مسابقه های 52 ساله (به بهانه ی شروع جام 14)
توسط : drmgangineh
مسابقه های 52 ساله (به بهانه ی شروع جام 14)
>>قسمت اول<<
درست 52 سال پیش مسابقه های جام ملت های آسیا توسط 12 عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا پایه ریزی شد و در این میان در شکل گیری این رقابت ها عبدالرحمن پوترا نخست وزیر کشور مالزی که به فوتبال علاقه خاصی داشت نقش به سزایی را ایفا کرد و از آن سال یکی از رقابت های کهن فوتبال در جهان شکل گرفت. پس از این رقابت ها بود که در اروپا نیز جام ملتهای اروپا درست مثل آسیایی ها برگزار شد. دو سال بعد از تصمیمی که در سال 1954، 12 عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا در رابطه با برگزاری این رقابت ها گرفتند در هنگ کنگ چهر عضو از 12 عضو کنفدراسیون برگزار کننده اولین دوره این رقابت ها بودند.
سال های آغازین رقابت های جام ملتهای آسیا عرصه نمایش قدرت کره جنوبی یکی از کشورهای آسیای شرقی بود و این ایرانی ها بودند که در سال 1968 با اقتدار این جام را به حوزه ی غرب آسیا آوردند و قدرت خود را از سال 1968 تا سال 1976 به رخ حریفان آسیایی کشیدند.
در هفتمین دوره این رقابت ها بود که کویت با پایان دادن به اقتدار ایرانی ها به عنوان اولین کشور عرب خلیج فارس جام را در خانه خود نگه داشت و پس از آن عربستانی ها با برنامه ریزی و سرمایه گذاری توانستند تا سال 2004 پنج بار به دیدار پایانی رقابت ها راه یافتند و سه بار جام را بالای سر خود ببرند کاری که ژاپنی ها نیز طی دوره های 1992، 2000 و 2004 موفق به انجام آن شدند.
 
اولین دوره:هنگ کنگ، 1956
مسابقه های اولین دوره تنها با حضور کشورهای تایوان، کره جنوبی، ویتنام و هنگ کنگ به صورت دوره ای برگزار شد و کره جنوبی اولین قهرمان جام ملتها لقب گرفت.
 
دومین دوره: کره جنوبی، 1960
در این دوره نیز کره جنوبی توانست به راحتی قهرمان آسیا شود. تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی این رقابت ها با وجود غلبه بر تیم فوتبال رژیم صهیونیستی به دلیل شکست در برابر پاکستان آن هم با نتیجه چهار بر یک از صعود باز ماند.
 
سومین دوره: رژیم صهیونیستی، 1964
تیم ملی ایران در این دوره حضور یافت و قهرمانی به میزبان این رقابت ها رسید.
 
چهارمین دوره: ایران، 1968
این دوره آغاز درخشش فوتبال ایران در قاره پهناور آسیا بود . کره جنوبی قهرمان دو دوره از صعود به مرحله نهایی بازماند و ایران، رژیم صهیونیستی، تایوان، برمه و هنگ کنگ برگزار کننده مسابقه های مرحله نهایی این رقابت ها بودند و تیم ایران با قاطعیت و با شکست هر چهار تیم حاضر برای اولین بار قهرمان جام ملت های آسیا شد.
 
پنجمین دوره: تایلند، 1972
تیم ملی فوتبال این بار نیز قهرمان آسیا شد. در آن سال ها ایران قدرت اول فوتبال آسیا به شمار می آمد و در جام ملت ها ایران توانست با پنج پیروزی در برابر کامبوج، عراق، تا یلند و کره جنوبی قهرمان رقابت ها شود .
 
ششمین دوره:ایران، 1976
سومین قهرمانی ایران این بار در تهران رقم خورد . تیم ایران با غلبه بر عراق و یمن به مرحله نیمه پایانی راه یافت و در برابر چین که برای اولین بار در جام حضور می یافت قرار گرفت. دیدار نفس گیر دو تیم 120 دقیقه طول کشید ولی در نهایت ایران با دو گل به پیروزی رسید و به دیدار فینال راه یافت. ایران بدون حتی یک گل خورده و با گل علی پروین دربرابر کویت قهرمان جام ملت های آسیا شد.
 
ادامه دارد.........
يکشنبه 17/4/1386 - 20:53
پسندیدم 0
UserName