تاريخ ولادت
توسط : حامد...
 

تاريخ ولادت

در تاريخ ولادت فاطمه‏عليها السلام نيز مانند تاريخ ولادت برخى حضرات معصومان اختلاف است و به طور كلى، در كتاب‏هاى عامه تاريخ ولادت آن بانوى معظمه را پنج‏سال پيش از بعثت رسول اكرم‏صلى الله عليه وآله بيان كرده‏اند . كتاب‏هاى اماميه به استناد روايت رسيده از اهل‏بيت‏عليهم السلام، ولادت آن حضرت را در سال پنجم بعثت در مكه معظمه مى‏دانند . بنابراين، در حدود ده سال ميان روايات فريقين اختلاف‏نظر وجود دارد .

اكثر مورخان عامه ولادت زهراعليها السلام را هم‏زمان با تعمير ساختمان كعبه به دست قريش نوشته‏اند چون اين عمل پنج‏سال پيش از بعثت‏بوده، لذا تاريخ ولادت را نيز در همان سال قيد كرده‏اند . (1)

برخى نيز مانند حاكم در مستدرك و ابن عبدالبر در استيعاب روايت كرده‏اند كه ولادت فاطمه‏عليها السلام در سالى اتفاق افتاد كه پيامبراكرم‏صلى الله عليه وآله 41 سال داشت; يعنى يك سال پش از بعثت‏به دنيا آمده است . (2) علما و مورخان اماميه نيز مانند امين‏الاسلام طبرسى و كلينى و فتال نيشابورى و ديگران، ولادت حضرت زهراعليها السلام را در سال پنجم بعثت (20 جمادى الثانى) در مكه نوشته‏اند . (3)

علامه مجلسى و بعضى علماى ديگر نوشته‏اند كه روزى نبى اكرم با على‏عليه السلام و چند تن از اصحاب خود مانند عمار ياسر و عباس بن عبدالمطلب و ديگران در ابطح نشسته بودند، فرشته وحى نازل شد و بدان حضرت ابلاغ نمود كه به دستور خداوند بايد چهل روز از خديجه دورى گزينى و به عبادت و تهجد مشغول باشى! البته، انجام اين كار براى نبى اكرم‏صلى الله عليه وآله به علت علاقه شديدى كه به خديجه داشت‏سخت و شاق بود اما مقصود اين بود كه آن حضرت شب‏ها را به عبادت پرداخته و روزها را روزه بگيرد و از غذاهاى بهشتى افطار نمايد تا طفلى كه بعدا به دنيا خواهد آمد نطفه‏اش از غذاى بهشتى، كه پاك و طيب است، تكون يابد . از اين‏رو، رسول خداصلى الله عليه وآله به وسيله عمار به خديجه پيام فرستاد كه گمان نكنى كناره‏گيرى من از تو به علت رنجش و كدورت خاطر است، بلكه فرمان الهى است كه چهل روز از تو دورى گزينم و در اين كار جز خير و نيكى چيزى نيست و خداى متعال به وجود تو به فرشتگان مباهات مى‏كند . بنابراين، شب‏ها درب خانه را ببند و بخواب . و من هم اين مدت را در خانه فاطمه بنت اسد (مادر على‏عليه السلام) و به روايتى در كوه حراء خواهم ماند . خديجه برابر دستور نبى گرامى رفتار نمود و مدت چهل شبانه روز از تنهايى و عزلت‏شوهر عزيزش اندوهناك بود و پيامبر اكرم نيز روزها را روزه مى‏گرفت و شب‏ها را به عبادت و تهجد مشغول بود تا پس از چهل شبانه روز فرشته وحى نازل گرديد و براى آن حضرت از غذاهاى بهشتى آورد . رسول اكرم از غذاهاى بهشتى افطار نمود و چون براى نماز و عبادت برخاست جبرئيل عرض كرد: امشب از نمازهاى مستحبى گذر و به نزد خديجه برو كه خداوند اراده فرموده است امشب از صلب تو فرزندى پاك و پاكيزه به وجود آورد . رسول اكرم‏صلى الله عليه وآله جهت امتثال امر پروردگار به سوى منزل خديجه راه افتاد .

خديجه گويد: من شب‏ها درب خانه را بسته و تنها مى‏خوابيدم و در آن شب صداى درب خانه را شنيدم و از جايم برخاستم و گفتم كيست كه در خانه را مى‏كوبد غير از محمدصلى الله عليه وآله روا نيست كه كسى در اين خانه را بكوبد . در اين موقع صداى رسول خدا را شنيدم كه مى‏فرمود: منم خديجه در را باز كن فورا در را باز كردم و آن حضرت وارد خانه شد . رسول گرامى‏صلى الله عليه وآله پس از ورود به خانه، برابر دستور كه از فرشته وحى دريافت كرده بود با خديجه هم‏بستر شد و نور فاطمه‏عليها السلام از صلب وى به رحم خديجه منتقل گرديد . (4) روشن است نطفه‏اى كه پس از چهل روز عبادت و تصفيه و خوردن غذاى بهشتى در چينين شرايطى حاصل شود، چقدر پاك و پاكيزه خواهد بود .

در امالى صدوق است كه پيامبراكرم فرمود: چون مرا به معراج بردند، جبرئيل دست مرا گرفت و داخل بهشت نمود و از خرماى آن به من داد و خوردم و آن خوراك بهشتى در صلب من به نطفه‏اى تبديل شد و چون به زمين برگشتم با خديجه مواقعه نمودم و او به فاطمه آبستن گرديد . بنابراين، فاطمه حورا انسيه است كه من هر وقت مشتاق بوى بهشت‏شوم دخترم فاطمه رامى بويم . (5)

در احاديث متواتره از طريق خاصه و عامه روايت‏شده است كه آن حضرت را بدين جهت فاطمه ناميده‏اند كه حق تعالى او و شيعيانش را از آتش دوزخ بريده است، چنان‏كه حضرت رضاعليه السلام از آباى گراميش روايت مى‏كند كه رسول خداصلى الله عليه وآله فرمود: من دخترم را فاطمه نام نهادم، زيرا كه خداوند عز وجل او و دوستدارانش را از آتش بازداشته است . (6)

همچنين روايت‏شده است كه از رسول خدا پرسيدند به چه سبب فاطمه را بتول مى‏نامى؟ فرمود: براى آن‏كه او از خون و عادت زنانگى هميشه طاهر و پاك است . (7)

دانشمند مصرى استاد فاضل حسينى مى‏نويسد: طبيعى است كه فاطمه نه از لحاظ ولادت بلكه از نظر رسالت، مادر رسول خدا به حساب مى‏آيد و شايد اين خطاب از آن جهت‏بود كه پيامبر مى‏دانست تقدير الهى ذريه او را تنها از دامان پاك زهرا به جهان خواهد آورد . فاطمه در حقيقت‏به منزله موجى بود كه بايد نور رسول خدا را در طول رشته‏هاى ممتد اعصار و قرون عبور دهد و بشريت را از آن نور فياض و نورانى كند و به همين سبب، بود كه او را بى‏نهايت دوست مى‏داشت و چنان‏كه مى‏دانيم گاهى او را با نام ام ابيها مى‏خواند . (8)

پى‏نوشت:

1 . كامل التواريخ ابن اثير، ج 2، ص 341/تذكره ابن جوزى، ص 360/ذخائر العقبى، ص 53/نورالابصار شبلنجى، ص 51/نبات النبى دكتر بنت‏شاطى، ص 117/اعلام النساء،

ج 3، ص 1199 و كتب ديگر

2 . فاطمه زهرا تاليف استاد توفيق ابوعلم، ترجمه على‏اكبر صادقى، ص 65

3 . اعلام الورى، ص 90، اصول كافى باب مولد الزهراء فاطمه‏عليها السلام، روضة‏الواعظين، ج 1، ص 143، دلائل الامامه، ص 10

4 . انوار البهيه، ص 17، وفات الصديقة الزهرا، تاليف عبدالرزاق مقدم، ص 10

5 . امالى صدوق مجلسى، حديث 7، اعلام الورى، عيون الاخبار الرضا، احقاق الحق، ج 10، ص 7

6 . عيون اخبارالرضا، احقاق الحق، ج 10، ص 19

7 . منتهى الامال، ج 1، ص 96

8 . فاطمه الزهرا توفيق ابوعلم، ترجمه صادقى، ص 61

 

چهارشنبه 13/4/1386 - 6:48
پسندیدم 0
UserName