسی هسته‌ای كشورمان به شمار می‌رود و بار دیگر حقانیت جمهوری اسلامی ایران در مواضع كشور را برای همگان به اثبات رساند و ثابت كرد كه ادعاهای تكراری، فضاهای رسانه‌ای و تبلیغاتی كه علیه برنامه كشورمان توسط برخی كشورها شكل گرفته است غیراصولی و به دور از منطق و واقعیت است».

وی ادامه داد: «این گزارش و همكاری‌ها و هماهنگی‌های ایران و آژانس نشان داد كه همان گونه كه در ابتدا اعلام كردیم فعالیت‌های هسته‌یی ما در ذات خود هیچ پیچیدگی خاصی ندارد و اگر براساس مبانی فنی و حقوقی و در چارچوب معاهده ان.پی.تی به موضوع رسیدگی شود مسایل به راحتی قابل حل است و نكته مبهمی هم وجود ندارد».

حسینی با بیان اینكه این همكاری ها و نتایج آن نشان داد همانگونه كه ایران در دفاع از حق ملت ایران صادقانه و قاطعانه عمل می كند در رفع ابهامات و پاسخ به سوالات نیز صادق و قاطع عمل می‌كند، اظهار داشت: «امیدواریم این روندی كه با حسن نیت ایران آغاز شد و ادامه یافت به شكل مطلوبی كامل شود و پرونده هسته‌یی ایران از شورای امنیت به آژانس بازگردد».

وی ادامه داد: «البته مجموعه این همكاری‌ها جایگاه و اعتبار فنی و قانونی و استقلال آژانس را نیز ارتقا می بخشد، جایگاهی كه توسط برخی كشورها می رفت دچار آسیب جدی شود».

سخنگوی وزارت خارجه كشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری كه به اظهارات اخیر البرادعی مبنی بر اینكه توافقات ایران و آژانس آخرین فرصت برای تهران است اشاره كرد گفت: «تهران روندی را كه آغاز كرد به خوبی ادامه داده و تكمیل كرده است و در عمل نیز ثابت كرده كه روند مورد نظرش ثمربخش است».

وی با بیان اینكه «ایران فرصت‌های زیادی را در اختیار طرف‌های دیگر قرار داد و راه حل های مناسبی را نیز پیشنهاد كرد؛ ولی متاسفانه برخی با اصرار و پافشاری بر مواضع خود از این فرصت‌ها استفاده نكردند» گفت: «ایران همواره از فرصت‌ها به خوبی استفاده كرده و طرح هایی را كه برای استفاده از این فرصت‌ها داشته است نشان داده كه ثمربخش می‌باشد».

حسینی تصریح كرد: «همكاری‌های خوبی كه با آژانس تحت مدیریت البرادعی، مدیركل آژانس داشتیم نشان از حقانیت مواضع ایران داشته است».

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اظهارات سلطانیه، نماینده كشورمان در آژانس مبنی بر اینكه همكاری ما با آژانس به پایان رسیده است اظهار داشت: «این نقل قول از سلطانیه دقیق نیست، همكاری‌های ما با آژانس ادامه خواهد یافت چنانچه قطعنامه جدیدی از سوی شورای امنیت صادر شود ما در همكاری با آژانس تجدید نظر می كنیم و گزینه های مختلفی را مورد بررسی قرار خواهیم داد».

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص گزارش اخیر البرادعی و درخواست اجرای پروتكل الحاقی از سوی ایران گفت: «در گذشته نیز اجرای پروتكل داوطلبانه بود و اجرای آن نیاز به مصوبه مجلس دارد».

حسینی ادامه داد: «مجلس مصوبه دیگری را گذرانده است كه تا زمانی كه بررسی پرونده هسته‌ای كشورمان به آژانس بازنگردد هیچ اقدام داوطلبانه‌ای را نخواهیم داشت».

دوشنبه 12/6/1386 - 8:43
پسندیدم 0
UserName