شهيده ولايت در کلام ولايت -
توسط : حامد...
 

شهيده ولايت در کلام ولايت

 

بايد در عمل، پيرو فاطمه‏ زهرا(س) باشيم‏

 

ما بايد اين راه را برويم. ما هم بايد گذشت كنيم، ايثار كنيم، اطاعت خدا كنيم، عبادت كنيم. مگر نمى‏گوييم كه «حتّى تورّم قدماها»؟ اين‏قدر در محراب عبادت خدا ايستاد! ما هم بايد در محراب عبادت بايستيم. ما هم بايد ذكر خدا بگوييم. ما هم بايد محبت الهى را در دلمان روزبه‏روز زياد كنيم. مگر نمى‏گوييم كه با حال ناتوانى به مسجد رفت، تا حقى را احقاق كند؟ ما هم بايد در همه‏ى حالات تلاش كنيم، تا حق را احقاق كنيم. ما هم بايد از كسى نترسيم. مگر نمى‏گوييم كه يك‏تنه در مقابل جامعه‏ى بزرگ زمان خود ايستاد؟ ما هم بايد همچنان كه همسر بزرگوارش فرمود «لا تستوحشوا فى طريق الهدى لقلّة اهله» از كم بودن تعدادمان در مقابل دنياى ظلم و استكبار نترسيم و تلاش كنيم. مگر نمى‏گوييم كه آن بزرگوار كارى كرد كه سوره‏ى دهر درباره‏ى او و شوهر و فرزندانش نازل شد؟ ايثار نسبت به فقرا و كمك به محرومان، به قيمت گرسنگى كشيدن خود؛ «و يؤثرون على انفسهم ولو كان بهم خصاصه» ما هم بايد همين كارها را بكنيم.

اين نمى‏شود كه ما دم از محبت فاطمه‏ى زهرا(سلام‏اللَّه‏عليها) بزنيم، در حالى كه آن بزرگوار براى خاطر گرسنگان، نان را از گلوى خود و عزيزانش - مثل حسن و حسين(عليهماالسّلام) و پدر بزرگوارشان(عليه‏السّلام) - بريد و به آن فقير داد؛ نه يك روز، نه دو روز؛ سه روز! ما مى‏گوييم پيرو چنين كسى هستيم؛ ولى ما نه فقط نان را از گلوى خود نمى‏بُريم كه به فقرا بدهيم، اگر بتوانيم، نان را از گلوى فقرا هم مى‏بُريم!

اين رواياتى كه در «كافى» شريف و بعضى از كتب ديگر در باب علامات شيعه هست، ناظر به همين است؛ يعنى شيعه بايستى آن‏طورى عمل كند. ما بايد زندگى آنها را در زندگى خود - ولو به صورت ضعيف - نمايش بدهيم. ما و از ما بزرگترها كجا، آن آستان بلند كجا؟ معلوم است كه ما حتّى به حدود دوردست او هم نمى‏رسيم؛ اما بايد تشبه كنيم. نمى‏شود در نقطه‏ى مقابل زندگى اهل‏بيت حركت كنيم، ولى ادعا كنيم كه ما جزو مواليان اهل‏بيتيم! چنين چيزى ممكن است؟ فرض بفرماييد كسى در زمان امام بزرگوار ما، از دشمنان اين ملت - كه امام دايم عليه آنها حرف مى‏زد - تبعيت مى‏كرد؛ آيا او مى‏توانست بگويد من تابع امامم؟! اگر چنين چيزى از زبان كسى صادر مى‏شد، آيا شماها نمى‏خنديديد؟! همين قضيه در باب اهل‏بيت(عليهم‏السّلام) هم هست.‌

 

فرازی از بیانات مقام معظم رهبری حضرت آيت الله خامنه اي

‌در ديدار با مداحان اهل‏بيت(ع)، به مناسبت ميلاد مبارك صديقه‏ى كبرى‏ فاطمه‏ى زهرا(س) 5/10/1370

شنبه 19/3/1386 - 6:55
پسندیدم 0
UserName