شهيده ولايت در کلام ولايت-بشريت، مرهون فاطمه‏ زهرا(س)
توسط : حامد...
 

 

شهيده ولايت در کلام ولايت

 

بشريت، مرهون فاطمه‏ زهرا(س)

 

فيوضات فاطمه‏ى زهرا(سلام‏اللَّه‏عليها)، به مجموعه‏ى كوچكى كه در مقابل مجموعه‏ى انسانيت، جمع محدودى به حساب مى‏آيد، منحصر نمى‏شود. اگر با يك ديد واقع‏بين و منطقى نگاه كنيم، بشريت يكجا مرهون فاطمه‏ى زهرا (سلام‏اللَّه‏عليها) است - و اين گزاف نيست؛ حقيقتى است - همچنان كه بشريت مرهون اسلام، مرهون قرآن، مرهون تعليمات انبيا و پيامبر خاتم(صلّى‏اللَّه‏عليه واله‏وسلّم) است. در هميشه‏ى تاريخ اين‏طور بوده، امروز هم همين‏طور است و روزبه‏روز نور اسلام و معنويت فاطمه‏ى زهرا(سلام‏اللَّه‏عليها) آشكارتر خواهد شد و بشريت آن را لمس خواهد كرد.

 

خود را شايسته‏ انتساب به خاندان رسالت كنيم‏

.... ! آنچه ما وظيفه داريم، اين است كه خود را شايسته‏ى انتساب به آن خاندان كنيم. البته منتسب بودن به خاندان رسالت و از جمله‏ى وابستگان آنها و معروفين به ولايت آنها بودن، دشوار است. در زيارت مى‏خوانيم كه ما معروفين به دوستى و محبت شما هستيم؛ اين وظيفه‏ى مضاعفى را بر دوش ما مى‏گذارد.

اين خير كثيرى كه خداوند متعال در سوره‏ى مباركه‏ى كوثر مژده‏ى آن را به پيامبر اكرم داد و فرمود: «انّا اعطيناك الكوثر» كه تأويل آن، فاطمه‏ى زهرا (سلام‏اللَّه‏عليها) است - درحقيقت مجمع همه‏ى خيراتى است كه روزبه‏روز از سرچشمه‏ى دين نبوى، بر همه‏ى بشريت و بر همه‏ى خلايق فرو مى‏ريزد. خيلی‌ها سعى كردند آن را پوشيده بدارند و انكار كنند، اما نتوانستند؛ «واللَّه متمّ نوره و لو كره الكافرون».

ما بايد خودمان را به اين مركز نور نزديك كنيم؛ و نزديك شدن به مركز نور، لازمه و خاصيتش، نورانى شدن است. بايد با عمل، و نه با محبت خالى، نورانى بشويم؛ عملى كه همان محبت و همان ولايت و همان ايمان، آن را به ما املا مى‏كند و از ما مى‏خواهد. با اين عمل، بايد جزو اين خاندان و وابسته‏ى به اين خاندان بشويم. اين‏طور نيست كه قنبرِ درِ خانه‏ى على (عليه‏السّلام) شدن، كار آسانى باشد. اين‏گونه نيست كه «سلمان منّا اهل‏البيت» شدن، كار آسانى باشد. ما جامعه‏ى مواليان و شيعيان اهل‏بيت(عليهم‏السّلام)، از آن بزرگواران توقع داريم كه ما را جزو خودشان و از حاشيه‏نشينان خودشان بدانند؛ «فلان ز گوشه‏نشينان خاك درگه ماست». دلمان مى‏خواهد كه اهل‏بيت درباره‏ى ما اين‏طور قضاوت كنند؛ اما اين آسان نيست؛ اين فقط با ادعا به دست نمى‏آيد؛ اين، عمل و گذشت و ايثار و تشبه و تخلق به اخلاق آنان را لازم دارد.

 

فاطمه‏ زهرا(س) در عمرى كوتاه، فضايل زيادى را حايز شد

... در چه سنى اين همه فضايل را حايز شد؟ در چه مدت عمرى اين همه درخشندگى را از خود بُروز داد؟ در عمرى كوتاه؛ هجده سال، بيست سال، بيست‏وپنج سال؛ نقلها متفاوت است. اين همه فضايل، بيهوده به دست نمى‏آيد؛ «امتحنك اللَّه الّذى خلقك قبل ان يخلقك فوجدك لما امتحنك صابره». خداى متعال، زهراى اطهر - اين بنده‏ى برگزيده - را آزمود. دستگاه خداى متعال، دستگاه حساب و كتاب است؛ آنچه مى‏بخشد، با حساب و كتاب مى‏بخشد. او، گذشت و ايثار و معرفت و فدا شدن اين بنده‏ى خاص خود را در راه اهداف الهى مى‏داند؛ لذا او را مركز فيوضات خود قرار مى‏دهد.‌

 

فرازی از بیانات مقام معظم رهبری حضرت آيت الله خامنه اي

‌در ديدار با مداحان اهل‏بيت(ع)، به مناسبت ميلاد مبارك صديقه‏ى كبرى‏ فاطمه‏ى زهرا(س) 5/10/1370

جمعه 18/3/1386 - 4:54
پسندیدم 0
UserName