سرى از سوره كوثر
توسط : حامد...
 

سرى از سوره كوثر

فاطمه زهرا صديقه كبرى سلام الله عليها گوهريست گرانقيمت كه هر چه زمان برآن بگذرد تلالو بيشتر مى‏يابد و بر قدر و قيمتش افزوده مى‏گردد و جلوه‏هاى تازه‏اى‏از اين منبع فيض تجلى مى‏كند.

تاكنون كتابها و مقاله‏هاى بيشمارى پيرامون شخصيت‏سيده زنان عالم بانوى بزرگ‏اسلام نوشته شده كه هر كلام گوشه‏اى از فضائل و مناقب آن حضرت را بيان كرده است‏ولى به جرات مى‏توان گفت كه دخت اطهر پيامبر اسلام فاطمه مظلومه بالاتر از اين‏نوشتار و برتر از اين گفتار و پندارهاست.

بيش از هزار و چهارصد سال از نزول قرآن كريم مى‏گذرد. مردم مسلمان و علاقمند به‏خاندان رسالت و ولايت‏سوره مباركه كوثر را خوانده و مى‏خوانند ميليون‏ها بارقرائت‏شده و بسيارى از مردم آن را در نماز چون خود من خوانده و مى‏خوانيم ولى‏تا دو سال پيش متوجه سرى كه در سوره كوثر هست، نبودم، حتى نويسندگان، مفسران ومحدثان هم بدان اشاره ننموده‏اند; اما به بركات ارادت و محبت‏به كوثر رسالت آن‏نكته بر قلبم الهام شد و آن را به عنوان هديه به يكى از فرزندان شايسته‏زهرا(س) يعنى مقام معظم رهبرى آيه‏الله خامنه‏اى كه خود از ميوه‏هاى كوثر پر خيرو بركت است، تقديم داشتم.شنيده‏ام كه مورد توجه قرار گرفت و دعا فرمودند.

نكته اين است كلمات سور قرآنى بارها در قرآن كريم تكرار شده، ولى كلمات اصلى‏سوره مباركه كوثر كه در شاءن فاطمه زهرا نازل شده، در هيچ كجاى قرآن تكرارنشده است. «اعطى‏»، «يعطى‏» تكرار شده، اما «اعطيناك‏» فقط يكجاست.

«كثير» و «اكثر» مكرر در قرآن آمده، ولى «كوثر» فقط در اين سوره ذكر شده‏است. «فصل لربك‏» به معناى نماز بگذار از مختصات همين سوره است و كلمه‏«وانحر» قربانى بكن، زينت‏بخش همين سوره است. «شانئك‏» و «ابتر» هم فقطدر اين سوره است. و اما «خذ من اموالهم صدقه تطهرهم و تزكيهم وصل عليهم‏» به‏معناى دعاست، نه نماز. اين رمز الهى و سر قرآنى يدل على ان العطيه واحده‏والمعطى واحد احد والمعطى له منحصر بالفرد لم يتكرر و لن يتكرر.

اين رمز اين‏فضيلت را براى فاطمه زهرا اثبات مى‏كند كه يك عطيه منحصر به فرد است كه از جانب‏خداى واحد احد به پيغمبرى كه در عظمت و فضيلت‏يگانه است، اهدا شده، نه تكرارشده و نه تكرار خواهد شد. ذلك فضل الله يوتيه من يشاء والله ذوالفضل العظيم.

 

سه شنبه 12/4/1386 - 17:59
پسندیدم 0
UserName