اگر در مورد یاران حضرت امام حسین (علیه السلام) شک داری، این مطلب را بخوان.
توسط : MOTTAHET

بهترین و باوفاترین یاران

   یکی از علمای بزرگ شیعه می گوید: من از هنگامی که خواندم یا شنیدم که امام حسین (ع) در شب عاشورا فرمود: من اصحابی بهتر و باوفاتــر از اصحاب خود سراغ ندارم، در این حـرف دچار تردیـد شـدم و نمی توانستم بپذیرم که این سخن از اباعبدالله (ع) باشد؛ زیرا با خود می اندیشیدم که اصحاب آن حضرت خیلی هنر نکردند! خوب امام حسین است و ریحانه پیغمبر و امام زمان و فرزند علی (ع) و زهرای اطهر، هر مسلمان عادی هم اگر امام حسین (ع) را در آن وضع می دید، او را یاری می کرد؛ بنابراین خیلی هم قهرمانی به خرج ندادند و آنها که یاری نکردند خیلی آدم های پست و بدی بودند.

   پس از مدتی که در این فکر بودم، خداوند متعال انگار می خواست مرا از این غفلت و جهالت و اشتباه بیرون بیاورد؛ لذا شبی در عالم رؤیا، دیدم صحنه کربلاست، من هم در خدمت اباعبدالله آماده ام؛ خدمت حضرت رفتم؛ سلام کردم و گفتم: یابن رسول الله، من برای یاری شما آمده ام.

   امام (ع) فرمود: به موقع به تو دستور می دهم. کم کم وقت نماز فرا رسید؛ حضرت به من نیز فرمود: ما می خواهیم هم اکنون نماز بخوانیم؛ تو در اینجا بایست تا وقتی که دشمن تیراندازی می کند، مانع از رسیدن تیر دشمن بشوی.

   گفتم: می ایستم؛ پس جلوی حضرت ایستادم و حضرت مشغول نماز شدند؛ ناگهان دیدم یک تیر به سرعت به طرف حضــــرت می آید؛ تا نزدیک من شد، بی اختیار خود را خم کردم؛ ناگاه تیر به بدن مقـــدس اباعبدالله (ع) اصابت کرد؛ در عالم رؤیا گفتم: « استغفرالله ربی و اتوب الیه »، عجب کار بدی شد! دیگر نمی گذارم تکرار شود.

   دفعه دوم تیری آمد، تا نزدیک من شد، خم شدم، باز به حضرت خورد! دفعه سوم و چهارم هم به همین صورت خود را خم کردم و تیر به آن جناب اصابت کرد؛ ناگهان دیدم حضرت تبسمی نمود و فرمود:

ما رأیت اصحاباً اَبرُّ و اوفی من اصحابی

یارانی بهتر و با وفاتر از یاران خودم ندیدم.

   فوراً به خودم آمدم و فهمیدم این که آدم در میان خانه بنشیند و بگوید « یا لیتنا کنّا معکَ فنفوُزَ فوزاً عظیماً » (ای کاش ما هم با تو بودیم و به این رستگاری بزرگ نائل می شدیم)، کار آسانی است، ولی اگــر پای عمل به میان بیاید، آن وقت معلوم می شود که دیندار واقعی کیست و چه کسی مرد عمل است.

   آری اصحاب اباعبدالله (ع) امتحان خود را خوب پس دادند و ثابت کردند که در عزم و رزم خویش محکم و استوارند.

پاورقی:
نقل از گفتارهای معنوی شهید مرتضی مطهری، با اندکی تصرف، صفحه 239 و 240.
سه شنبه 29/3/1386 - 12:30
پسندیدم 0
UserName