... و بخشعلي وارد زمين شد
توسط : م م

بخشعلی تماشاگر دیدار استقلال تهران و اهواز که در دقیقه پایانی وقت های اضافه نیمه دوم به وسط زمین آمد و حاشیه ساز شد.

هنوز بازي تمام نشده بود. يك اوت دستي شده بود و همه منتظر سوت پايان مسابقه بوديم كه يك دفعه او از جايگاه 8 پريد وسط زمين.
محسن بياتي‌نيا مهاجم تازه وارد استقلال درباره پسر جواني حرف مي‌زند كه درست در آخرين لحظه بازي استقلال و استقلال اهواز به وسط زمين پريد. حضور او روي چمن همه را شوكه كرده بود.

پسري كه پيراهن آبي استقلال را به تن داشت و پرچمي را دور سرش بسته بود و يك پرچم ديگر چوب‌دار هم به سرش آويزان بود. موجودي 170 سانتيمتري كه سرتاپايش را با نشانه‌هايي از استقلال پوشانده بود. او شادمان از برد تيمش اين‌گونه سعي داشت شادي‌اش را نشان دهد. جوان ابتدا از سمت جايگاه 8 وارد زمين شد و بعد در لحظه سوت داور در مركز زمين حاضر بود.

هنوز مأموران امنيتي متوجه حضورش نشده بودند وقتي در مركز زمين داشت با اميد روانخواه و آرش برهاني دست مي‌داد. تازه از اين لحظه بود كه ماراتن گرفتن او آغاز شد. او مي‌دويد و پليس‌ها به دنبالش بودند.

جوان در همان حالت تعقيب و گريز ابتدا به سوي جايگاه تيفوسي پرسپوليس رفت لحظه‌اي آنجا با چند حركت بدن آنها كه به دنبالش بودند را جا گذاشت، كمي مكث كرد، از شرمندگي پرسپوليسي‌ها كه در طول بازي شعارهاي زيادي را عليه حجازي و استقلال داده بودند در آمد.

بخشعلی (در حاشيه بازي استقلال تهران و اهواز)، محسن بیاتی نیا و میثم منیعی

او لحظه‌اي بعد، دوباره به حركت درآمد، از جلوي دوربين‌هاي تلويزيوني گذشت و درست در روبروي جايگاه و مقابل تماشاگران استقلالي ايستاد، تعظيم كرد و باز به راه افتاد. اين بار بيش از 10 مأمور دوره‌اش كرده بودند تا شايد بتوانند مانع از دويدن‌هاي اين غريبه روي چمن آزادي شوند. اما هر بار او با حركتي از ميان مأموران امنيتي مي‌جهيد.

از روي تابلوهاي تبليغاتي كنار زمين مي‌جست و با آمادگي بدني بالايش مأموراني را كه به دنبالش بودند جا مي‌گذاشت. اين تعقيب و گريز 20 به يك بيش از 5 دقيقه روي چمن ادامه داشت. اتفاقي كه همه نگاه‌ها را به اين قسمت از چمن خيره كرده بود.

سرانجام انگار او ديگر خودش هم علاقه‌اي به دويدن نداشت وقتي گوشه‌اي از ضلع شمال غربي زمين روي پيست تارتان در چنگ دو مأمور پليس افتاد. دو مأموري كه او را نقش بر زمينش كردند.

بابا پسره خيلي سريع بود. نمي‌دوني مثل ماهي از دست مأمورها فرار مي‌كرد. اميد روانخواه يكي ديگر از ياران جديد استقلال كه تماشاگر صحنه‌هاي اين تعقيب و گريز جذاب بوده اين جمله را در وصف مهمان ناخوانده بازي مي‌گويد. او ادامه مي‌دهد: خيلي شاد بود. فقط مي‌خنديد. به هر حال اين تماشاگران هم استرس زيادي را تحمل مي‌كنند اما اميدوارم ديگر كسي چنين كار خطرناكي را انجام ندهد.

اين اتفاق را البته پژمان منتظري ستاره بازي اول استقلال هم از نزديك ديده؛ «ديدم كه دارد وسط زمين مي‌دود اما متوجه نشدم كه چطور وارد زمين شد. راستش نمي‌دانم چه چيزي بايد بگويم، فقط فكر مي‌كنم اين كار نشان‌دهنده عشق تماشاگران به تيم است. اميدوارم كه ما بتوانيم تا پايان فصل آنها را خوشحال به خانه‌هايشان بفرستيم.»

در حالي كه در پايان بازي فيروز كريمي هم در حرف‌هايش به اين مهمان ناخوانده اشاره كرده و گفته بود كاري كه او انجام داده اتفاقي معمولي در فوتبال دنياست و استرس بازي گاه باعث چنين اتفاقاتي مي‌شود. وقتي از‌ هاشم ساعدي سخنگوي استقلال درباره اين تماشاگر مي‌پرسيم، هر نوع ارتباطي بين او و كانون هواداران استقلال را رد مي‌كند، «فكر مي‌كنم در اين‌باره بهتر است از مسئولان امنيتي بپرسيد. آنها حتما تا به حال فهميده‌اند اين آدم با چه نيتي به وسط زمين آمده و جو را به هم ريخته است.» ساعدي طوري حرف مي‌زند كه انگار اين حركت اقدامي برنامه‌ريزي شده بوده براي توطئه عليه استقلال، اما آيا واقعا اين يك توطئه بوده؟ «من چه مي‌دانم. اين را بهتر است از مسئولان امنيتي بپرسيد و به ما هم اطلاع بدهيد.»

سلام سرهنگ بابايي مي‌خواستيم درباره تماشاگري كه در پايان بازي استقلال تهران با استقلال اهواز به زمين آمد، از شما بپرسيم؟

فرمانده يگان ويژه انتظامي حاضر در استاديوم آزادي وقتي با اين سؤال خبرنگار روبرو مي‌شود، با خوشرويي پاسخي كامل مي‌دهد. او كه ابتدا از پخش تصاوير اين حادثه در تلويزيون متعجب شده، درباره مشخصات اين فرد مي‌گويد: نامش بخشعلي است و ساكن محله مولوي، اما او چرا و با چه هدفي سر از چمن آزادي در آورده بود؟

بابابي در اين‌باره مي‌گويد:وقتي اين جوان را بازداشت كرديم اصلا حال خوبي نداشت. مدام هزيان مي‌گفت، اين طور كه پزشك ما تشخيص داد او تحت تأثير عوارض قرص‌هاي اكستازي بود، البته صبح ديگر حالش خوب شده بود.

وقتي خودم از او درباره انگيزه‌اش پرسيدم پاسخ داد...» پاسخي كه او به فرمانده يگان انتظامي داد نشان مي‌دهد كه اين مهمان غريبه كه البته حالت طبيعي هم نداشته بيش از آنكه براي شادي به چمن پريده باشد انگيزه‌هايي ديگر داشته؛ «او مي‌گفت در مولوي دوستي دارد كه از اراذل معروف است. قبل از آمدن به ورزشگاه با دوستش شرط بسته بوده كه كاري كند تا نامش در محل بپيچد و او هم، چون دوستش مشهور شود.» بابايي درباره اينكه چرا اين قدر طول كشيد تا بخشعلي روي چمن دستگير شود، مي‌گويد: واقعا بدن آماده‌اي داشت و بر اثر استفاده از اكستازي توان بدني‌اش بالاتر هم رفته بود. البته همكاران ما چون نمي‌خواستند براي او اتفاقي بيفتد سعي كردند با او مدارا كنند.

پرونده بخشعلي حالا در دادسراي ناحيه 19 در جريان است و او به دليل حركتي كه انجام داده به احتمال فراوان مجازاتي سخت را در انتظار خواهد داشت. سرهنگ بابايي در اين‌باره مي‌گويد: ما برايش محروميت مادام‌العمر از حضور در استاديوم‌هاي ورزشي و يك ماه حبس تقاضا كرده‌ايم. او بايد براي هر بازي فوتبال خودش را به كلانتري معرفي كند و تحت نظر باشد. اين مجازات باعث مي‌شود تا ديگر شاهد چنين اتفاقاتي نباشيم.

سردار بابايي همچنين از ديگر فوتبال‌دوستان مي‌خواهد براي همكاري با پليس از انجام چنين حركاتي خودداري كنند.

بخشعلي كه هر چند براي لحظاتي فضايي خاص را بر استاديوم آزادي حاكم كرد مجازات مي‌شود تا ديگر تماشاگري تصميم به برهم زدن نظم استاديوم‌هاي ورزشي نگيرد. اين مجازات، عادلانه است.
  
 
فرهاد عشوندی - همشهری آنلاین

يکشنبه 28/5/1386 - 0:5
پسندیدم 0
UserName