پسوندهای سه‌حرفی پرونده‌ها در رایانه
توسط : hermaneshgh

جی‌آی‌اف یا گیف (GIF) پسوند سه حرفی و مشخص کنندهٔ بافت پرونده‌های گرافیکی ثابت یا متحرک است. این نام کوتاه شده Graphical Interface Format (قالب رابط گرافیکی) است. این قالب گرافیکی توسط شرکتی به نام کامپیوسرو معرفی شد و امروزه به طور گسترده برای تصاویر منتشر شده در وب به کار می‌رود.

پی‌ان‌جی (که به صورت پینگ تلفظ می‌شود) (PNG) پسوند سه حرفی و مشخص کنندهٔ بافت پرونده‌های گرافیکی با فشرده‌سازی بدون از دست دادن داده است. این نام کوتاه شده Portable Network Graphics (گرافیک قابل حمل در شبکه) است.

بی‌جی‌ال (bgl) پسوند سه حرفی و مشخص کنندهٔ قالب پرونده‌های فرهنگ لغت در واژه‌نامه رایانه‌ای بابیلون است.

جی‌ال‌اس پسوند سه حرفی و مشخص کنندهٔ قالب پرونده‌های برنامه بابیلون بیلدر است. برنامه بایلون بیلدر نرم‌افزاری رایانه‌ای است که برای ساخت فرهنگ‌های واژگان واژه‌نامه رایانه‌ای بابیلون بخ کار می‌رود.

پی‌دی‌اف (pdf) پسوند سه حرفی و مشخص کنندهٔ بافت پرونده‌های کتاب الکترونیکی در برنامه ادوبی آکروبات است. این نام کوتاه شده Portable Document Format (قالب سند قابل حمل) است. ادوبی برای ساخت چنین صفحاتی از برنامه‌هایی که به نام خانواده آکروبات موسم هستند استفاده می‌کنند

میدی (Mid یا Midi مخفف Musical Instrument Digital Interface به معنای «رابط دیجیتالی سازهای موسیقی»)، یکی از قالب‌های قدیمی ثبت صدا در رایانه است که با وجود گذشت زمان، کهنه نشده و کاربرد خود را حفظ کرده است.

کاربرد اصلی قالب میدی در موسیقی است. در واقع یک پروندهٔ Mid حاوی نت‌های موسیقی، اطلاعات مربوط به هر ساز، پرده‌ها، وقفه‌ها و همهٔ اطلاعات تخصصی موسیقی بصورت کدشده است. به همین دلیل با داشتن یک برنامه مناسب، می‌توانیم همه این اطلاعات را از فایل استخراج کنیم و پرونده موردنظر را بر روی یک ساز الکترونیکی متصل به رایانه - مانند یک سینتی‌سایزر - به همان شکلی که سازندهٔ فایل مدنظرش بوده است، پخش کنیم.

در اکثر رایانه‌ها یک درگاه میدی به‌عنوان بخشی از درگاههای ورودی-خروجی کارت صدا موجود است که می‌توانیم ابزارهای موسیقی را به آن متصل کرده و موسیقی نواخته شده را به صورت پروندهٔ میدی ضبط کنیم. همچنین می‌توانیم نت‌ها را بنویسیم و ساز موسیقی آن را برای ما بنوازد.

فایل‌های میدی حجم بسیار کمی نیز اشغال می‌کنند و این نیز برای آنها یک مزیت بشمار می‌آید. این فرمت در بسیاری از ابزارهای الکترونیک از جمله تلفن همراه نیز کاربرد دارد.

سرواژهٔ Executable (به معنای «اجرائی»). پسوند سه حرفی و مشخص کنندهٔ قالب پرونده‌های اجرایی در محیط سیستم عامل داس و ویندوز.

 

 

يکشنبه 28/5/1386 - 9:21
پسندیدم 0
UserName