آتشکده‌هاي ايلام، ميعادگاه عاشقان آتش سرخ
توسط : Saratan X

مي‌خواهيم سري به تعدادي از آتشکده‌هاي استان ايلام بزنيم، بنهاهايي که در دل خود ناگفته هاي بسيار دارند .

به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در وبلاگ "ايلام، سرزمين ناشناخته‌ها" به نشاني http://ilamzagros.blogfa.com در ادامه مي‌خوانيد: استان ايلام به سبب وجود بناهاي زياد ساساني داراي آتشکده‌ها و چهارطاقي‌هاي گوناگوني است که در اين پست به علت حجم آن فقط به سه بناي مهم استان در اين زمينه مي‌پردازيم.

آتشكده كلم

از شمال روستاي كلم ، جنوب ارتفاعات ، شرق قلعه و از غرب رودخانه كلم ، بقاياي آتشکده قابل مشاهده است .

مساحت آتشكده محدوده‌ي باستاني ‌١٥٠ هزار مترمربع و ابعاد ‌٢٢*22 و بلندي ‌٦ متر فاصله تا مركز بخش ‌٢٠ كيلومتر جاده قابل دسترسي آسفالته ايلام – بدره . مواد فرهنگي: سفال + آثار معماري كه شامل سنگ لاشه همراه ملاط گچ . متعلق به دوره‌ي اسلامي و اواخر دوره‌ي تاريخي ويرانه آتشكده در فاصله ‌١٠٠ متري قلعه‌ي كلم و در ميان محوطه‌ي باستاني واقع شده است .

آتشكده چهار طاقي دره شهر

نظرات متفاوتي در خصوص اين بناي تاريخي در بين کارشناسان ميراث فرهنگي وجود دارد . برخي آنرا آتشکده و برخي ديگر محل ديده باني و نگهباني شهر تاريخي سيمره مي‌پندارند.

برخي آن را مربوط به دوره ساساني و برخي نيز مربوط به دوره اوايل اسلامي و اواخر ساساني مي‌دانند.

به هر حال در شرق شهرستان دره شهر ، در كناره چپ رودخانه سراب دره شهر بر روي تپه ماهورهاي تنوره سرخ ساختمان چهار طاقي به چشم مي‌خورد كه به چهار طاقي دره شهر معروف است .

با توجه به مصالح و سبك معماري بنا مربوط به اوايل دوره‌ي اسلامي است. در قسمت جنوبي چهار طاقي پلكاني به طول ده متر و عرض يك متر با شيب ملايم وجود دارد كه احتمالاً ورودي بنا بوده است اين چهار طاق برپلاني مربع شكل به ابعاد ‌٥*5 متر بنا شده است عرض ديواره ها ‌٨٠ سانتي متر و ارتفاع طاق از زمين ‌٧٠/١ سانتي متر است . گنبد تك جداره آن بر چهار طاق قوسي شكل و باسيستم گوشواره ساخته شده است . بر بالاي گنبد دريچه‌اي وجود دارد كه به هنگام مرمت اين دريچه بسته شده است .

آتشکده سياهگل ايوان

آتشکده سياهگل در فاصله ‌٢٥ کيلومتر شهر ايوان در ساحل جنوبي رودخانه کنگير قرار دارد آتشکده داراي چهار دالان در اطراف است که براي طواف زردتشتيان به دور آتش مقدس در هنگام اجراي مراسمات مورد استفاده قرار گرفته است . آتشکده مزبور با شکلي مربعي شکل به ابعاد ‌٨*8 متر مربع که با مصالح و قلوه سنگ‌هاي رودخانه‌اي و از ملات گچ ساخته شده است. اولين مطالعات و کاوش‌هاي باستانشناسي در سال ‌١٣٤٩ توسط واندنبرگ و گروه همراه او بر روي آتشکده انجام گرفت که واندنبرگ آن را متعلق به دوران ساسانيان دانست، از لحاظ بنا و مقايسه با ساير آتشکده‌هايي که در استان وجود دارند به بناي اين آتشکده سالم‌تر و کامل‌تر است که در سال‌هاي اخير بازسازي و مرمت آن توسط سازمان ميراث فرهنگي استان انجام گرفته است. با توجه به موقعيت منحصر به فرد جغرافياي آتشکده، با ابعاد امکانات جانبي گسترش فضاي سبز و معرفي آن در رسانه هاي داخل و خارج استان مي تواند به يکي از مکانهاي گردشگري استان تبديل شود.

شنبه 16/4/1386 - 21:46
پسندیدم 0
UserName