ويژگيها و فضائل فاطمي-شفاعت حضرت زهرا عليهاالسّلام:
توسط : حامد...
 

 ويژگيها و فضائل فاطمي

 

شفاعت حضرت زهرا عليهاالسّلام:

فرات بن ابراهيم نقل مى‏كند كه امام صادق عليه السّلام فرمودند: جابر از حضرت باقر عليه السّلام درخواست كرد حديثى در فضايل جدّه تان حضرت فاطمه زهرا عليهاالسّلام بفرماييد تا هنگامى كه من آن را براى شيعيان نقل مى‏كنم شادمان شوند.

حضرت امام باقر عليه السّلام فرمودند: پدرم به واسطه جدّم عليهماالسّلام از رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم نقل مى‏كردند كه آن حضرت فرمودند:

در روز قيامت، هنگامى كه همه انسانها درز صحنه محشر گرد آمدند، منبرهايى از نور براى پيامبران و جانشينان و فرزندان آنها نصب مى‏كنند، پيامبر اسلام صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم روى بلندترين منبر مى‏نشينند و خطبه مى‏خوانند، پس از آن، حضرت على عليه السّلام و امام حسن و امام حسين عليهماالسّلام خطبه مى‏خوانند، آنگاه ندا مى‏رسد: اى اهل محشر سرهاى خود را فرو افكنيد و چشمهاى خود را به پايين بياندازيد، اينك فاطمه زهرا عليهاالسّلام به سوى بهشت مى‏رود، جبرئيل عليه السّلام ناقه‏اى از ناقه‏هاى بهشت مى‏آورد، حضرت زهرا عليهآالسّلام بر آن سوار مى‏شوند، فرشتگان بسيار اطراف آن حضرت عليهاالسّلام را مى‏گيرند و او را به سوى بهشت مى‏برند، چون به در بهشت مى‏رسند، فاطمه زهرا عليهاالسّلام برمى گردد، از سوى خداوند خطاب مى‏رسد: اى دختر حبيب من! چرا روبرگرداندى و به بهشت داخل نمى‏شوى؟

حضرت زهرا عليهاالسّلام پاسخ مى‏دهد: پروردگارا! دوست دارم در چنين روزى قدر و منزلت من شناخته شود.

پس خداوند سبحان مى‏فرمايد: اى دختر حبيب من! برگرد و ببين، هر كس محبت تو يا يكى از فرزندان تو در قلب اوست، دست او را بگير و به سوى بهشت ببر.

امام باقر عليه السّلام فرمودند: اى جابر! سوگند به خدا، حضرت زهرا عليهاالسّلام در آن روز همانند پرنده‏اى كه دانه خوب را از دانه فاسد جدا مى‏كند، شيعيان و دوستداران خويش را از اين سو و آن سو جمع آورى مى‏كند. پس وقتى شيعيان حضرت زهرا عليهاالسّلام همراه با او نزديك در بهشت رسيدند، خداوند به دل آنها مى‏اندازد كه بازگردمد. چون بازگشتند، خداوند به آنها مى‏فرمايد: اى دوستان من! از چه رو بازگشتيد در حالى كه من شفاعت حضرت فاطمه عليهاالسّلام دختر حبيبم را در مورد شما پذيرفتم. آنها پاسخ مى‏دهند: پروردگارا! دوست داريم كه قدر و منزلت ما در چنين روزى شناخته شود. پس خداوند سبحان به آنها مى‏فرمايد: اى دوستان من! برگرديد و ببينيد چه كسى به خاطر دوستى حضرت فاطمه عليهاالسّلام شما را دوست داشته است. چه كسى به خاطر دوستى حضرت فاطمه عليهاالسّلام به شما غذا داده است. چه كسى به جهت محبت حضرت فاطمه عليهاالسّلام به شما لباس پوشانيده است. چه كسى براى دوستى حضرت فاطمه عليهاالسّلام به شما جرعه‏اى آب نوشانيده است. چه كسى به خاطر محبت حضرت فاطمه عليهاالسّلام از اين كه ديگران غيبت شما را بكنند، جلوگيرى كرده است، دست آنها را بگيريد و به بهشت ببريد.

امام باقر عليه السّلام فرمودند: سوگند به خدا! از مردم باقى نمى‏ماند مگر كسى كه در خداوند سبحان شك دارد يا كافر و يا منافق است.

 

منبع: عوالم: 1160/11 حديث 12، بحار: 64/43 حديث 57 - .

 

 

 

دوشنبه 28/3/1386 - 4:48
پسندیدم 0
UserName