از خميردندان تا شهر فضايي.
توسط : Saratan X
:از سالها پيش که داستان هاي تخيلي نويسندگان صاحبنام را مي خوانديم ، همواره تخيل و تصور اين که آينده چگونه خواهد بود برايمان جذابيت داشته است.
بسياري از چيزهايي که در کتابهاي ژول ورن تخيل فرض مي شدند، امروزه شکل واقعي پيدا کرده و به عمل درآمده اند. امروز دانشمندان دنيا تنها بر اساس تخيل نويسندگان يا خودشان دست به تحقيق و پژوهش نمي زنند. امروز دانشمندان دنيا، از دانش کاربردي نوآوري و تکنيک ها و روشهاي حل خلاق مساله کمک مي گيرند تا آينده اي واقعي را ترسيم کنند. شعار مهمي در بحث آينده نگاري فناوري (Technology Foresighting) وجود دارد: آينده ، ادامه راه گذشته نيست. با اين توصيف ، پيش بيني و ترسيم آينده نه بر اساس تخيل صرف ، بلکه با رويکرد محقق شدن آن ، ترسيم هدف مورد انتظار از پژوهش هاست. نمونه هاي فراواني از اين قبيل فعاليت ها را همه روزه در اخبار رسانه ها شاهديم.
از جمله قوي ترين روشها و ابزارهاي پيش بيني واقع بينانه آينده را مي توان در دانش نوآوري نظام يافته TRIZ جستجو کرد. يکي از دانشمندان معاصر اين دانش با نام کالوي رنتنن (Kalevi Rantanen) در مقاله اي که بتازگي منتشر کرده ، تحولات عرصه نوآوري سالهاي 2010 تا 2060 را بر اساس ابزارهاي TRIZ (مانند 40 اصل و 9 پنجره) پيشگويي کرده است. او گوشه هايي از نوآوري ها را در هر دهه از اين بازه زماني با اين مثالها ذکر کرده است:
2010 تا 2020: استفاده گسترده از تلفنهاي تصويري / ابزارهاي موسيقي Hands-Free (مثلا گيتاري از جنس هوا که شما فقط با تکان دادن دست خود آن را مي نوازيد) / سلولهاي خورشيدي زنده و داراي زيست.
2020 تا 2030: شبکه هايي از حسگرهاي مينياتوري بسيار ريز / جايگزيني خميردندان با نانوگياه ها (هم نظافت دهان و دندان هم تغذيه خوراکي طبيعي / (گوشت مصنوعي خوراکي / ديودهاي کوچک نورافشان به جاي تيرهاي چراغ برق.
2030 تا 2040: تلفنهاي داراي عصب / تلويزيون 3 بعدي و فناوري هاي شناوري (حرکت آزادانه دستگاه ها با غوطه وري ميان هوا و زمين / (پارچه هاي خود تميزکننده / خودروهاي آسيب ناپذير.
2040 تا 2050: پروازهاي تک سرنشين به مريخ / شبکه هاي هوشمند متشکل از ربات هاي بسيار ريز / ربات هاي فوتباليست / استفاده گسترده مردم از ميکرو ربات ها.
2050 تا 2060: خانه هاي فوري (مثل کنسروها و کمپوت ها / (شهرهاي فضايي / نانوگياه ها براي درمان هاي پزشکي از حفره هاي ريز پوستي / انرژي هاي هسته اي مقرون به صرفه و ارزان / سفينه ها و فضاپيماهاي کوچک (به اندازه يک کليد).
اين دانشمند در اين مقاله آورده است که خوانندگان مي توانند تا سال 2060 ميلادي يعني 1440 هجري شمسي صبر کنند و اين فهرست را با فهرست آرتور سي.کلارک (Calrke) مقايسه کنند و آن زمان به قضاوت بنشينند که TRIZ چقدر مي تواند به بهبودهاي کلان و اساسي و پيش بيني نسل هاي آينده فناوري کمک کند.
سه شنبه 12/4/1386 - 4:15
پسندیدم 0
UserName
x