راهنمای کاملی برای خرید دستگاه پرینتر
توسط : covert

فرض كنيد وارد يك مغازه فروش کامپیوتر شده اید و مي خواهید يك پرينتر بخرید! چه پرينتري انتخاب مي كنيد؟ چه مشخصاتی براي شما اهمیت دارد اصلاً آن را براي چه کاربردی مي خواهید؟ همه روزه افراد زيادي تعدادی پرينتر براي استفاده شخصی يا حرفه اي مي خرند. نوع پرينتري كه انتخاب مي كنيد بستگی به اين دارد كه از چه چیزی مي خواهید پرينت بگيريد، متن يا گرافيك يا عكس سياه سفيد؟ در این ترفند قصد داریم به معرفی راه های خرید یک دستگاه پرینتر یا چاپگر بپردازیم.

 

 اگر بیشتر از متون پرينت مي گيريد و تعداد اين متون هم زیاّد است يك پرينتر ليزر سياه و سفيد براي شما بسیار مناسب است اما براي پرينت گرفتن از عكس ها يا تصاوير گرافيكي احتیاج به يك پرينتر رنگي جوهر افشان (جوهر پاش ) يا در صورت امکان يك پرينتر ليزر رنگي داريد.

پرينتر جوهر افشان و پرينتر ليزر رنگي پرينترهاي جوهر افشان با پاشیدن نقاط كوچك جوهر در يك ورق کاغذ كار مي كنند. كه باعث بوجود آمدن تصاوير رنگي يا سياه و سفيد و در بعضی مواقع عکاس هاي با كيفيت مي شود. هر چند پرينترهاي جوهر پاش با خطوط تيز ممکن است مشکل داشته باشند بنابراين متنی كه با آن چاپ مي شود ممکن است آن دقت لازم را نداشته باشد كه بستگی به سرعت پرينت هم دارد. اکثر پرينتر هاي معمول جوهر افشان سه رنگ دارند كه براي ساختن رنگهای مختلف از آنها استفاده مي شود. و در بعضی از پرينتر ها براي ساختن رنگ سياه هم از همیّن سه رنگ استفاده مي شود كه باعث مصرف زیاد جوهر مي شود و علاوه بر آن رنگ سياهي كه به اين صورت تولید مي شود یا به آبی و يا به سبز تمایل دارد كه براي پرينت گرفتن از يك متن ایده آل نیست.

براي اینکه در يك پرينتر جوهر افشان رنگ سیاه را بدرستي داشته باشید احتیاج به پرينتري دارید كه يك كارتريج مجزا براي رنگ سیاه داشته باشد. كه در اين حالت حداقل دو كارتريج باید وجود داشته باشد. يكي براي سه رنگ اصلی ( آبی - قرمز - سبز ) و يكي براي سیاه كه به CMYK معروف است. بهترین ساختار براي يك پرينتر جوهر افشان كارتريج هاي مجزا براي هر رنگ است كه در صورت لزوم فقط كارتريج را كه رنگ آن تمام شده عوض مي كنيد. يك عکس خوب بوسیله يك پرينتر CMYK چاپ مي شود و براي عکسهای با كيفيت حرفه اي به يك پرينتر شش رنگ احتیاج داريدكه يك آبی روشن و يك قرمز روشن علاوه بر رنگهای ذکر شده دارد. اين نوع پرينتر براي چاپ عکس بسیار عالی بوده ولی براي پرينت گرفتن از يك متن ضعیف عمل مي كند. بخاطر داشته باشید كه هر چند پرينتر هاي جوهر افشان كيفيت بالا عكس هاي با كيفيتي را مي توانند چاپ كنند اما مصرف جوهر آنها هم بالاست بنابراین يكي از فاکتورهای مهم مصرف جوهر آنهاست كه بر قيمت عكس چاپ شده تاثیر دارد. اما پرينتر هاي جوهر افشان بهترین پرينتر هاي موجود نبستند سرعت آنها 2 تا 3 صفحه در دقیقه براي پرينت متن است و براي چاپ هر صفحه گرافيك و عکس 2 تا 3 دقیقه زمان احتیاج دارد. طبیعتاً قيمت این پرينتر ها با افزایش سرعت پرينتر افزایش پیدا مي كند به هر حال پرينتر هاي جوهر افشان از نظر قيمت با بودجه بسیاری از افراد سازگار است. البته همه پرينتر هاي جوهر افشان ارزان نیستند و پرينتر جوهر افشان با قيمت 1500 دلار هم در بازار یافت مي شود.

يك انتخاب گرانتر براي پرينت رنگی پرينتر لیزری است كه از تونر CMYK براي خلق تصویر استفاده مي كند. این پرينترها تصاویر گرافيكي و عکسهای با كيفيت فوق العاده عالی چاپ مي کنند. به همان خوبی كه خطوط تیز متن را پرينت مي گیرند. سرعت آنها هم قابل توجه است 6 تا8 صفحه در يك دقیقه براي يك متن و يك صفحه در دقیقه براي پرينت از تصاویر گرافيكي و عکس ها. ولی يك پرينتر لیزر رنگی بسیار گران است. به طوریکه ارزان ترین پرينتر لیزری از گرانترین پرينتر جوهر افشان هم گرانتر است. البته در يك پرينتر لیزر رنگی هزینه چاپ هر برگ ارزان تر از پرينتر جوهر افشان است. و اگر قرار است تعداد زيادي پرينت رنگي داشته باشید بايد در خريد پرينتر همه اين نكات را در نظر بگيريد. پرينتر هاي ليزر سياه و سفيد پرينترهاي لیزر سياه و سفید اساس کارشان مانند دستگاه فتوکپی است پرينتر ليزر يك متن را با فونت هاي تيز به خوبي و سرعتی برابر 6 تا 8 ورق در دقیقه و براي تصاوير گرافيكي با سرعت 2 ورق در دقیقه چاپ مي كند. اين پرينترها براي چاپ متن بهترین انتخاب هستند بخصوص اگر متون با خط ريزتر از حد معمول يا درشت تر از حد معمول سر و كار داريد. قيمت تمام شده پرينت براي هر صفحه هم بسیار ارزان است و از کاغذ معمولی هم به راحتی پرينت مي گیرند با اندازه هاي مختلف کاغذ هم نسبت به پرينتر هاي دیگر بي دردسر ترد. قيمت آن مناسب است و اگر به پرينت رنگي احتیاج ندارید بهترین انتخاب براي شما هستند.

چهارشنبه 24/5/1386 - 22:8
پسندیدم 0
UserName