کهکیلویه و بویراحمد
توسط : hermaneshgh

اين استان از نظر موقعيت جغرافيايي در جنوب غربي ايران واقع شده حدود 16264 کيلومتر مربع وسعت دارد که ميان استانهاي فارس اصفهان چهارمحال و بختياري و بوشهر قرار گرفته است.
اين استان از دو منطقه گرمسيري و مجموعأ از 3 شهرستان و 7 شهر تشکيل شده است مرکز سردسيري اين استان شهر ياسوج مي باشد.

ديدنيهاي استان

بقعه خضر دهدشت

اين بناي کوچک چهارگوش شباهت زيادي به خانقاه در اويش و چله خانه ها دارد تا اوليه آن خفر بوده و پس از تبديل بنا به مسجد نام خضر (ع) بر آن گذاشته شده است. از تاريخ ساخت و سازنده اين بنا اطلاعي در دست نيست.

 

چشمه بلقيس

چشمه بلقيس


  چشمه بلقيس دهدشت باغ چشمه بلقيس در 20 کيلومتري جاده اسفالته ياسوج - دهدشت قرار دارد. مساحت باغ 10 هکتار و بسيار پردرخت است و در حال حاضر يکي از تفرجگاه هاي منطقه و محل برگزاري اردوهاي دانش آموزي است.

 آبشار ياسوج

در چهار کيلومتري شمال شرقي شهر ياسوج آبشاري بسيار زيبا در منطقه اي سرسبز و ديدني وجود دارد که آب آن دائمي است. مظهر آيب در 20 متري سينه کوه قرار دارد و سرريز پله اي آن از 12 متري شروع مي شود. آب و هواي بسيار خوش و نزديکي به شهر ياسوج اين آبشار را به يکي از نقاط تفرجگاهي ديدني و به ياد ماندني اين شهر تبديل کرده است.

 صنايع دستي و سوغاتي ها

صنايع دستي استان شامل قالي و گليم قاليچه هاي متنوع گچه خورجين نمد سفره محلي سياه چادر خور زير بار توبره و جاجيم و گبه جاقرآني است.
سوغات مشهور اين استان را گردو وسيب در ياسوج - کشک - قره قوره - و فرآورده هاي کوهستاني نظير کارده چوبل کرفس قارچ کوهي - بيلهر - کنگر عسل کره گياهان دارويي مثل بومادران - بنشن - گل بابونه و گل ليزک گا زبان تشکيل مي دهند.

 

چهارشنبه 24/5/1386 - 9:24
پسندیدم 0
UserName