دوربین الکترونی جدید برای فیلمبرداری از فرایند های دنیای نانو
توسط : amir -m

دوربین الکترونی جدید برای فیلمبرداری از فرایند های دنیای نانو

محققان مؤسسه اپتیک غیر خطی و طیف سنجی پالس کوتاه مکس بورن(MBI) دوربین الکترونی جدید برای فیلمبرداری از فرایند های دنیای نانو تولید کرده اند.

به نقل از پایگاه اینترنتی فناوری نانو، این منبع الکترونی یا همان دوربین از یک نوک فلزی فوق العاده باریک تشکیل شده است که توسط پالس های کوتاه لیزری مورد تابش قرار می گیرد.

تلاش وسیع محققان در سراسر دنیا به توسعه روش هایی اختصاص دارد که بتوانند از فرایند های دنیای نانو به صورت تصاویر متوالی فیلمبرداری کنند.

«کلاوس رپرز» یکی از محققان این مرکز توضیح می دهد : با این پالس های کوتاه الکترونی امکان مشاهده مستقیم فرآیند های سریع در دنیای نانو به وجود می آید.

این تیم تحقیقاتی این نوک فلزی(دوربین) را با قطر 40 نانومتر ساخته اند که تحت تابش مستقم پالس های نور لیزر با مدت زمان 007/0پیکوثانیه قرار می گیرد.

شدت نور تابشی در نوک فلز تا حدی افزایش می یابد که منجر به تابش قوی الکترونی شود، از این ذرات باردار می توان برای بررسی نمونه هایی که نزدیک نوک فلزی قرار دارند، استفاده کرد.

نانوفناوری در یک تعریف ساده ، به فناوری هایی که در ابعاد نانومتر عمل می کنند، گفته می شود و نانومتر واحد اندازه گیری و برابر با یک میلیاردم متر اس. اندازه اتم ها و مولکول ها در این محدوده قرار دارد، بنابراین با ورود به این فضای کوچک می توان امیدوار بود که بشر بتواند در نحوه آرایش و چیدمان اتم ها و مولکول ها دخالت کند و به ساخت مواد جدید و ساختار هایی متفاوت با آنچه تاکنون وجود داشته بپردازد.

 

يکشنبه 11/6/1386 - 15:4
پسندیدم 0
UserName