سخت افزار 2
توسط : hermaneshgh

برد مادر یا مادر بورد یا برد اصلی (به انگلیسی: Main board) تخته مدار الکتریکی است که بخش‌های گوناگون رایانه مانند واحد پردازنده مرکزی، حافظه دسترسی اتفاقی(RAM) و ... بر روی آن سوار می‌شوند و بلاک‌های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیر بایوس (BIOS) قرار گرفته‌اند. همچنین شاید بتوان برد مادر را اصلی‌ترین بخش یک رایانهبه شمار آورد و کار آن را آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است..

جالب است بدانید که خود پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از اسمش پیداست تنها یک پردازنده‌است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد معدود) توسط BIOS انجام می‌گیرد و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی‌ها همواره یک مدار واسط وجود دارد.

 اجزا

شمایل مادربرد به این گونه است که تعدادی خازن و ترانزیستور و مقاومت و دیود و IC و ورودی هایی برای نصب قطعات روی یک فیبر بزرگ از جنس سیلیسیم و درصد کمی از چوب قرار می‌‌گیرند. بر روی صفحه مادربرد چندین خط به رنگهای متفاوت دیده می‌‌شود که همه قطعات را به هم متصل می‌‌سازد و به آنها اصطلاحاًباس می‌‌گویند. برای کل کامپیوتر, مادر بورد , زیربنای اطلاعات و قدرت می‌باشد. شکل و اندازه مادر بورد در طرحهای ان‌ال‌ایکس و آ تی‌ایکس می‌باشد که دومی بیشتر رایج‌تر است. یکی از تراشه‌های مادربورد، سوپر آی/اُ می‌باشد که دیسکهای کمکی، صفحه کلید، ماوس و قسمت‌های سریال و چاپگر را کنترل می‌کند.

 

يکشنبه 28/5/1386 - 9:30
پسندیدم 0
UserName