در جلوه ‌زار عطر ياس
توسط : حامد...
 

در جلوه ‌زار عطر ياس

در بيان عظمت روحي حضرت زهرا سلام الله عليها

سيدمهدي شاهچراغي

جلوه‌هاي عرشي حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها

«خانة علي و فاطمه، حجرة رسول خدا و سقف خانه‌شان عرش پروردگار جهانيان است. در انتهاي خانه‌شان شكافي است كه از معراج وحي پرده برداشته شده و ملائكه، هر صبح و شام و هر ساعت و لحظه‌اي بر آنان نازل مي‌شوند و فوج ملائكه فرود آينده قطع نمي‌شود؛ گروهي فرود مي‌آيند و دسته‌اي بالا مي‌روند ... و همانا خداوند بر قوت ديدة محمد، علي، فاطمه، حسن و حسين عليهم‌السلام بيفزود تا عرش را مشاهده كنند و جز عرش، سرپوشي براي خانه‌شان نمي‌ديدند. خانه‌شان به عرش رحمان، مسقف است و معراج‌ ملائكه و روح، فيها بأذن ربهم من كل امر سلام.»1

آغاز سخن به تبرك و تيمن با روايتي از امام محمدباقر عليه‌السلام بود. روايتي شريف كه به معارفي چند اشاره فرموده و از اسرار مهمي پرده برداشته است. از اين دست روايات كه به عرشي بودن و آسماني بودن اين خانواده مي‌پردازد، بسيار است.

از پيامبر خدا صلي‌الله‌عليه‌وآله روايت شده است: آنگاه كه خداوند آدم ابوالبشر را از خاك بيافريد، او به سمت راست عرش الهي نظر كرد، و پنج نور تسبيح‌گوي ديد. آدم پرسيد: آيا من نخستين مخلوق تو از خاكم؟ ندا آمد: آري. دوباره پرسيد: پس اين نورها كيستند؟

پاسخ خداوند به آدم ابوالبشر، به گونه‌اي است كه خلقت نوراني خمسة طيبه را بيان مي‌كند و بر آسماني بودن آن‌ها صحه مي‌گذارد.

خداوند مي‌فرمايد: اينان پنج نفر از فرزندان تو هستند كه خلق تو به يمن وجود آن‌هاست. اسامي آنها مشتق از اسماء خودم است. اگر فيض وجودي آنان نبود هرآينه بهشت، جهنم، عرش، كرسي، آسمان، زمين، ملائكه، انس و جن را نمي‌آفريدم.

فأنا المحمود و هذا محمد، و اناالعالي و هذا علي، و اناالفاطر و هذه فاطمه، و انا الاحسان و هذا الحسن و انا المحسن و هذا الحسين. به عزتم قسم اگر كسي به اندازة يك دانه كوچك خردلي كينه‌اي از اين‌ها به دل داشته باشد او را در آتش داخل مي‌كنم و هيچ شفاعتي نمي‌پذيرم. 2

دقت و تدبر در هركدام از اين روايات، ما را به مقام والاي اين بزرگواران آگاه‌تر مي‌كند. وقتي اينان از نور خدا و اسماء خداوند گرفته و خلق شده‌اند، آيا راهي براي شناخت خداوند، به جز آن‌ها وجود دارد؟ در جايي كه بر ساق عرش مكتوب است كه: لا اله الا الله، محمدرسول الله و علي وفاطمه و الحسن و الحسين عليهم‌السلام خير خلق الله»3 ديگر هيچ شك و شبهه‌اي به وجود نمي‌آيد حتي قلب‌هاي سخت نيز به نور عشق آن‌ها آرامش مي‌يابد.

در بيان عظمت روحي حضرت زهرا سلام الله عليها

زماني كه خداوند متعال، بهشت را از نور خويش بيافريد، ثلث آن نور را به پيامبر، ثلث آن را به فاطمه و ثلث ديگر را به علي و فرزندانش داد. اين نور بر هر كس بتابد هدايت مي‌شود و هركس محروم شود، گمراه گردد. 4 دقت و تدبر در اين روايت، شأن و منزلت حضرت صديقه سلام‌الله‌عليها را روشن مي‌سازد؛ زيرا خداوند او را قسيم و هم‌عرض پدر و شوهر وفرزندانش قرار مي‌دهد و قطعاً حصول اين رتبه براي هركسي ميسر نيست. 5

و در روايات فراوان و هم‌چنين در زيارت‌نامه‌هاي حضرت و فرزندانش، ايشان را به «سيده‌نساء‌العالمين» خوانده‌اند كه گوياي برتري ايشان بر ديگران است. بانويي كه روز حشر، هم‌چون پيامبران الهي، سواره بر صحراي محشر قدم مي‌زند. آن بانو در آن‌روز به همراه همسر و فرزندانش در زير عرش الهي جاي دارند.

صحيفه فاطميه

يكي ديگر از تجليات ربوبي حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها «صحيفه فاطمه» است. صحيفة مباركه، وجود نازنين دختر پيامبر را هم‌عرض پيامبران صاحب كتاب كه تعداد محدودي هم دارند، قرار مي‌دهد.

در ميان اهل بيت عليهم‌السلام عصمت كبري از پيوندي بس شگفت و ارتباطي بس شگرف با عالم ملكوت برخوردار بوده است كه قطعاً درك چنين پيوندهايي آن‌هم غيبي و عرفاني براي فهم بشري سنگين خواهد بود.

روح بلند و ملكوتي صديقه طاهره سلام‌الله‌عليها سبب شد تا پس از پيامبر صلي‌الله‌عليه‌وآله روح اعظم، جبرائيل از اوج عرش به كنج فرش فرو آيد و تسلي بخش قلب داغديدة دردانة پيامبر گردد. جبرائيل به امر رب العالمين، درآمد و شدي مكرر به خانة فاطمه سلام‌الله‌عليها و خبردادن از جايگاه پدر و پرده برداري از عالم غيب، مونس و هم‌دم فاطمه زهرا سلام‌الله عليها بود. 6

اميرالمؤمنين عليه‌السلام در اين ميان، تمام اخبار و مسائلي كه امين وحي بر فاطمه سلام‌الله‌عليها نازل مي‌فرمود، مي‌نگاشت تا اين‌كه صحيفة فاطمه شكل گرفت. 7

مصحف فاطمه درواقع يكي از تجليات عالم بي‌نهايت الهي بر روح عظيم فاطمه مرضيه سلام‌الله‌عليها است كه برابر روايات، اخبارگذشته و آيندة عالم تا قيامت در آن مصحف وجود دارد. 8 مصحف شريفي است كه يكي از منابع اصلي علم امامان به شمار مي‌رود و پس از فاطمه دست به دست و سينه به سينه از امامي به امام ديگر سپرده مي‌شود.

اين مقام براي صديقة طاهره فضيلتي بي‌نظير است؛ چرا كه سابقه نداشته است كه جبرائيل جز با طبقة اول پيامبران، چنين رفت و آمد مكرري داشته باشد. 8 و اين همان فضيلت يگانه‌اي است كه امام خميني آن را والاترين فضيلت فاطمة زهرا مي‌شمارد.

جهت آشنايي بيشتر شما با صحيفة فاطمه، شما را به مطالعة روايتي از امام محمدباقر عليه‌السلام كه در كتاب مسند فاطمه زهرا سلام‌الله‌عليها تأليف شيخ الاسلامي، ص 282 آمده است، راهنمايي مي‌كنيم.

پي‌نوشت‌ها:

1. تفسير برهان، ج 4، ص 478.

2. غاية المرام، 5 و 15، احقاق الحق، ج 9، صص 203 و 253.

3. بحرالمعارف، ص 428.

4. مناقب ابن‌شهرآشوب.

5. فاطمه زهرا سلام‌الله‌عليها سرور دل پيامبر صلي‌الله‌عليه‌وآله، ص59.

6. ميزان الاعتدال، ج 2، ص 400.

7. مسند فاطمه زهرا سلام‌الله‌عليها، ص 282.

8. جامي از زلال كوثر، ص 35.

9. دلائل الامامه، ص 27.

10. صحيفه نور، ج 19، ص 278.

 

سه شنبه 12/4/1386 - 17:53
پسندیدم 0
UserName