دانستنیها21
توسط : hermaneshgh

كوتاه كردن موي مردان را چه كسي ابداع كرد؟

سابقه آرايش و اصلاح موي، شايد به اندازه همان تاريخ تمدن بشر قدمت داشته باشد. اهميت روش آرايش مو، نزد زنان و مردان، طي قرن ها بسيار موضوع جالبي است. قبايل وحشي در تمام نقاط دنيا، خصوصاً از بدعت گذران سبك هاي مختلف و عجيب آرايش مو هستند، كه اين موضوع براي خودشان اهميت زيادي دارد.

چيني ها، ابتدا، موهايشان را در بالاي سرشان به صورت گروه قلمبه اي در مي آوردند ولي بعداً كه كشورشان به دست «منچو» فتح شد، مجبور شدند سبك گيس بافته پشت سر را به كار ببرند كه نشانه بردگي به شمار مي رفت. ولي عاقبت همين سبك، بين چيني ها متداول شده و آن را حفظ كردند.

همانطور که تمدن بشر به جلو مي رفت، سبك هاي آرايش مو، مختلف تر و متنوع تر مي شد، به طوري كه در آن زمان، حتي دو ملت نبودند كه مردم آن موهايشان را به يك سبك واحد آرايش كنند. در بعضي كشورها مردم موهايشان را به حالت آزاد پايين مي ريختند و برعكس در جاهاي ديگر، رسم بود كه موهايشان را در بالاي سر جمع كنند.

تا اين كه بالاخره در همين سالها نسبتاً اخير بود كه رسم داشتن موهاي بلند براي زنها و موهاي كوتاه براي مردان متداول شد. تا قرون وسطي، رسم بود كه مردان موهاي سر خود را بلند كرده و به همان دقتي كه بانوان آرايش مي كردند، آن را آرايش دهند. در اين دوره مردان موهاي خود را پيچيده و حتي نوار هم به آن مي زدند. در دوره رنساس، مردها موهاي خود را سفيد كرده و براي اين كه آن را بلندتر جلوه دهند، حتي از كلاه گيس هم استفاده مي كردند.

هنري هشتم، سرانجام تصميم گرفت اين سبك افراطي آرايش موي سر و صورت مردان را خاتمه بدهد. بنابراين دستور داد كه مردان بايد موي كوتاه داشته باشند. اما در عوض اجازه داد كه مي توانند ريش بلند گذاشته و موي سبيلشان را تاب بدهند. گرچه موقعي كه «جيمز اول» به تخت نشست، مردان دوباره به رسم موي بلند، روي آوردند.

در فرانسه، از زمان حكومت لوئي چهاردهم، تمام نُجَباي فرانسه براي داشتن موهاي بلندتر و مجعد با همديگر رقابت مي كردند.
سبك آرايش مو، باز هم تغييراتي كرده تا اين كه سرانجام با فرا رسيدن قرن نوزدهم، رسم موي كوتاه براي مردان به صورت مدي پا بر جا در آمد.

ولي هنوز امروزه، در دادگاهها، قضات و وكلاي دعاوي را مي بينيد كه از كلاه گيس استفاده مي كنند، اين يادگاري است از روزگاري كه موي بلند براي مردها، مد روز بود.
 

شنبه 27/5/1386 - 16:16
پسندیدم 0
UserName