تاريخچه ياهو
توسط : Mohammad2007

ياهو در ابتدا با نام "Jerry's Guide to the World Wide Web" شروع به کار کرد ولي پس از گذشت زمان تصميم به تعويض اسم گرفت و با کمک ديگران و ديکشنري با بي تمايلي اسم را تغيير دادند. کلمه "Yahoo" که مخفف کلمات "Yet Another Hierarchial Officious Oracle" مي باشد را برگزيدند. ولي "فيلو" و "يانگ" دنبال معني و مفهوم خاصي از کلمه ياهو بودند تا معني کلي دهد ،مانند مفهوم اسم کمپاني هاي ديگري همچون "Gulliver's Travels " به وسيله "Jonathan Swift" که بي ادبانه و غير حرفه اي و نابهنجار بود.
هنگامي که نرم افزارها در حال بارگذاري در کامپيوتر "فيلو" بود ياهو! براي اولين بار در "
Akebomo"، محل کار دانشجويي يانگ، ساکن شد. واژه "Yet Another" امکانات "yacc" در يونکس که مخفف "yet another compiler compiler" مي باشد. ياهو! اولين پيشنهاد فروش سهام (IPO) را در ماه آپريل سال 1996 به مقدار 2.6 ميليون سهم در هر کدام 13 دلار را داشت.
از آنجايي که معروفيت ياهو افزايش پيدا کرد، سطح و ظاهر پيشنهادها به آن تغيير پيدا کرد و گسترده تر شد، که آن را به يک جا براي انجام هر کار اينترنتي تبديل کرد. که امکاناتي همچون سرويس ميل و اي ميل، سرور پيغام هاي فوري، سيستم معروف گروه ها (
Y! Groups)، بازي هاي آنلاين و چت، اخبار و اطلاعات ارتباطي، فروشگاه هاي آنلاين و امکانات حراج اينترنتي را شامل مي شود.
خيلي از اين ها براي خود به گونه اي قبلا سرويس هاي مستقلي بوده اند، که ياهو! آنان را به وجود آورد. مثلا سيستم وب هاستينگ "
GoeCities"، "Rocketmail" و گروههاي ميلي متفاوتي مانند "eGroups". خيلي از اين کمپاني هاي وابسته سر سود، ضرر و شهرت با هم جدال دارند، به همين دليل هم يا هر از چند گاهي قوانين داخلي خود را تغيير مي دهد.
اخيرا ياهو! شروع به درست کردن يک رابطه شراکتي با مخابرات و سرويس دهندگاني مانند "
BT" در انگستان، "Rogers" در کانادا و "SBC" در ايالات متحده کرده است تا بتواند يک پهناي باند وسيعي را براي رقابت با کساني که "AOL" را پيشنهاد کرده بودند ايجاد کند . در ما بين شراکت با "First USA" کمپاني پيشنهاد کارت هاي اعتباري به نام ياهو را کرده که اين کارت ها "Yahoo! Visa" نامگزاري شده اند.
در ابتداي سال 2002، ياهو! بي صدا شروع به تقويت کردن موتور جستجوي خود با تکنولوژي رقابتي جديد کرد. در ماه دسامبر سال 2002، آنها "
Inktomi" و در جولاي سال 2003 "Overture Services,Inc" و در آن "AltaVista" و "AlltheWeb" را بدست آوردند. در هجدهم ماه فبريه سال 2004، ياهو! با سيستم جستجو قدرتمند گوگل قطع مراوده کرد و به تکنولوژي خود رجوع و بسنده کرد تا بتواند نتايج را خود بدهد.
در سال 2005 پيغام هاي اخباري ياهو! از جنبه مکتبي و مذهبي برخوردار شدند. به هر خبر يک قسمت کوچک در مورد بحث در آن الصاق شد که به ندرت مرتبط با خبر يا مقاله بودند.

 

 

يکشنبه 28/5/1386 - 10:57
پسندیدم 0
UserName