یخچالکی روی میز
توسط : م م

یخچالک براندو USB دارخودکار شدن همه چيز و همه کار، دغدغه بزرگ انسان امروزي است. به دور و برمان که نگاه کنيم، مي توانيم مثال هاي فراواني را برشماريم.
تنظيم خود به خودي مدت زمان قرمز و سبز ماندن چراغ راهنمايي سر چهارراه، ثبت خودکار عکس و شماره پلاک خودرويي که با سرعت غيرمجاز در حرکت است، تنظيم خود به خود دماي منزل يا فضاي داخلي خودرو براساس سنجش دماي محيط و مثالهاي ديگري که مي شود از حوزه هاي مختلف نقل کرد.
اگر انصاف داشته باشيم بايد بگوييم خودکار شدن همه چيز و همه کار، دغدغه بزرگ انسان بوده و هست و خواهد بود. چرا که رسيدن به خود به خودي در مسيري تکامل مي يابد که ديروز يا امروز نقطه شروع آن و امروز و فردا، ميانه راه آن است.
شاهد زنده اين مدعا، دستگاه هاي الکترونيکي هستند که همه پورت USB دارند.
10 سال پيش در بازار رايانه تهران اگر براي انجام کار حرفه اي گرافيکي نياز داشتي که از USB استفاده کني بايد يک برد مستقل USB مي خريدي و مثل کارت گرافيک روی مادربورد رايانه، نصبش می کردی.
اما امروز، نه تنها دوربين های ديجيتال و فلش ديسکها همه از طريق USB به رايانه متصل مي شوند، بلکه پخش صوت هاي جديد خودرو نيز قابليت اتصال از اين طريق را دارند.
10 سال قبل، فکر مي کرديم که چرا بايد چيزي به نام USB وجود داشته باشد و توجه کاوشگرانه اي به حرف اول آن که از واژه Universal آمده، نداشتيم. شايد در اين طي مسير و رسيدن تا به امروز، اهميت آن را بهتر درک کرده باشيم. از درگاهي سخن مي گوييم که همه چيز به آن وصل مي شود. امروز شرکتي به نام Brando يخچال کوچکي ساخته است که جاي آن در آشپزخانه نيست! اين يخچال روي ميز کار ما قرار مي گيرد. به اندازه يک قوطي فلزي نوشابه جاي دارد (درست مثل اسباب بازي بچه ها) و در مدت 5 دقيقه نوشابه را تا دماي 8.5 درجه سانتيگراد خنک مي کند.
شما مي توانيد اين يخچال 33 دلاري را با يک کابل USB به رايانه تان وصل کنيد تا روشن شود! شايد فردا خودرو، تلويزيون ، اجاق گاز، چراغهاي خانه و همه چيز USB دار شوند. اين مسير که مسير رسيدن به خود است، در جستجوي نتيجه نهايي، ايده آن بسر مي آيد، در دانش نوآوري نظام يافته TRIZ بسيار مورد تأکيد قرار مي گيرد، همراه است با مسئله هاي حل نشده فراوان و براي حل مسئله ها بايد خودمان را به تکنيک هايي مجهز کنيم که تفکر خلاق را در فرآيندي نظام مند مورد استفاده قرار مي دهند.
شما در مسير نيل به کدام خود به خودي حرکت مي کنيد؟ چه مسئله هايي پيش رويتان است و با آنها چگونه برخورد مي کنيد؟


محمود کریمی - جام جم

 

شنبه 27/5/1386 - 2:29
پسندیدم 0
UserName