معنا و زمان تسبیح حضرت زهرا(س)
توسط : دیوژن م
"الله اکبر"؛ انسان با گفتن" الله اکبر" به نهایت عجز خود اعتراف می کند و به ناتوانیش به درگاه الهی اقرار می کند. امام صادق(ع) می فرمایند: "الله اکبر" یعنی اینکه خداوند بزرگتر از آن است که توصیف شود. "الحمد لله" دومین ذکر تسبیح است. انسان پس از آنکه به عجز و ناتوانی خویش در شناخت خالق اعتراف کرد، با گفتن "الحمدلله" که از برترین اذکار تسبیح است- وارد مرحله ی بعدی می شود.
امام خمینی(ره) در باب حمد می گوید حمد خدا مساوی شکر است. امام صادق(ع) می فرمایند: شکر هر نعمتی این است که حمد خدای عز و جل کنی. "سبحان الله" سومین ذکر تسبیح است. شخصی از حضرت علی(ع) پرسید: معنی "سبحان الله" چیست؟ آن حضرت فرمود:"سبحان الله" تعظیم مقام بلند و با عظمت خدا و منزه دانستن او از هر آن چیزی است که مشرکان می پندارند. زمانی که بنده این کلمه را می گوید، همه ی فرشتگان بر او درود می فرستند.
"زمان تسبیح"
تسبیح حضرت زهرا(س) هر موقع گفته شود پسندیده است اما تاکید بسیار شده است که آنرا موقع خواب و بعد از نماز واجب بخوانید. همچنین خواندن آن بعد از نماز های مستحبی و پس از نماز استغاثه، به حضرت فاطمه(س) و نماز زیارت حضرت رسول(ص) و نماز زیارت حضرت امیر المومنین و نماز حضرت ولیعصر(عج) و قبل از زیارت حضرت معصومه(س) در قم بسیار مناسب است.
چهارشنبه 13/4/1386 - 9:39
پسندیدم 0
UserName