محقق ایرانی وزارت انرژی آمریکا در میان 100 مبتکر فناوری برتر دنیا
توسط : covert
فناوری نوین طیف سنج میلیمتری انفعالی محقق ایرانی وزارت انرژی آمریکا به عنوان یکی از 100 ابتکار ویژه فناوری و علمی سال 2006 از سوی مجله معتبر علمی R&D معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله معتبر R&D (توسعه و تحقیق) فهرست 100 عنوان پروژه های ابتکاری در عرصه فناوری های نوین در سال 2006 را در حالی منتشر کرده است که به جز پروژه ساسان بختیاری نام دو پروژه دیگر محققان آزمایشگاه ملی آرگون وزارت انرژی آمریکا نیز در میان این فهرست دیده می شود.

در پی کسب این موفقیت، وزیر انرژی آمریکا در ستایش از محققان این سه پروژه گفت: بار دیگر آزمایشگاههای وزرات انرژی آمریکا (DOE) به عنوان پیشگام عرصه فناوری های نوین قرار گرفتند که این مسئله به توسعه اقتصاد آمریکا منجر می شود. من رسما به این محققان که عناوین برجسته مجله معتبر R&D را به خود اختصاص دادند تبریک می گویم.

پروژه تحقیقاتی و ابتکاری ساسان بختیاری در حقیقت طیف سنج میلیمتری انفعالی است که می تواند عوامل شیمیایی را در فواصلی تا حتی چند کیلومتر ردیابی و شناسایی کند.

طیف سنج میلیمتری انفعالی (PmmWS ) امکان بالقوه حیاتی و جدیدی را برای مبارزه با تروریسم و خشونت فراهم می کند. برخلاف شناسایی کننده های معمول گاز که به وسیله انتقال سیگنال و سپس پردازش پاسخ منعکس شده عمل می کند، PmmWS از عملکردی مشابه دوربین مادون قرمز برخوردار است که هیچ سیگنالی را منتشر نکرده اما پرتوهای منتشر شده از توده گازی را دریافت می کند.

با استفاده از این طیف سنج های جدید محققان توانسته اند انتشار اکسید نیتریک (به عنوان گازی خطرناک) را در جریان آزمایشات صحرای نوادا از فواصلی تا بیش از یک کیلومتر ردیابی و شناسایی کنند. این ردیابی با بالاترین ضریب حساسیت و دقت ممکن صورت گرفته است.

به گزارش مهر، ابتکاراتی که در گذشته در این عرصه صورت گرفته است تا به این حد از ضریب دقت و راندمان کاری برخوردار نبوده اند. اکسید نیتریک از جمله گازهایی است که در جریان فرآیند عملیات های پردازش مجدد سوخت هسته ای حاصل می شود.

به گفته متخصصان چنین قابیلت های ردیابی از راه دور به آژانس های بررسی کننده یا سازمان های امنیت ملی این اجازه را می دهد تا آشکارا یا به صورت پنهان عوامل شیمیایی منتشر شده از تاسیسات پردازشی مظنون را کنترل کنند و در عین حال می تواند به جلوگیری از تکثیر اضافی هسته ای کمک کند. این فناوری همچنین از قابلیت های مهمی در پزشکی زیستی و محیطی برخوردار است.

این فناوری نوین با همکاری گروهی از محققان آزمایشگاه ملی آرگون وزارت انرژی آمریکا در کنار ساسان بحتیاری از جمله سامی گوپالسامی، پاول راپتیس، توماس المر و رونالد رانهام ارایه شده است.

منبع " خبرگزاری مهر "
چهارشنبه 24/5/1386 - 21:31
پسندیدم 0
UserName