وقتي جاي رئيس تصميم مي گيرند
توسط : Saratan X
:هر ماه ، موفقيت هاي انکارناپذيري در ورزش کشور به ثبت مي رسد. نتايج خوب و بعضا درخشاني نيز در رقابت هاي برون مرزي رقم مي خورد که بازتاب گسترده اي نيز در رسانه هاي گوناگون پيدا مي کند.
اما هر ماه ، اتفاقاتي نيز رخ مي دهد که سودي براي ورزش ندارد و چه بسا مضر نيز هست. اين اتفاقات همان حاشيه هاي مخربي هستند که هميشه دوست داريم از آن دوري کنيم.
حاشيه هايي اعم از مصاحبه هاي غيرمسوولانه ، اظهارات نسنجيده ، تصميمات خام ، جلسه هاي بي ثمر، اختلافات شخصي و... متاسفانه گاهي اوقات وزن اين حاشيه ها چنان افزايش مي يابد که حتي بر متن هم برتري پيدا مي کند. به همين دليل بعضي وقتها اگر در رقابت هاي مهم بين المللي نتوانيم به نتيجه اي رضايت بخش دست پيدا کنيم ، مشابه اين تيتر را مي توانيم در چند رسانه ورزشي ببينيم: «ما به خودمان باختيم.»
البته فرمولي وجود ندارد که همه در کشتي مثل هم فکر کنند و همه ديدگاه ها رونويسي از يکديگر باشند. بلکه مي توان هدف را يکي گرفتن و فضاي همدلي را در اين ورزش کهن برپا داشت. از اين پس ، در هر ماه نگاهي آسيب شناسانه (توام با ارائه راهکار) به وقايع اتفاقيه در محدوده حاشيه هاي کشتي مي اندازيم. اتفاقاتي که در هر حال رخ داده اند و زمان را هم نمي شود به عقب برگرداند، اما متقابلا مي توان به درس گرفتن از اين رخدادهاي آزاردهنده ، آينده اي کم حاشيه را براي ورزش ملي کشورمان ترسيم کرد.

براستي بي شباهت به کمدي نبود! رقابت هاي انتخابي تيم ملي هميشه در تهران برگزار شده است ؛ زيرا شهري بي طرف است و حضور در اين شهر براي تماشاگران استان هاي مختلف ، هزينه ها و دردسرهاي کمتري دارد. ضمنا شهروندان تهراني ، هر کدام اصالتا از شهر و دياري ديگر هستند و به همين دليل ، برگزاري مرحله نهايي مسابقه هاي انتخابي در تهران تبديل به عادت شده است.
از انتخابي المپيک 1956 ملبورن تا همين 2006 گوانگ ژو، تاجايي که آرشيو ياري مي کند، مسابقه ها در تهران برگزار شده است ، اما امسال نمي دانيم آقاي يزداني خرم چطور به اين نتيجه رسيد که ميزباني را به لاهيجان محول کند! مشخص بود ابهامات بسياري در اين تصميم وجود دارد، بي دليل نبود که چند بار اين مسابقه ها به تعويق افتاد. بعد اعلام شد اردبيل هم درخواست ميزباني داده ، يعني بعد از تعيين ميزبان اصلي ، باز هم درخواست ميزباني ارائه شده است.
عجيب ترين قسمت ماجرا آنجا بود که دبير محترم فدراسيون اعلام کرد هياتي از طرف اين فدراسيون ، براي بررسي امکانات ميزباني لاهيجان به اين شهر سفر مي کند.
در حالي که طي تمام تاريخ ورزش ، هميشه ابتدا بررسي مي کنند و بعد ميزبان را معرفي مي کنند. به هر حال ، مازندران هم وقتي اوضاع را اين طوري ديد، به جمع درخواست کنندگان ميزباني پيوست. طنز ماجرا زماني اوج گرفت که در گيلان ، ساير شهرها هم خواستار ميزباني اين مسابقه ها شدند. انزلي ، لنگرود و رشت. تمام اين اتفاقات هم نشات گرفته از اشتباه فدراسيون کشتي در اعلام اوليه بود.
به هر حال اگر مسابقه ها در گيلان برگزار شود، مثلا در 66 کيلوگرم ، حسن طهماسبي در ارتفاع سطح دريا به سهولت قهرمان مي شود. اما در اردبيل ، مسعود جوکار شانس بيشتري پيدا مي کند. اعلام نظر آقاي برزگر مبني بر برگزاري مسابقه ها در رشت هم کسي را متعجب نکرد. چون ايشان در موارد ديگري نيز همچون يک رئيس فدراسيون ، درباره مسائلي خارج از حوزه اختياراتش اظهارنظر کرده است.

برخوردهاي لفظي

به دنبال اعتراض هاي عباس جديدي به منصور برزگر، اکبر فلاح نيز انتقاداتي را نسبت به عملکرد مدير تيمهاي ملي مطرح کرد. بلافاصله علي اکبر حيدري نيز برخي اتفاقات در جلسات کميته فني را غيراصولي دانست و مستقيما از برزگر انتقاد کرد. برزگر البته همچون سنوات گذشته که برادران محبي از او انتقاد کرده بودند، شخصا مبادرت به پاسخگويي نکرد. اما هاشم کلاهي همراه هميشگي برزگر در صدد پاسخگويي به فلاح برآمد که بلافاصله با واکنش فلاح مواجه شد. نکته اينجاست که جديدي ، فلاح يا علي اکبر حيدري و ديگران به برزگر توهين و بي احترامي نکرده اند. بلکه چند انتقاد فني مطرح کرده اند و شايسته بود برزگر به اين انتقادات پاسخ مي داد تا ضمن دستيابي به يک جمع بندي راهگشا، از شدت گرفتن دامنه اين برخوردهاي لفظي نيز جلوگيري شود.

کنار گذاشتن يک داور

يکي از خبرگزاري ها نوشت: عزيز اطاعتي رئيس اسبق کميته داوران که براي شرکت در کلينيک داوري مسابقه هاي روز جهاني کودک عازم اردبيل شده بود، از حضور در اين جلسه بازماند. زيرا به او گفته شده است که يزداني خرم تصميم گرفته فعلا از او استفاده نشود.
به هر تقدير اين قبيل اتفاقات نيز نمي تواند مبناي قانوني داشته باشد. زيرا اگر اطاعتي تخلفي مرتکب شده ، بايد به کميته انضباطي معرفي شود تا در آنجا تصميم گرفته شود که اين داور مي تواند قضاوت کند يا خير. اگر هم مساله فني بوده ، کميته داوران بايد در اين خصوص تصميم بگيرد. اين که بگويند حاجي گفته فلاني را راه ندهيد يا فلاني را خط بزنيد يا...، با استفاده به کدام تبصره يا ماده قانوني بوده؟ مبرهن است که رئيس با تجربه فدراسيون کشتي بدون دليل اين صحبت را بر زبان نياورده ، اما بهتر بود مراجع ذيصلاح در اين خصوص تصميم گيري مي کردند.

مسافرت هاي هزينه ساز

جلوي مسافرت هاي غير ضروري بايد گرفته شود. حالا چه به خارج از کشور باشد و چه از تهران به کرج! مثلا همين مسابقه هاي روز جهاني کودک را داشتيم از تلويزيون تماشا مي کرديم ، برخي افراد و مسوولاني که در رده سني نونهالان فعاليت نمي کنند را در تصوير ديديم. حضور آنها هيچ ربطي به مسابقه هاي نونهالان نداشت و ضرورتي در تهيه بليت هواپيما و تامين مخارج جانبي مشاهده نشد. برخي از آقايان صرفا به دليل در دسترس بودن آبگرم سرعين ، رنج سفر به آن خطه را به جان خريده بودند. البته تعدادشان زياد نبود. اما ايدآل اين است که حتي يک نفر هم به جمع افراد فعال تحميل نشود و يک ريال هم اضافه خرج نشود.


مهدي رستم پور
سه شنبه 12/4/1386 - 4:19
پسندیدم 0
UserName