هيرسوتيسم چيست؟
توسط : م م

هيرسوتيسم عارضه‌اى است كه در آن رشد بيش از حد مو در صورت و بدن وجود دارد. گرچه این عارضه ممکن است هم در مردان و هم در زنان رخ دهد،اما معمولاً تنها مشكل زنان محسوب مى‌شود.

هیرسوتیسم

 

 زنان مبتلا به هيرسوتيسم (hirsutism) موهاى تيره و ضخيمى بر روى صورت، قفسه سينه، شكم و پشت دارند.

اين موهاى ضخيم و تيره متفاوت با موهايى است كه زنان به طور عادى بر روى لب فوقانى، چانه، پستان‌ها يا شكم دارند و همچنين متفاوت با موهاى ظريفى است كه همه بدن آنها را مى پوشاند.

زنان بعضى گروه‌هاى نژادى (از جمله زنان منطقه مديترانه) نسبت به زنان سایر مناطق موهاى بدنى بيشترى دارند، اما  اين امر به معناى آن نيست كه آنها دچار هيرسوتيسم هستند.

علل هيرسوتيسم

هيرسوتيسم در زنان ممكن است ناشى از حساسيت بيش از حد پياز مو به هورمون‌هاى مردانه يا آندروژن‌ها باشد. (در بدن زنان هم در شرايط عادى اندكى آندروژن وجود دارد)

يا اينكه به علت ترشح غيرطبيعى مقادير زياد آندروژن‌ها يا هورمون‌هاى مردانه در بدن زن باشد. توليد زياد آندروژن در بدن زن ممكن است به علت يك غده يا تومور ترشح كننده هورمون مردانه يا به طور شايع تر به علت بيمارى" تخمدان چندکیستی" (PCO) باشد.

برخى از داروها نیز مى‌توانند هيرسوتيسم ايجاد كنند. از جمله اين داروها قرص‌هاى ضدباردارى خوراكى، هورمو‌ن‌ها و استروئيدهاى آنابوليك هستند.

همچنين پس از يائسگى هيرسوتيسم در زنان عارضه شايعى است. به نظر می‌رسد كه هيرسوتيسم داراى يك زمينه خانوادگى هم باشد. در صورت ابتلا به هيرسوتيسم پزشك ممكن است آزمايش هايى از شما به عمل آورد تا علت آن را كشف كند.

در صورتى كه علت معينى مشخص شود، سعى بر آن است که با رفع آن عامل هيرسوتيسم را درمان كنند. در غير اين صورت درمان‌هاى موضعى و  دارويى براى برطرف كردن موها تجويز می‌شود.

در صورتى كه به طور ناگهانى موهاى صورت و بدن‌تان افزايش يافت به پزشك مراجعه كنيد. همچنين اگر عادت ماهانه‌تان به هم خورد يا صدايتان كلفت شد، نيز بايد دكترتان را ببينيد.

راه‌های زدودن

اگر اضافه وزن داريد، وزنتان را كم كنيد. كاهش وزن مقدار هورمون‌هاى مردانه را كه باعث افزايش رشد مو مى‌شود، كاهش مى دهد. روش هاى موضعى مختلفى براى از بين بردن موهاى زائد وجود دارد:

تراشيدن: راحت ترين و بى خطرترين روش رفع موهاست. اما در اين روش ته ريش خواهيد داشت مگر اينكه هر روز موها را بتراشيد. ممكن است تراشيدن مكرر باعث تحريك شدن پوست شود. در صورت تحريك پوست مقدار كمى پماد هيدروكورتيزون يك درصد در محل بماليد.

دپيلاسيون (كرم هاى موبر): مى توان از كرم هاى موبر استفاده كرد. به اين ترتيب ته ريشى هم باقى نمى‌ماند. اما كرم‌ها ممكن است پوست را تحريك كنند. براى آزمايش حساسيت پوست، مقدار كمى كرم روى پوست داخل مچتان بماليد. يك روز صبر كنيد اگر واكنشى ظاهر نشد، مى‌توانيد از كرم استفاده كنيد.

رنگ برى (سفيد كردن): خميرهاى رنگ بر رامى توان روى موهاى زائد به كار برد. خمير را روى پوستتان بماليد و بگذاريد براى ۱۰ دقيقه بماند. سپس مطابق دستور روى برچسب، خمير را برداريد. خميرهاى رنگ بر هم ممكن است باعث تحريك پوست شوند.

اپيلاسيون (كندن و موم گذاشتن): اين روش ممكن است پوست را آزرده و يا افزايش جريان خون پياز مو رشد موها را سريع‌تر كند، اين روش‌ها توصيه نمى‌شوند.

الكتروليز: با اين روش مى‌توان به طور دائم از موهاى زائد راحت شد، شيوه كار به اين صورت است كه جريان الكتريكى ضعيفى از طريق يك سوزن به پياز مو وارد مى‌شود، الكتروليز گرانقيمت است و نياز به صرف وقت زياد دارد.

اگر قصد داريد الكتروليز انجام دهيد، اطمينان حاصل كنيد كه فردى كه اين كار را انجام مى‌دهد مجوز انجام اين كار را دارد و در كار خود ماهر است. ابزارهاى الكتروليز خانگى و موچين هاى الكترونيكى هم در بازار موجودند ولى معمولاً به خوبى عمل نمى‌كنند و قابل توصيه نيستند.

برطرف كردن موها با ليزر: در اين روش با استفاده از اشعه ليزر پياز مو نابود مى شود و بنابراين موى زائد مى ريزد. اين روش از رشد مجدد مو هم جلوگيرى مى كند. احتمالاً بايد جلسات متعدد درمانى در طول چند هفته را بگذرانيد و نتايج ممكن است هميشه دائمى نباشد. برطرف كردن موها با ليزر گران قيمت است و تنها بايد به وسيله پزشك داراى مجوز انجام شود.

اين روش ممكن است عوارضى جانبى مانند قرمزى، تيرگى يا روشنى پوست و جاگذارى روى پوست داشته باشد.

درمان دارویی هیرسوتیسم

بله، پزشكتان ممكن است داروهاى ضدآندروژن يا ضدهورمون مردانه براى كنترل هورمون هاى مردانه عامل هيرسوتيسم تجويز كند.

 داروهاى ضدآندروژن حداقل بايد ۳ تا ۶ ماه مصرف شوند تا نتيجه‌شان ظاهر شود. اين داروها مى توانند از رشد موهاى جديد جلوگيرى كنند اما بعيد است كه مقدار موهايى را كه از قبل وجود دارند تغيير دهند.

يك داروى موضعى (كرم افلورنيتين Eflornithine) هم موجود است كه به طور خاص رشد موهاى صورت را كند مى‌كند.

 اين كرم را بايد روى پوست صورت و چانه استعمال كرد و ممكن است ۴ تا ۸ هفته و گاهى بيشتر طول بكشد تا اثر آن ظاهر شود.   

دکتر زهرا عباسپور - همشهری آنلاین

پنج شنبه 25/5/1386 - 3:8
پسندیدم 0
UserName