احكام و نكته‏هايى درباره حضرت زهرا عليها السلام
توسط : حامد...
 

احكام و نكته‏هايى درباره حضرت زهرا عليها السلام

محمود اكبرى

احترام نام فاطمه عليها السلام

احترام حضرت فاطمه عليها السلام و قداست آن بانوى بزرگوار، براى همه مسلمانان بديهى و مسلم است .

سكونى مى‏گويد: خدمت امام صادق عليه السلام رسيدم، در حالى كه غمگين بودم . آن حضرت به من فرمودند: اى سكونى! چرا غمگين هستى؟ عرض كردم: خداوند به من دخترى داده است . فرمودند: اى سكونى! سنگينى آن دختر بر زمين است و روزى‏اش با خدا و عمرش جداگانه . سپس فرمودند: چه نامى براى او انتخاب كرده‏اى؟ عرض كردم: فاطمه . فرمودند: آه، آه، آه . و دست‏خود را بر پيشانى نهادند و آنگاه فرمودند: «اذا سميتها فاطمة فلا تسبها و لاتلعنها ولا تضربها (1) ; اگر نام او را فاطمه نهادى، به او بد مگو و لعن مكن و او را مزن .»

چند مسئله:

1 . براى فرد بى وضو حرام است كه نام خداوند متعال را مس نمايد و همچنين است‏بنا بر احتياط واجب مس اسامى مبارك پيغمبر صلى الله عليه و آله و ائمه و حضرت زهرا عليها السلام . (2)

2 . يكى از محرمات بر شخص جنب، رساندن جايى از بدن به خط قرآن يا به اسم خدا - به هر لغت كه باشد - و بنا بر احتياط اسم پيامبران و امامان و حضرت زهرا است . (3)

كيفر بى حرمتى

كيفر دشنام گفتن به فاطمه عليها السلام قتل است و بر اساس فقه اسلامى، فردى كه نسبت‏به آن بانوى مقدس هتك حرمت كند و به فحاشى و دشنام گويى زبان بگشايد مستوجب مرگ است و بايد به قتل رسانده شود . اين شدت عمل و سختگيرى شايد بدين جهت‏باشد كه حرمت و منزلت آن بانوى بزرگوار، هم پايه احترام ائمه و پيشوايان معصوم است و بازگشت‏به فحاشى و هتك حرمت و سب رسول الله دارد . از اينرو كسى كه به آن بانوى مطهره سب كند، حكم كسى را دارد كه به رسول الله صلى الله عليه و آله سب نمايد و بايد به قتل برسد . (4)

امام خمينى رحمه الله مى‏فرمايد: الحاق صديقه طاهره به ائمه اطهار خالى از وجه نيست; بلى اگر دشنام به صديقه طاهره بازگشت‏به سب رسول الله نمايد، بدون شبهه، دشنام دهنده كشته مى‏شود . (5)

امام خمينى رحمه الله طى حكمى در سال 1367 به آقاى محمد هاشمى مدير عامل صدا و سيماى جمهورى اسلامى نوشتند: «با كمال تاسف از صداى جمهورى اسلامى مطلبى در مورد الگوى زن پخش گرديده است كه انسان شرم دارد بازگو نمايد . فردى كه اين مطلب را پخش كرده است تعزير و اخراج مى‏گردد و دست اندركاران آن تعزير خواهند شد . در صورتى كه ثابت‏شود قصد توهينى در كار بوده است‏بلاشك فرد توهين كننده محكوم به اعدام است . اگر بار ديگر از اين گونه قضايا تكرار گردد موجب تنبيه و توبيخ و مجازات شديد مسئولين بالاى صدا و سيما خواهد شد . البته در تمامى زمينه‏ها قوه قضائيه اقدام مى‏نمايد . (6)

تسبيحات زهرا عليها السلام

يكى از تعقيبات نماز، گفتن تسبيحات حضرت زهرا عليها السلام است كه بسيار فضيلت دارد، بلكه برتر از ساير تعقيبات نماز محسوب مى‏شود .

از امام صادق عليه السلام نقل شده است كه فرمودند: «تسبيح حضرت فاطمه عليها السلام بعد از هر نماز نزد من از هزار ركعت نماز در هر روز محبوب‏تر است .» (7)

همچنين امام صادق عليه السلام درباره تسبيح فاطمه زهرا عليها السلام فرمودند: «چون به خوابگاه خود رفتى، سى و چهار بار الله اكبر، سى و سه بار الحمد لله و سى و سه بار سبحان الله بگو و آية الكرسى و دو سوره معوذتين را با ده آيه اول سوره صافات و ده آيه از آخرش بخوان . (8)

و نيز آن امام بزرگوار به يكى از ياران خود به نام ابو هارون فرمودند: «ما خردسالان خود را به تسبيح حضرت زهرا فرمان مى‏دهيم همچنان كه آنان را مامور به برگزارى نماز مى‏نماييم .» (9)

چند مسئله:

1 . در تسبيحات حضرت زهرا عليها السلام ابتدا 34 مرتبه الله اكبر، سپس 33 مرتبه الحمد لله و پس از آن 33 مرتبه سبحان الله گفته مى‏شود . (10)

2 . جايز است ذكر سبحان الله جلوتر از ذكر الحمد لله گفته مى‏شود، ولى بهتر آن است كه ذكر الحمد لله جلوتر گفته شود . (11)

3 . تسبيحات حضرت زهرا عليها السلام بعد از نماز مستحب است; چه نماز واجب و چه نماز مستحب، ولى در نماز واجب خصوصا در نماز صبح مستحب مؤكد است . (12)

4 . مستحب است ذكر تسبيحات حضرت زهرا عليها السلام با تسبيح تربت امام حسين عليه السلام باشد .

5 . اگر تسبيح گوينده در تعداد تكبيرات يا تسبيحات شك كند، در صورتى كه از محل آن تجاوز نكرده باشد بايد بنا را بر مقدار كمتر بگذارد و الا بايد بنا بر اين بگذارد كه به طور كامل انجام شده است و اگر زيادتر هم گفته باشد مانعى ندارد . (13)

دروغ بستن به حضرت زهرا عليها السلام

اگر روزه دار با گفتن، نوشتن، اشاره و مانند اينها به خدا و پيامبر صلى الله عليه و آله و جانشينان آن حضرت عمدا نسبت دروغ بدهد روزه‏اش باطل مى‏شود و احتياط واجب آن است كه نام حضرت زهرا عليها السلام و ساير پيامبران عليهم السلام و جانشينان آنان هم در اين حكم فرقى ندارد . (14)

صلوات بر فاطمه عليها السلام

يكى از عبادتهاى دينى درود و صلوات فرستادن بر حضرت ختمى مرتبت و اهل بيت معصوم آن حضرت است . اين عبادت ريشه قرآنى دارد و خداوند متعال در قرآن به آن دستور داده است . «ان الله و ملائكته يصلون على النبى يا ايها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما» (15)

در روايتى از پيامبر صلى الله عليه و آله آمده است كه درود فرستادن بر فاطمه زهرا عليها السلام آثار معنوى بالايى دارد و در قيامت‏شايستگى الحاق به پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله را براى انسان فراهم مى‏كند . پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: «يا فاطمة من صلى عليك غفر الله له، و الحقه بى حيث كنت من الجنة;

اى فاطمه! هر كس بر تو صلوات بفرستد خداوند او را مى‏آمرزد و در هر جاى بهشت كه باشم وى را به من ملحق سازد .»

كيفيت صلوات بر حضرت زهرا عليها السلام چنين است:

«اللهم صل على فاطمة و ابيها و بعلها و بنيها والسر المستودع فيها بعدد ما احاط به علمك .» (16)

عقد و عروسى

برپايى مجلس عقد و عروسى در روزها و شبهاى شهادت ائمه معصومين عليهم السلام اگر موجب توهين و هتك باشد، اجتناب از آن لازم است . (17)

سؤال: برخى براى اينكه برنامه‏هاى موسيقى و لهو و لعب در مجالس عروسى خود را توجيه كنند مى‏گويند: اين برنامه‏ها در شب عروسى حضرت زهرا عليها السلام نيز وجود داشته است . آيا اين نسبتها صحيح است؟

پاسخ: چنين نسبتى صحيح نيست . (18)

نماز حضرت زهرا عليها السلام

نماز حضرت زهرا عليها السلام دو ركعت است; بدين صورت كه در ركعت اول بعد از حمد 100 مرتبه سوره قدر و در ركعت دوم بعد از حمد 100 مرتبه سوره توحيد خوانده مى‏شود . (19)

نماز استغاثه به حضرت زهرا عليها السلام

در مفاتيح الجنان روايت‏شده است كه: هر گاه حاجتى دارى دو ركعت نماز به جاى آور و پس از سلام سه مرتبه تكبير بگو و پس از آن تسبيحات حضرت فاطمه عليها السلام را بگو، آنگاه به سجده برو و صد مرتبه بگو: «يا مولاتى يا فاطمة اغيثينى‏» ، سپس جانب راست صورت را بر زمين بگذار و همان ذكر را صد مرتبه بگو، سپس جانب چپ صورت را بر زمين بگذار و صد مرتبه همان ذكر را بگو و حاجت‏خود را بخواه، به خواست‏خداوند حاجتت‏برآورده مى‏شود . (20)

زيارت حضرت فاطمه عليها السلام

قال رسول الله صلى الله عليه و آله:

«من زار فاطمة فكانما زارنى و من زار على بن ابيطالب فكانما زار فاطمة;

هر كه فاطمه را زيارت كند مثل اين است كه مرا زيارت كرده و هر كس على بن ابيطالب را زيارت كند مانند آن است كه فاطمه را زيارت كرده است .» (21)

همچنين راوى نقل مى‏كند كه: «قالت فاطمة: قال ابى و هو ذا حى: من سلم على و عليك ثلاثة ايام فله الجنة . قلت لها: ذا فى حياته و حياتك او بعد موته و موتك؟ قالت: فى حياتنا و بعد موتنا;

فاطمه عليها السلام فرمودند: پدرم آن زمان كه در قيد حيات بود [به من] فرمود: هر كه سه روز بر من و تو سلام كند، بهشت‏براى اوست . به حضرت [زهرا عليها السلام] گفتم: اين مسئله در زمان حيات پيامبر و شما يا بعد از مرگتان است؟ زهرا عليها السلام فرمودند: در حيات و ممات ما .» (22)

امام جواد عليه السلام هر روز هنگام زوال به مسجد رسول الله صلى الله عليه و آله رفته و پس از سلام و صلوات بر رسول خدا صلى الله عليه و آله، به سراغ خانه مادرش زهرا عليها السلام كه در همان نزديكى قبر پيامبر صلى الله عليه و آله است مى‏رفت و كفشها را در آورده و با نهايت ادب و خضوع، داخل خانه شده و در آنجا نماز و دعا مى‏خواند و دقايقى طولانى به عبادت مشغول مى‏شد و هرگز ديده نشد به زيارت رسول صلى الله عليه و آله برود و سراغ مادرش را نگيرد . (23)

روز زيارت مخصوص حضرت زهرا عليها السلام

در روايات، هر يك از روزهاى هفته و ساعات شبانه روز به نام يكى از معصومين عليهم السلام نامگذارى شده و براى هر روز و هر هفته با توجه به همين نامگذاريها، ادعيه و اعمالى بيان شده است .

از بين روزهاى هفته، روز يكشنبه متعلق به اميرالمؤمنين و فاطمه زهرا عليهما السلام مى‏باشد و از بين ساعات شبانه روز، ساعت آخر شب; نزديك اذان صبح، متعلق به فاطمه زهرا عليها السلام مى‏باشد . زيارت مخصوص حضرت زهرا عليها السلام در روز يكشنبه چنين است:

«السلام عليك يا ممتحنة امتحنك الذى خلقك قبل ان يخلقك لما امتحنك به صابرة و نحن لك اولياء مصدقون و لكل ما اتى به ابوك صلى الله عليه و آله و اتى به وصيه عليه السلام مسلمون و نحن نسئلك اللهم اذ كنا مصدقين لهم ان تلحقنا بتصديقنا بالدرجة العالية لنبشر انفسنا بانا قد طهرنا بولايتهم عليهم السلام .» (24)

پى‏نوشت:

1) وسائل الشيعه، ج‏15، ص‏200 .

2) توضيح المسائل مراجع، ج‏1، ص‏199، مسئله 319; آيات عظام فاضل، سيستانى، تبريزى، زنجانى: بهتر آن است كه اسم مبارك پيامبر و ائمه معصومين و حضرت زهرا عليها السلام را مس ننمايد . آيت الله مكارم: مس اسم مبارك پيامبر صلى الله عليه و آله و ائمه هدى عليهم السلام و حضرت زهرا عليها السلام اگر هتك حرمت و بى احترامى باشد حرام است .

3) توضيح المسائل مراجع، ج‏1، ص 226; آيات عظام صافى، سيستانى، بهجت .

4) صديقه طاهره، عقيقى بخشايشى، ص‏203، به نقل از علامه در تحرير الاحكام و شهيد در لمعه .

5) تحرير الوسيله، ج‏2، ص‏477 .

6) صحيفه نور، ج‏21، ص‏76 .

7) العروة الوثقى، ج‏1، ص‏703 .

8) فروع كافى، ج‏6، ص‏207 .

9) امالى صدوق، ص‏579 .

10) همان مدرك .

11) همان مدرك .

12) تحرير الوسيله، ج‏1، ص 184 .

13) العروة الوثقى، ج‏1، ص‏704 .

14) توضيح المسائل مراجع، ج‏1، ص‏934; عروة الوثقى، ج‏2، ص‏242 .

15) احزاب/56 .

16) معجم صحيفة الزهراء، شيخ جواد قيومى .

17) الف: آيت الله خامنه‏اى: اگر موجب توهين و هتك باشد اجتناب لازم است .

ب: آيت الله مكارم: در فرض مسئله حرام است .

ج: آيت الله سيستانى: جايز نيست .

د: آيت الله صافى: اين گونه حركات مناسب دوستان اهل بيت نيست و بايد مؤمنين از آن بپرهيزند .

ه: آيت الله بهجت: در صورت صدق عنوان هتك، حكم آن نزد متشرعه واضح است . (مسائل جديد، ج‏2، ص‏49، سيدمحسن محمودى).

18) مسائل جديد، ج‏2، ص‏75، به نقل از آيات عظام صافى، فاضل، تبريزى و مكارم .

19) مفاتيح الجنان، انتشارات فاطمة الزهرا، ص‏67 .

20) همان، ص‏423 .

21) بحارا الانوار، ج‏43، ص‏58 .

22) چشمه در بستر، ص‏318 .

23) كشف اليقين، علامه حلى، ص‏354 .

24) مفاتيح الجنان، انتشارات فاطمة الزهرا، قم، ص‏91 .

 

سه شنبه 12/4/1386 - 17:44
پسندیدم 0
UserName