تاریخچه فوتبال ایران پس از انقلاب / از جام قدس تا جام آزادگان
توسط : covert
خبرگزاری مهر- گروه ورزشی: وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران و همچنین جنگ تحمیلی با عراق باعث شد لیگ فوتبال ایران با یک دهه وقفه مواجه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در این سال ها مسابقات فوتبال در داخل کشور با حضور تیم هایی با نام استان ها یا مسابقات باشگاهی در تعداد محدود در داخل استانها برگزار می شد.

البته در سال 1364 مسابقاتی تحت عنوان جام قدس برگزار شد که تیم تهران الف موفق شد بالاتر از تیم های تهران ب و مازندران قرار گرفته و عنوان قهرمانی را بدست آورد.

در سال 1367 بازی هایی با عنوان جام هفده شهریور با حضور 17 تیم تهرانی در این شهر برگزار شد و در نهایت پرسپولیس با کسب 40 امتیاز از 16 بازی بالاتر از تیم های دارایی، اکباتان و استقلال قرار گرفت و عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.


جواد زرینچه و حسین عبدی در دیدار استقلال و پرسپولیس

در سال 1368 این مسابقات باردیگر تحت عنوان جام قدس پیگیری شد و این بار تیم فوتبال استقلال تهران موفق شد به مقام قهرمانی دست یابد.

در پایان این رقابت ها و در دوره ریاست ناصر نوآموز بر فدراسیون فوتبال، طرح برگزاری مسابقاتی تحت عنوان جام آزادگان با حضور تیم هایی از سراسر ایران، تصویب شد.

پاس فاتح اولین دوره این مسابقات که در سال 1369 برگزار شد، نام گرفت. این تیم در سال بعد هم موفق به کسب عنوان قهرمانی در این جام شد و در همین زمان نیز جام قهرمانی باشگاه های آسیا را باشکست الشباب عربستان در دیدار فینال به ایران آورد.

پس از دو قهرمانی متوالی پاس نوبت به نارنجی پوشان تهرانی(سایپا) رسید تا در سال های 1371 و 1372 دو بار پیاپی فاتح این جام شوند. پرسپولیس تهران در سال های 1373 و 1374 جام قهرمانی را از آن خود کرد تا باردیگر سرخپوشان پایتخت در فوتبال ایران قدرت نمایی کنند.


شهرام براتپور و مهدی مهدوی کیا

در سال 1375 استقلال فاتح این رقابت ها نام گرفت و جواز حضور در مسابقات قهرمانی باشگاه های آسیا را هم بدست آورد اما در دیدار فینال آن مسابقات با نتیجه 2 بر یک مغلوب جوبیلو ایواتای ژاپن شد.

پرسپولیسی ها در سال 1376 با اختلاف 12 امتیازی از استقلال سومین قهرمانی خود را در جام آزادگان جشن گرفتند. آنها فصل بعد هم با 54 امتیاز و اختلاف 7 امتیاز با استقلال برای چهارمین مرتبه فاتح این مسابقات شدند.

در سال 1378 که آخرین دوره مسابقات جام آزادگان برگزار شد، استقلالی ها با 50 امتیاز و بالاتر از پرسپولیس 46 امتیازی به مقام نخست دست یافتند تا آخرین جام این مسابقات به کلکسیون افتخارات این باشگاه اضافه شود.

چهارشنبه 24/5/1386 - 20:49
پسندیدم 0
UserName