رييس ‌مرکز تحقيقات‌ ريه هشدارداد !
توسط : bacheh_bad
 

رييس ‌مرکز تحقيقات‌ ريه هشدارداد:

نتايج حاصل از مطالعات نشان مي‌دهد: استفاده از قليان ضمن کاهش حجم تنفسي در افراد، خطر ابتلا به نوعي بيماري خطرناک ريوي به نام بيماري مزمن انسداد ريه Copd را در افراد افزايش مي دهد.

دکترامين احتشامي افشار رييس مرکز تحقيقات ريه دانشگاه علوم پزشکي ايران با بيان اين مطلب  گفت: گسترش مصرف قليان و اشتياق افراد جوان به استعمال آن يکي از مشکلات چند سال اخير است که متاسفانه اين افراد بدون توجه به سلامت خود، در محل هايي همچون سالن غذاخوري، پارک ها و فضاهاي باز، اقدام به استعمال آن مي کنند.

وي با اشاره به اين که اين تفکر که حالت سمي دود قليان پس از عبور از درون آب از بين مي رود، تفکر غلطي است، افزود: مطالعات نشان داده است، دود قليان به دليل نوع توتون و تنباکو داراي فلزات سنگيني همچون کروم و آرسنيک است که بيشتر از دود سيگار سمي تر بوده و اثرات سوئي بر سلامت فرد به جا مي گذارد.

دکتر احتشامي افشار استفاده‌ي نابجا از اسانس‌ها و عسل را در ترکيب توتون و قليان بسيار خطرناک دانسته و تصريح کرد: هنگامي که اين مواد به همراه توتون حرارت داده شده و تنفس مي‌شوند، صدمات شديدي را به ريه وارد مي سازند.

رييس مرکز تحقيقات ريه دانشگاه علوم پزشکي ايران در پايان خاطرنشان کرد: بيماري مزمن ريوي يا Copd يکي از خطرناک ترين بيماري هاي ريوي است که مطالعات نشان داده، شيوع آن در افرادي که قليان مصرف مي کنند بسيار بالاست
يکشنبه 27/3/1386 - 17:37
پسندیدم 0
UserName