مسابقه های 52 ساله (به بهانه ی شروع جام 14)
توسط : drmgangineh
مسابقه های 52 ساله (به بهانه ی شروع جام 14)
>>قسمت دوم<<
درست 52 سال پیش مسابقه های جام ملت های آسیا توسط 12 عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا پایه ریزی شد و در این میان در شکل گیری این رقابت ها عبدالرحمن پوترا نخست وزیر کشور مالزی که به فوتبال علاقه خاصی داشت نقش به سزایی را ایفا کرد و از آن سال یکی از رقابت های کهن فوتبال در جهان شکل گرفت. پس از این رقابت ها بود که در اروپا نیز جام ملتهای اروپا درست مثل آسیایی ها برگزار شد. دو سال بعد از تصمیمی که در سال 1954، 12 عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا در رابطه با برگزاری این رقابت ها گرفتند در هنگ کنگ چهر عضو از 12 عضو کنفدراسیون برگزار کننده اولین دوره این رقابت ها بودند.
سال های آغازین رقابت های جام ملتهای آسیا عرصه نمایش قدرت کره جنوبی یکی از کشورهای آسیای شرقی بود و این ایرانی ها بودند که در سال 1968 با اقتدار این جام را به حوزه ی غرب آسیا آوردند و قدرت خود را از سال 1968 تا سال 1976 به رخ حریفان آسیایی کشیدند.
در هفتمین دوره این رقابت ها بود که کویت با پایان دادن به اقتدار ایرانی ها به عنوان اولین کشور عرب خلیج فارس جام را در خانه خود نگه داشت و پس از آن عربستانی ها با برنامه ریزی و سرمایه گذاری توانستند تا سال 2004 پنج بار به دیدار پایانی رقابت ها راه یافتند و سه بار جام را بالای سر خود ببرند کاری که ژاپنی ها نیز طی دوره های 1992، 2000 و 2004 موفق به انجام آن شدند.
 
هفتمین دوره: کویت، 1980
تیم ایران پس از سه دوره قهرمانی و به دلیل تحمیل جنگ نتوانست قهرمانی خود را تکرار کند. فوتبال ایران که با مشکلات بسیار در کویت حضور یافته بود با غلبه بر سوریه، چین، کره شمالی و بنگلادش و تنها یک شکست در برابر کویت به عنوان سومی دست یافت.
 
هشتمین دوره: سنگاپور، 1984
تیم ایران یکی از بهترین تیم های حاضر در مرحله نهایی این رقابت ها بود و در ترکیب خود از فوتبالیستهایی سود می برد که بعدها نام آن ها به شایستگی در تاریخ فوتبال ایران ثبت شد. فوتبال ایران با غلبه بر اندونزی، بنگلادش، فیلیپین، سوریه و تایلند در مرحله نهایی این رقابت ها در سنگاپور حضور یافت و در گروه خود با شکست امارات، چین و تساوی برابر هند و سنگاپور به دیدار نیمه نهایی راه یافت و با شکست در ضربه های پنالتی برابر عربستان از صعود به دیدار پایانی باز ماند و بدون روحیه دیدار رده بندی را نیز به کویت واگذار کرد تا به عنوان چهارمی بسنده کند.
 
نهمین دوره: قطر، 1988
تیم ملی ایران خیلی بد شانس بود که این بار نیز پس از صعود از گروه خود در مرحله نیمه نهایی در برابر عربستان قرار گرفت. عربستان طی آن سال ها با سرمایه گذاری توانسته بود تیم قدرتمندی را راهی رقابت ها کند. با این حال ایران با ناداوری در برابر عربستان شکست خورد و در دیدار رده بندی با شکست چین چهارم شد.
 
دهمین دوره: ژاپن، 1992
تیم ملی فوتبال ایران که در سال 1990 پس از سال ها قهرمان بازی های آسیایی پکن شده بود در جام ملت های آسیا بازی های ضعیفی را از خود به نمایش گذاشت و در مرحله نهایی از صعود از گروه خود که امارات، کره شمالی و ژاپن در آن حضور داشتند بازماند!
 
یازدهمین دوره: امارات، 1996
ایران هر چند قهرمان بازی ها نشد ولی نتیجه هایی را در این رقابت ها رقم زد که تا کنون تکرار نشده است. برتری سه بر صفر در برابر عربستان و شش بر دو در برابر کره جنوبی سایر حریفان را به وحشت انداخت ولی رویارویی مجدد ایران و عربستان در مرحله نیمه نهایی باز هم به ضربات پنالتی کشیده شد تا ایران برای چندمین بار در ضربه های پنالتی مغلوب عربستانی ها شود و به دیدار رده بندی راه یابد و با غلبه بر کویت به عنوان سومی دست یافت.
علی دایی مهاجم ارزنده و سرشناس ایران در این دوره آقای گل آسیا شد تا اقتدار گلزنی خود را در قاره آسیا و سپس جهان نشان دهد.
 
دوازدهمین دوره: لبنان، 2000
با توجه به صعود ایران به جام ملت های آسیا و درخشش این تیم در جام جهانی و حضور لژیونرهای شایسته در ترکیب تیم انتظار می رفت که ایران بتواند اقتدار خود را بار دیگر در جام ملت ها به نمایش بگذارد ولی در مرحله یک چهارم نهایی با گل طلایی مغلوب کره جنوبی شد و به ایران باز گشت.
 
سیزدهمین دوره: چین، 2004
باز هم ضربه های پنالتی مانع از راه یابی تیم ایران به دیدار نهایی جام ملت ها شد. تیم ایران که با غلبه بر تایلند و کره جنوبی و تساوی برابر ژاپن و عمان در مرحله نیمه نهایی حضور یافته بود با شکست در ضربه های پنالتی در برابر چین از صعود به دیدار پایانی باز ماند و در پایان با غلبه چهار بر دو برابر بحرین شگفتی ساز این رقابت ها شد و برای چهارمین بار عنوان سومی جام ملت های آسیا را کسب کرد تا این بار همه امید خود را به مسابقه های جام ملت ها در چهاردهمین دوره این رقابت ها ببندد مسابقه هایی که تنها چند روز از شروع آن به میزبانی چهار کشور آسیایی می گذرد.
به امید قهرمانی ایران در جام چهاردهم
 
دوشنبه 18/4/1386 - 20:6
پسندیدم 0
UserName