دانستنیها 26
توسط : hermaneshgh

اولين فضانورد چه كسي بود؟

فكر مسافرت به ستارگان خيلي قديمي است. ولي فقط در 50 سال گذشته بوده است كه فضا نوردي و مسافرت به فضا عملاً امكان پذير شده است.

اولين پيشقدم در اين باره يك نفر روسي بود كه «تسيولكوفسكي» نام داشت و براي نخستين بار استفاده از موشك (راكت) را براي مسافرت تحقيقات فضايي در سال 1903 پيشنهاد كرد. زيرا كار كردن موشك، تنها در اثر عكس العمل هاي موتورهاست و بستگي به اتمسفر محيط ندارد. او همچنين محرك هاي مايع را به جاي محرك هاي سفت و جامد پيشنهاد كرد، چون مواد محرك جامد خيلي ضعيف و براي كنترل مشكل بودند. در سال 1926، اولين موشك ها با محرك هاي مايع، به وسيله «گودارد» آمريكائي به فضا فرستاده شد. در كشور آلمان هم تحقيقات دامنه داري در زمينه مسافرت فضائي به عمل آمد كه نتيجه آنها، موشك نوع v2 با محرك هاي مايع بود كه در بمباران هوائي انگليس طي جنگ دوم جهاني از آن استفاده شد.

بعد از جنگ، بسياري از متخصصين و دانشمندان موشك ساز آلماني، توسط آمريكائي ها و روسها به اسارت گرفته شده و براي كار در طرح هاي پيشرفته موشك سازي اجير شدند كه اين تحقيقات هم جهت ساختن موشك براي ارتش و هم جهت برنامه هاي علمي بود.

اما قبل از اين كه امريكا، آماده شود كه اولين موشك را به فضا بفرستد، «اسپوتنيك» به وسيله اتحاد جماهير شوروي، به فضا فرستاده شد كه احتمالاً دانشمندان و متخصصين اسير آلماني در اين موفقيت فضائي سهم به سزائي داشتند.

در 1961، شوروي با اقدام ديگري بار ديگر جهانيان را به حيرت و شگفتي درآورد. يعني اولين انسان «يوري گاگارين» را به فضا فرستاد كه گردش كامل دوره كره زمين را انجام داد.

شنبه 27/5/1386 - 16:23
پسندیدم 0
UserName