نقد بازی Tom Cleany :SprinterCell 4 نویسنده:پانیشر در دارینوس
توسط : mafia3


به نام خدا
نقد و بررسی Tom Clancy's Splinter Cell : Double Agent
نوشته : Punisher2000 عضو گروه تحلیل سایت دارینوس 

مشخصات بازی :
نام کامل : Tom Clancy's Splinter Cell : Double Agent
سازنده : Ubi Soft
ناشر : Ubi Soft
ژانر : Modern Action Adventure
رده سنی : +16
تاریخ انتشار : Nov 7, 2006
رتبه جهانی : 168
امتیاز از گیم اسپات : 8
امتیاز نویسنده :
گرافیک : 10
داستان : 10
صداگذاری : 9
موسیقی : 9
گیم پلی : 10
هیجان : 9
هوش مصنوعی : 10
----------------------
امتیاز کل : 9.5
 

پیشگفتار 

Tom Clancy's Splinter Cell : Double Agent بدون شک جذابترین نسخه سری بازیهای SC است. گرافیک خوب ، گیم پلی جذاب و داستانی قوی و از همه مهم تر دیدن سم فیشر بدون تجهیزات مخصوص NSA از عوامل مهم جذب شدن گیمر ها به سمت این بازیست . اگرچه بازی خالی از نکات منفی نیست ولی باز هم یک نسخه پرارزش برای گیمر هاست. انتخاب شدن بعنوان بازی برتر در جام اروپایی بازیهای رایانه ای در فرانسه و برای 6 هفته متوالی انتخاب شدن بعنوان بازی برتر هفته در کشورهای فرانسه ، ایتالیا ، آلمان ، اسپانیا و 3 هفته برای امریکا حاکی از یک نسخه عالی برای گیمرهاست ! اما آیا دولت ایالت متحده همانطور که در بازی گفته میشود است ؟ آیا یک دولت صلح طلب است که همیشه جلوی نابودی دنیا را میگیرد ؟ کسانی که ایراد از کم بودن حجم نقد میگیرند ، باید توجه کنند که اگر همان تیترهای بیخود و جدا کردن بخشها اضافه میشد ، این نقد در سه پست هم جا نمیشد ! دوما مهم رساندن پیام اصلی نقد به مخاطب است منه حجم نقد . در مورد تکراری بودن نقد هم قبلا هماهنگی شده است ! 

تحلیل بازی 

Samuel Leo Fisher در جزیره ای مشغول انجام عملیات است . در حین عملیات دوست و همکارش کشته شده است و سم تحت فشار روحی شدید مجبور به خنثی کردن بمبی میشود که ناگهان مافوقش کلنل ایروین لمبرت ، دستور لغو عملیات را صادر میکند. سم با دلخوری از لمبرت علت را جویا میشود و اینجاست که زندگی سم وارد مسیر جدیدی میشود. دختر دوست داشتنی سم ، سارا در تصادفی کشته شده است . از آن پس سم دچار افسردگی شدید میشود و لمبرت که به همان سم فیشر همیشگی احتیاج دارد ، او را به ماموریتی متفاوت با ماموریتهای سابق سم میفرستد. سم بعنوان یک جاسوس وارد زندان فدرال میشود و با جیمی واشنگتن ، طرح دوستی میریزد و به او کمک میکند تا فرار کند و بدین ترتیب وارد گروهک تروریستیی که جیمی واشنگتن در آن حضور دارد میشود. او وظیفه دارد تا اطلاعاتی را از گروه JBA بدست بیاورد ، بدون اینکه توجه بخش امنیتی را جلب کند ، این ماموریت در زیر سایه هیولایی به نام کارسن ماس انجام میشود و این آغازی برای عشقی تازه ، تجریه ای تازه و ماموریتی تازه برای سم است . 

(به علت نبود قسمتی برای آپلود تصاویر  ، تصاویر نشان داده نمی شوند)
Emile رییس گروه ، در حال صحبت با سم

واقعا باید بخاطر این داستان قوی تام کلانسی را تحسین کرد . Ubi نیمی از موفقیت این نسخه را مدیون هوش و استعداد آقای کلانسی در نوشتن داستانهای اکشن است . این داستان اکشن محض نیست و به خوبی آمیزه های طنز ، اجتماعی و عاطفی در آن گنجانده شده است. مایکل آیرونساید هم به خوبی دیالوگها را بیان کرده است تا مخاطب بتواند راحت تر مرزهای دنیای واقعی و مجازی را بکشند و احساسات سم را حس کند و خود را به جای او ببیند.گرافیک بازی ، در رده بازیهای نسل جدید است و میتواند براحتی هر گیمری را وادار کند که بازی را تجربه کند. استفاده از موتور گرافیکی Unreal حاکی از توجه زیادسازندگان به این بخش از بازیست. گروه گرافیک و جلوه های بصری بازی ، یک تیم کامل و با تجربه است که توانسته است یک گرافیک مسحور کننده را برای بازی تهیه کند. انجام بازی با تنظیمات گرافیکی و رزولوشن بالا ، آنقدر بازی را به واقعیت نزدیک میکند که اگر از دور بازی را نظاره کنید و اطلاعاتی نداشته باشید ، گمان میکنید یک فیلم خوب برایتان نمایش داده میشود. در این بازی سعی بر آن بوده که حتی ریزترین نکات گرافیکی مانند جای پاها، رد گلوله ها ،انفجار ، تاثیرات آب و هوایی و ... به واقعیت شبیه باشند. افکتهای آب و هوایی واقعا حیرت انگیز کار شده اند . افکت آب ، یخ ، نور و ... همگی به قدی طبیعی کار شده اند که انگار آینه ای از طبیعت هستند. سازندگان از تکنولوژی RS. استفاده کرده اند . یعنی اکثر تصاویر مخلوطی از واقعیت و مجازی است ( مانند انیمیشن در جستجوی نمو ) . سم وقتی از آب خارج میشود خیس میشود و آثار آب روی لباس او کاملا مشهود است. حتی بخاری که از دهان سم در سرما خارج میشود هم خیلی خوب و طبیعی پردازش شده است. 

  (به علت نبود قسمتی برای آپلود تصاویر  ، تصاویر نشان داده نمی شوند)

صحنه های از سقوط آزاد سم در قطب جنوب ، شفق قطبی خیلی طبیعی کار شده است

متاسفانه تصاویر بک گراند خیلی قوی نیستند و شما را به یاد بازی کانتر استرایک میاندازد ! اما خب این اشکال جزیی در میان آنهمه محاسن گرافیک بازی چندان به چشم نمیاید . نورپردازی بازی در سطح قوی کار شده است و حتی کوچکترین جسم منیر ، باعث تغییر در وضعیت صحنه میشود . به ندرت در طول بازی شاهد مسائل اسید گرافیکی هستید و خیلی کم شاهد گیر کردن اجسام در یکدیگر هستید و این یعنی یک فیزیک خوب. خوشبختانه بازی حتی در ورژن 1.0 تقریبا عاری از باگ است . با اینکه در طول بازی از طریق فایلهای مختلف میتوانید از وضعیت روحی-جسمی شخصیتها گرفته را رنگ زیر شلواری آنها با خبر شوید ولی بازهم شخصیت پردازی بازی چندان تعریفی ندارد ! 

  (به علت نبود قسمتی برای آپلود تصاویر  ، تصاویر نشان داده نمی شوند)

سلاحهای سم ، شبیه سلاحهای لیزری طراحی شده اند !

و اما جذابترین بخش بازی ، گیم پلی بازی در نوع و ژانر خود یک نوع شاهکار محسوب میشود . کنترل روان بازی ، کنترل روی اعمال کاراکتر و ... یک گیم پلی نسبتا عالی را ارائه میدهد. شما باید کوچکترین اعمال سم را کنترل کنید و این کار را کمی دشوار میکند. شما مجبورید از هر شی که در کنار شماست برای پنهان شدن استفاده کنید. ماموریتهایی که در طول بازی به شما داده میشود هر کدام مضرات و مزایای خاص خود را دارند و تاثیر خاصی روی اعتماد دو طرف ( NSA و JBA ) به شما دارند . بخش مولتی پلیر بازی تغییرات مثب زیادی کرده است و باعثت شده است تا مولتی پلیر بازی بسیار جذاب شود و طرفداران زیادی پیدا کند . امکان برقرای ارتباط با اکثر اشیاء محیطی هم خیلی به جذابیت بازی کمک کرده است . اینکه اعتماد دو طرف به شما چقدر است ، در تجهیزاتی که در مرحله بعد به شما داده میشود تاثیر گذار است پس به دقت باید ماموریتها را رد کنید
این اعتماد در نواری به نام Trust Bar نشان داده میشود و اینکه این نوار بیشتر به چه سمتی متمایل است ، در پایانهای بازی تاثیر به سزایی دارند و پایانهای تلخ و شیرین مختلفی را برای شما میسازند . متاسفانه Health Bar و یا نوار سلامتی در این بازی وجود ندارد و این ترس از مرگ باعث میشود تا گیمر کمی بترسد و محتاط عمل کند و هیجان بازی کمی رنگ ببازد . متاسفانه Action در این بازی چندان پررنگ حضور ندارد و همه چیز حالتی معما گونه به خود گرفته است و این باز هم از هیجان بازی کاسته است . خوشبختانه ، بخشهایی به بازی اضافه شده اند که تماما بکش بکش هستند و کمی بر این مورد فوق سرپوش میگذارد ولی این به ماهیت بازی صدمه زده است. در حالت معمولی به بالا ، هوش مصنوعی دشمن برای شما دردسر ساز میشود . گویی انها منتظر یک نفر متجاوز یک دائما پنهان است هستند و این کمی عجیب به نظر میرسد . آنها با دیدن شما ، نمیترسند ، شجاعانه میجنگند و سعی در اخطار دادن به دوستانشان دارند و سعی در گول زدن شما دارند. شاید که نه مطمئنا اگر سم از سلاحهایی که در حال حاضر د خدمت ارتشهای دنیاست استفاده میکرد ، بازی بیشتر رنگ و بوی واقعیت داشت . سلاحهایی که سم در بازی در اختیار دارد ، از پروژه های Warrior Land و Future Warrior ارتش امریکا گرفته شده اند که این سلاحها تا سال 2025 به دست نیروهای مسلح میرسد.سلاحهای سم کمی تخیلی به نظر میرسند ولی خوشبختانه تجهیزات او واقعا در اختیار سازمان امنیت ملی امریکا هست و گرنه بازی بیشتر شبیه جنگ ستارگان میشد ! استفاده از تکنولوژی Mokab برای ساخت بازی ، بعث شده تا حرکات شخصیتها در طول بازی ، کاملا با حرکات یک انسان هماهنگی داشته باشد ، این هماهنگی را میشود در چگونگی صحبت کردن ، حرکات دست و بالا رفتن از پله و نردبان به خوبی مشاهده کرد. 

  (به علت نبود قسمتی برای آپلود تصاویر  ، تصاویر نشان داده نمی شوند)

آثار آب روی لباس سم و همچنین محیط طبیعی زیر آب در بازی

گرافیک و گیم پلی خوب یک بازی به تنهایی نمیتوانند یک بازی خوب بسازند ، بلکه اصوات و صداهایی که در بازی همراه شما هستند هم از ارکان تعیین کننده یک بازی هستند . بازی در مقایسه با نسخ قبلی از نظر صدا گذاری پیشرفتی نداشته است بلکه پسرفت هم داشته است ! بعضا شاهد صداهایی بی ربط از اشیا هستیم مثلا صدای شکستن بهضی از شیشه ها شبیه صدای آهنگری است تا شیشه شکستن ! اما خوشبختانه صداهای محیطی بهتر هستند ، یعنی در محیط کارگاه صدای یک کارگاه به گوش میرسد و در محیط غذاخوری صدای یک روستوران . صدای بوران و زوزه باد ، یک قطعه صدای 4-3 ثانیه ای است که دائما تکرار میشود و به یک موسیقی بی مزه بیشتر شبیه است . جای شکرش باقیست که دوبلاژ و بیان دیالوگها خوب کار شده است !
موسیقی بازی هم چندان تعریفی نیست و حداکثر 5 Track موزیک برای بازی کار شده است که فقط در مواقع خاص به سراغ شما میایند. شاید اگر یک موسیقی جذاب به بازی اضافه میشد ، طرفداران بازی از آنچه الان هستند بیشتر میشدند.
با این همه SC : DA همانطور که قبلا ذکر شد ، بهترین نسخه بازیست و اگر طرفدار بازیهای اکشن و پنهان کاری هستید مطمئنا از انجام این بازی لذت میبرید. بازی بر روی 2 DVD عرضه شده است .
با تشکر از شما که این نقد را مطالعه کردید ! منتظر انتقادات شما هستم ! big grin
 

سیستم مورد نیاز 


Intel Pentium 4 1.6 Ghz or Equivalent 512MB RAM
4 GB Hard Disk Space
128 MB DirectX Compaitible Video Card
( Geforce 3 or Above ATI Radeon 8500 or Above )
Directx 9.0c 

نکات مثبت

گرافیک بازی
گیم پلی بازی
بخش مولتی پلیر بازی
دوبلاژ بازی
داستان بازی 

نکات منفی 

صداگذاری بازی
موسیقی بازی
پس زمینه ها 

نظرات مخاطبین 
Kizzle28
خیلی هیجان انگیز بود !
او به بازی 8.9 داده است

Wesker2142
این یکی شاهکار بود
او به بازی 9.3 داده است

imfeelinpanda
بخش مولتی پلیر بازی عالی بود !
او به بازی 8.4 داده است

Spartan-1137
همونطوری که باید میبود !
او به بازی 10 داده است

Forgansiar
شاهکار بود !
او به بازی 9.9 داده است

PandoraTen
یک بار دیگر تام کلانسی و یوبی سافت و اسلینتر سل کولاک کردند !
او به بازی 9 داده است

کپی برداری از مطالب این اثر با ذکر لینک ، نویسنده و گروه تحلیلدارینوس و نام سایت مجاز است
هر گونه کپی برداری از تصاویر بدون اطلاع گروه گرافیک بخش نقد نویسی سایت دارینوس ممنوع است

(به علت نبود قسمتی برای آپلود تصاویر  ، تصاویر نشان داده نمی شوند)

سه شنبه 22/3/1386 - 10:55
پسندیدم 0
UserName