اينترنت چيست


هنگامي كه دو و يا چند كامپيوتر را بوسيله دستگاهي به يكديگر متصل كنند و اين كامپيوتر‌ها بتوانند به يكديگر اطلاعات ارسال كنند، در اصطلاح به آن يك شبكه كامپيوتري مي‌گويند. ساده‌ترين شبكه كامپيوتري را مي‌توان بوسيله متصل كردن يك كابل مخصوص  به  دو كامپيوتر كه در كنار يكديگر قرار دارند تشكيل داد. اگر فاصله اين كامپيوتر‌ها زيادتر شود مي‌توان طول سيمها را زياد كرد مثلاً مي‌توان بوسيلة كشيدن كابل به نقاط مختلف يك شهر يك شبكه محلي تشكيل داد. اما در عمل به جايي مي‌رسيم كه دو كامپيوتر كه لازم است با يكديگر ارتباط داشته باشند در فاصلة بسيار زيادي قرار دارند و ديگر امكان كشيدن كابل از يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر ميسر نيست. راه حل اين مشكل مرتبط ساختن اين شبكه‌ها به يكديگر مي‌باشد. (به جاي متصل كردن هر كامپيوتر به يك كامپيوتر ديگر).
 در واقع اينترنت از به هم پيوستن چندين شبكه كوچك محلي به يكديگر بوجود آمده است.

كاربردهاي اينترنت:

امروزه كاربردهاي اينترنت آنچنان گسترده شده كه نمي‌توان تمامي كاربرد‌هاي آن را برشمرد. چندان عجيب نيست اگر بگوييم بزودي اينترنت يكي از اجزاي ضروري زندگي انسانها مي‌شود. در گذشته، پست به علت ارزان بودن آن بسيار مورد استفاده قرار مي‌گرفت، اما مدت زمان دريافت نامه توسط گيرنده بسيار زياد بود. اكنون مي‌توان به سادگي متني را تايپ كرده و با فشار يك دكمه آن را براي شخص ديگري در دورترين نقطه كره زمين ارسال كرد و آن شخص نيز نامه را در كمتر از چند لحظه دريافت كند. اكنون حتي بدون اينكه از منزل خود خارج شويد مي‌توانيد كالايي را از يك شركت مثلاً در ژاپن خريداري كنيد. مي‌توانيد بجاي رفتن به كتابخانه براي تحقيق پايان‌نامه تحصيلي خود چندين كتابخانه معتبر دنيا را با سرعت بسيار جستجو كنيد و از ميان انبوه مطالبي كه ممكن است خواندن همة آنها عمر نوح طلب كند، مطلب مورد نظر را بلافاصله پيدا كنيد. مي‌توان: از آخرين اخبار، به طور زنده آگاه شد. جديدترين قيمت انواع محصولات كشاورزي، صنعتي را مشاهده كرد. آخرين شماره مجله يا روزنامه مورد علاقه را قبل از اينكه حتي چاپ شود، خواند. با هزينة بسيار اندك با افراد خارج از كشور تماس تلفني گرفت. آخرين نرم‌افزارهاي روز دنيا را دريافت كرد. بعضي از موسسات حتي به شما اجازه مي‌دهند در كلاسهاي آنها ثبت نام كنيد و در پاي كامپيوتر درس مورد علاقه خود را خوانده و مدارك دانشگاهي معتبري نيز دريافت كنيد. شما مي‌توانيد با يك تبليغ ساده در سراسر جهان براي كالا يا خدمات خود بازار فروش خوبي پيدا كنيد. مي‌توانيد در زمينه يك موضوع خاص با افراد مختلف وارد بحث شويد. اين افراد ممكن است از هركجاي جهان در اين بحث شركت كنند مثلاً ممكن است شخصي از ايران، كشاورزي در استراليا، و شخصي بيكار در يك هواپيماي بويينگ بر فراز اقيانوس آرام با يكديگر در مورد موضوعي شروع به گفتگو كنند. و مي‌توان...

اصطلاحات اينترنت:

سايت (پايگاه): سايت را مي‌توان به يك كتاب تشبيه كرد، با اين تفاوت كه سايت كتابي است كه مي‌تواند صدا، موسيقي، تصاوير متحرك و... داشته باشد. يك سايت اين مجموعة نوشته‌ها و تصاوير و... را در كنار هم گرد مي‌آورند. هر سايت معمولاً از چند صفحه تشكيل شده است. تصوير مقابل يك سايت را نشان مي‌دهد.
اين سايت تاريخچه مختصري از زندگي مورس مخترع تلگراف را همراه با عكس وي و اولين دستگاه تلگراف نشان مي‌دهد. همانطور كه مي‌بينيد نوشته‌ها در كنار عكسها قرار گرفته اند. و همانند يك كتاب مطلبي را توضيح مي‌دهند.

پيوند يا حلقه:
اگر دقت كنيد زير قسمتي از نوشته خط كشيده شده است. درصورتي كه ماوس را بر روي اين خط منتقل كنيد فلش ماوس به يك دست تبديل مي‌شود و مي‌توان با يكبار فشاردادن كليد سمت چپ ماوس، به صفحة ديگري منتقل شويم. از نوشته زير ماوس برمي‌آيد كه به صفحه‌اي كه منتقل مي‌شويم اطلاعات بيشتري در مورد ساموئل مورس به ما ارايه مي‌كند.
به اين كلامات يا جملات كه زير آنها خط كشيده شده و با فشار دكمه چپ ماوس برروي آنها به صفحة ديگري منتقل مي‌شويم يك پيوند يا حلقه گفته مي‌شود.
در حالت كلي هرگاه فلش ماوس به دست تبديل شد با يكبار فشردن كليد سمت چپ ماوس به صفحة ديگري مي‌رويم  ويا صفحة جديدي باز مي‌شود.

آدرس سايتها: براي دسترسي به هر سايت بايد آدرس آن را داشت درست مانند شماره مرجع در يك كتابخانه. براي اينكه سايت مورد نظر را ببينيم بايد آدرس آن را داشته باشيم.
به عنوان مثال آدرس سايت شبكه خبري CNN به صورت: www.cnn.com  مي‌باشد.
معمولاً آدرس سايتها در اينترنت از سه قسمت تشكيل شده است.
در مثال بالا اين سه قسمت عبارتند از: www , cnn , com كه هر قسمت از قسمت بعدي با يك نقطه ( . ) جدا شده است.
قسمت اول آدرس معمولاً ثابت است و www. ابتداي اكثر سايتها را تشكيل مي‌دهد.
قسمت دوم ( cnn ) نام سايت مي‌باشد. ( دقيقاً همانند نام يك كتاب كه معمولاً متناسب با محتويات داخل آن انتخاب مي‌شود.)
قسمت سوم پسوندي است كه نوع سايت را نشان مي‌دهد. اين پسوند طبق يك طبقه‌بندي قديمي قرار بود نشان دهنده محتويات سايت باشد و سايت شركتها به .com  (مخفف شركت يا Company) سايت سازمانها و نهادها به .org (مخفف سازمان يا Organization) سايت دانشگاهها و موسسات آموزشي به .edu (مخفف Education) و... ختم شود، اما در عمل امروزه اين قاعده چندان رعايت نمي‌شود.
اكثر كشورها براي خود پسوند‌هاي جاگانه‌اي دارند. مثلاً پسوند ايران .ir پسوند ژاپن .jp پسوند روسيه .ru و... است. به عنوان مثال هر شركت ايراني مي‌تواند آدرسي به صورت .irنام شركتwww. داشته باشد، اما اين قانون نيز رعايت نمي‌گردد. (نه تنها در ايران بلكه در اغلب كشورها، مردم سايتهايي كه پسوند .com داشته باشند را ترجيح مي‌دهند.)
همانطور كه گفته شد، هر سايت مي‌تواند از چندين صفحه تشكيل شده باشد. آدرس اين صفحات كه در واقع زيرمجموعه‌اي از سايت اصلي هستند، با علامت (  \) از هم جدا مي‌شوند. (مثلاً صفحه اخبار سايت cnn در آدرس www.cnn.com\news  قرار دارد.)
چگونگي بدست آوردن اين آدرسها و كاربرد آنها را در فصل بعد خواهيد ديد.

رمز عبور (كلمة عبور) : بعضي از سايتها براي جلوگيري از دسترسي افراد غيرمجاز به اطلاعات، از رمز عبور استفاده مي‌كنند (مثل اطلاعات محرمانه اقتصادي يك شركت) و فقط افرادي كه رمز عبور صحيح را داشته باشند مي‌توانند از اين سايت ديدن كنند.

Download: به عمل دريافت فايل از اينترنت Download مي‌گويند. در اينترنت مي‌توان آخرين نسخه برنامه‌هاي مورد علاقه خود را پيدا كرد و آنها را Download كرد.فصل دوم


به اينترنت خوش‌آمديد.

شروع كار:

در اين فصل فرض مي‌كنيم امكانات شما براي ارتباط با اينترنت از هر نظر آماده است و شما به اينترنت متصل شده‌ايد.

بر روي صفحة اصلي ويندوز گزينه‌اي به نام Internet Explorer وجود دارد.
ماوس را بر روي اين گزينه برده و دوبار دكمه چپ ماوس را سريعاً و پشت سرهم فشار دهيد.


 صفحة Internet Explorer باز مي‌شود. مي‌توان نوشته‌هاي قسمت آدرس Address را پاك كرد و آدرس يك سايت را به جاي آن نوشت و سپس كليد Enter را فشار داد. اگر همه چيز درست باشد شما به صفحة مورد نظر وارد مي‌شويد. براي شروع سايت خبرگزاري جمهوري اسلامي را برگزيده‌ايم.
سايت خبرگزاري در آدرس www.irna.com  قرار دارد.
در قسمت آدرس نوشته‌هاي ديگر را پاك كرده و آدرس سايت ايرنا را تايپ كرده و كليد Enter را فشار دهيد.
تبريك مي‌گويم شما وارد يك صفحه اينترنت شده‌ايد.
توجه كنيد كه هركجا كه فلش ماوس به دست تبديل مي‌شود، مي‌توانيد با فشردن كليد چپ ماوس به صفحه ديگري برويد.
(مطالب موجود در صفحة ايرنا-  خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران -  هر روز تعويض مي‌گردد. صفحه‌اي كه شما خواهيد ديد با اين صفحه متفاوت خواهد بود.)

كار با Internet Explorer :

در يك نگاه كلي به سايت نكات زير قابل توجه است.
در نوار عنوان، نام و عنوان كامل سايت نوشته شده است.
در نوار آدرس، آدرس سايت نوشته شده است. البته اين آدرس كمي با آنچه ما وارد كرده بوديم تفاوت دارد. اين آدرس كامل سايت است، http//:www.irna.com (مي‌توانستيم اين آدرس را به جاي آدرس www.irna.com تايپ كنيم. در عمل تفاوتي بين دو آدرس وجود ندارد، فقط وارد كردن آدرس اول ساده‌تر وكوتاهتر است.)
در قسمت بالاي Internet Explorer تعدادي دكمه وجود دارد كه كاربرد مهمترين آنها را در زير شرح مي‌دهيم:


دكمه‌هاي Back و Forward: در صورتيكه شما از صفحات ديگر يك سايت ديدن كرده باشيد، اين دكمه‌ها فعال مي‌شوند و مي‌توانيد با كمك دكمة Back صفحة قبلي را كه ديده‌ايد مجدداً ببينيد. براي مشاهدة صفحة ماقبل آخر بايد دوباره دكمهBack   را فشرد. (اين عمل را مي‌توان به تناوب تكرار كرد تا به اولين صفحة مشاهده شده برسيد.) اگر بخواهيد صفحه‌اي را كه قبل از فشردن دكمه Back مي‌ديديد، مجدداً ببينيد بايد دكمه Forward را انتخاب كنيد. (اين عمل نيز مي‌تواند تا رسيدن به آخرين صفحه تكرار شود.)
در كنار هر‌كدام از دكمه‌هاي Back و Forward يك فلش كوچك روبه پايين وجود دارد كه با فشردن آنها ليستي از صفحاتي كه قبلاً در آنها بوده‌ايد به نمايش در مي‌آيد و مي‌توان با انتخاب صفحه دلخواه از ليست به آن صفحه رفت.

دكمه STOP: ممكن  است هنگامي كه يك صفحه در حال باز شدن است، از ادامة كار منصرف شويد، مي‌توان با فشردن دكمه Stop از ادامه كار جلوگيري كرد. در اين صورت بقيه صفحه نمايش داده نمي‌شود و فقط آن مقدار از صفحه كه تا‌به‌حال دريافت شده ديده مي‌شود.

دكمه Refresh: ممكن است بنا به دلايلي محتويات يك سايت به درستي نمايش داده نشود (مثلاً قطع شدن ارتباط اينترنت) مي‌توان با فشردن اين دكمه محتويات صفحه را مجدداً دريافت كرد. (اين عمل درست مانند اين است كه آدرس سايت مورد نظر را مجدداً وارد كرده و كليد Enter را بزنيد.)
دكمه Home: در برنامة Internet Explorer معمولاً يك سايت به عنوان صفحة شروع قرار مي‌گيرد. و بلافاصله پس از باز شدن Internet Explorer اين صفحه به نمايش در مي‌آيد. اين صفحه را مي‌توان در منوي Tools › Internet Options و كادر Address  با آدرس مورد نظر تعويض كرد.


فصل سوم


استفاده از موتورهاي جستجو

مقدمه:
همانطور كه گفته شد، براي وارد شدن به هر سايت اينترنت بايد آدرس آن را داشت. حال فرض كنيد به دنبال سايتي مي‌گرديد كه آدرس آن را نداريد. مثلاً مي‌خواهيم در مورد كشور كانادا اطلاعاتي بدست آوريم، از كجا مي‌توان آدرس يك سايت كه اطلاعاتي در مورد كانادا دارد بدست آورد؟ در ضمن حجم اطلاعات در اينترنت آنقدر زياد است كه نمي‌توان تك تك سايتها را جهت يافتن صفحه مورد نظر مرور كرد.
براي حل اين مشكل سايتهايي در اينترنت وجود دارند كه مي‌توان به سادگي از آنها خواست به دنبال مطلب مورد نظر ما بگردند و آنها با سرعتي بسيار زياد آدرس تعداد زيادي سايت كه با مطلب درخواست شده مطابقت دارند را نمايش مي‌دهند.
موتورهاي جستجو هر چند روز يكبار بوسيلة برنامه‌هايي خاص سايتهاي اينترنت را جستجو مي‌كنند و مطالب پيدا شده را طبقه بندي مي‌كنند و نام سايتهاي پيدا شده را همانند دفتر تلفن (مثلاً بر اساس حروف الفبا) ذخيره مي‌كنند. علت سرعت بسيار زياد آنها نيز همين است كه هنگامي كه شما يك موضوع را براي جستجو وارد مي‌كنيد، اين موتورها تمامي صفحات را به دنبال مطلب شما نمي‌گردند بلكه بر اساس حروف وارد شده در قسمت جستجو، و با استفاده از طبقه‌بندي كه قبلاً توضيح داده شد، مستقيماً به سراغ آن صفحاتي مي‌روند كه اين كلمات درون آنها وجود دارد.
سايتهاي بسيار زيادي براي جستجو در اينترنت وجود دارند اما ما ابتدا معروفترين و بهترين آنها را در اينجا شرح مي‌دهيم و سپس به شرح و طرز كار هركدام مي‌پردازيم:

‎‎Yahoo!: سايت ياهو در واقع يك موتور جستجو نيست بلكه در اين سايت انسانها (كارمندان ياهو) به جاي برنامه‌ها به جستجوي صفحات جديد مي‌گردند و سايتهايي را كه جديد پيدا مي‌كنند به ليست ياهو اضافه مي‌كنند. اين روش باعث مي‌شود كه بسياري از سايتهاي طبقه‌بندي شده مطالب دقيقتري داشته باشند، زيرا طبقه‌بندي انسانها به هرجهت از نرم‌افزارها بهتر است. اما همين مطلب باعث مي‌شود كه سايتهاي كمتري بوسيله ياهو طبقه‌بندي شود. ياهو براي رفع اين مشكل از تعدادي موتور جستجوي واقعي براي جستجوي بهتر استفاده مي‌كند.

Altavista: اين سايت يكي از معروفترين و قديمي‌ترين موتورهاي جستجو مي‌باشد. از امكانات اين سايت كه بسيار قابل توجه است مي‌توان به ترجمة همزمان متون اشاره كرد. اين سايت مي‌تواند سايتهايي كه به زبانهاي ديگر نوشته شده‌اند را به يكديگر ترجمه كند. تعداد زبانها محدود است و فارسي نيز پشتيباني نمي‌شود. با اينحال بسياري اوقات يك سايت خوب پيدا مي‌شود كه به زباني مثلاً فرانسه است و مي‌توان اين سايت را به سادگي به انگليسي ترجمه كرد.

Google: يكي از بهترين و سريعترين موتورهاي جستجو مي‌باشد. بسياري از سايتهاي اينترنت از جمله 2 سايت Yahoo و Altavista براي تامين مالي خويش از تبليغ استفاده مي‌كنند. اما سايت  Google تقريباً از هيچ تبليغي در صفحه‌هاي خود استفاده نمي‌كند و همين امر باعث سرعت بسيار زياد آن شده است. اخيراً اين سايت را مي‌توان به زبانهاي مختلف مشاهده كرد، حتي زبانهاي مثل عربي نيز در ميان زبانهاي آن ديده مي‌شود. جالب اينكه اين سايت از افرادي كه بخواهند سايت را به زبانهاي محلي خود ترجمه كنند دعوت به همكاري مي‌كند. (مثلاً فارسي). اين سايت نيز اخيراً سايتها به زبانهاي مختلف را به يكديگر ترجمه مي‌كند.

شروع به كار با Yahoo!:
سايت ياهو در آدرس www.yahoo.com قرار دارد.
در عكس روبرو نمونه‌اي از سايت ياهو را مي‌بينيد.
در اين سايت قسمتهاي مختلف به شرح زير مي‌باشند:
 ابزارهاي ياهو
 جستجوي ياهو
 تبليغ‌هاي ياهو
 خبرهاي مهم
 طبقه‌بندي‌هاي ياهو
 بخشهايي برگزيده از ياهو

طريقة جستجو در Yahoo: در ياهو كافي است كلمه يا كلماتي را كه در مورد آنها اطلاعاتي مي‌خواهيد در كادر خالي در قسمت شماره 2 وارد كرده و دكمة Search را فشار دهيد. (مثلاً iran movies به دنبال سايتهايي مي‌گردد كه اطلاعاتي درمورد فيلمهاي ايراني داشته باشند. اگر هيچ سايتي پيدا نشود كه هر دو كلمه در آن وجود داشته باشد، سايتهايي را نشان مي‌دهد كه حداقل يكي از اين كلمات در آن وجود داشته باشد.)
مي‌توان ياهو را مجبور كرد كه كلمة جستجو شده حتماً در سايت پيدا شده وجود داشته باشد. براي اينكار قبل از هر كلمه يك علامت + قرار مي‌دهيم. (مثلاً +iran +movies به دنبال سايتهايي مي‌گردد كه هر دو كلمه حتماً در آنها وجود داشته باشد.
با به كار بردن علامت – به ياهو مي‌فهمانيم كه به دنبال سايتهايي بگردد كه كلمة ذكر شده در آن وجود نداشته باشد. (مثلاً با وارد كردن عبارت (+iran +movies -oscar به دنبال سايتهايي مي‌گرديم كه عبارت oscar در آنها ذكر نشده باشد، اما دو كلمة iran و movies به هر تركيب ممكن در آن وجود داشته باشد.
در ياهو مي‌توان به دنبال يك عبارت خاص گشت. اين عبارت لزوماً نبايد از يك كلمه تشكيل شده باشد. بلكه حتي مي‌تواند يك جمله باشد. مثلاً مي‌توان به دنبال"First Iranian Movies" گشت. همانطور كه مي‌بينيد اين عبارت را در بين دو " قرار داده‌ايم تا به ياهو نشان دهيم كه ما دقيقاً به دنبال همين عبارت مي‌گرديم.

Altavista: سايت Altavista در آدرس www.altavista.com قرار دارد.
.

طريقه جستجو در Altavista: براي جستجو در اين سايت مي‌توان به سادگي كلماتي را كه فكر مي‌كنيد مربوط به مطلب موردنظرتان است را با يك فاصله از هم جدا كرد. هر چه تعداد كلمات مربوطه بيشتر باشد Altavista هوشمندانه سعي در پيدا كردن صفحاتي مي‌كند كه هرچه بيشتر به مطلب شما نزديك باشد.
در اين سايت نيز تمامي قواعدي كه براي Yahoo ذكر شد صدق مي‌كند، يعني مي‌توان كلماتي را كه حتماً مي‌خواهيم در سايت يافت شده موجود باشد را با علامت + و كلماتي را كه نمي‌خواهيم در صفحاتي كه پيدا مي‌شود موجود باشد را با علامت – از هم جدا مي‌كنيم. عبارات را نيز مي‌توان درون “  قرار داد تا Altavista دقيقاً به دنبال همين عبارت بگردد. علاوه بر مطالب فوق مي‌توان از يكي از امكانات جالب Altavista استفاده از * به‌جاي حروفي است كه تلفظ دقيق آنها را نمي‌دانيم. خود سايت به دنبال كلماتي مي‌گردد كه به‌جاي * كلماتي با معنا يافت شود. مثلاً فرض كنيد املاي صحيح كلمه University را نمي‌دانيم. فراموش كرده‌ايم كه آيا اين كلمه با S نوشته مي‌شود و يا با C.
مي‌توان در Altavista به دنبال عبارت univer*ity گشت.

Google: سايت Google در آدرس www.google.com  قرار دارد. همانطور كه گفته شد، اين سايت به دليل عدم استفاده از تبليغ و سرعت بالا، يكي از محبوبترين موتورهاي جستجو مي‌باشد.

طريقه جستجو در Google: در اين سايت نيز همانند دو سايت Yahoo و Altavista مي‌توان از + و – و “  استفاده كرد. (* قابل استفاده نيست.)
در Google تنها صفحاتي پيدا خواهد شد كه تمامي كلمات ذكر شده در جستجوي شما در آن وجود داشته باشد.
حروف كوچك و بزرگ براي Google تفاوتي نخواهد داشت.

و غيره...: تعداد موتورهاي جستجو بسيار زياد است و هر روز نيز به تعداد آنها افزوده مي‌شود. طرز كار اكثر آنها نيز يكسان است. (تفاوتهاي جزئي را مي‌توان با مراجعه به خود سايت و در قسمت Help سايت يافت.)
ا
فصل چهارم


طريقة ارتباط با اينترنت

نيازها:
جهت اتصال به اينترنت به موارد زير نياز داريد:
يك كامپيوتر شخصي كه يكي از ويندوزهاي 95 – 98 – ME و يا ويندوزهاي 2000 يا ويندوز XP را داشته باشد نياز داريد.
 يك خط تلفن
يك مودم جهت ارتباط از طريق خط تلفن
يك حساب اينترنتي كه بايد خريداري شود. ( به سادگي مي‌توان يك كارت 5 يا 10 ساعته اينترنت از فروشگاههاي كامپيوتري خريداري كرد.)

شروع:
1- ابتدا خط تلفن را به ورودي مودم در پشت كامپيوتر كه با علامت Line مشخص شده‌است متصل كنيد.
در ويندوزهاي 95 و 98 در My Computer گزينه‌اي به نام Dial-Up Networking وجود دارد. (اين گزينه در ويندوز ME در My Computer>Control Panel>Dial-up Networking قرار دارد)
 با دو بار فشردن دكمه چپ ماوس بر روي گزينه Make New Connection كادر Make New Connection  ظاهر مي‌شود.

توجه: در صورتيكه اين عمل را براي اولين بار انجام مي‌دهيد، ممكن است صفحه روبرو نيز ظاهر شود:
از ليست كشورها IRAN را انتخاب كنيد.
در قسمت كد شهر، كد شهر محل اقامت خود را وارد كنيد.
اگر در منطقه شما شماره‌گيري سريع از طرف مخابرات پشتيباني مي‌شود گزينه Tone و در غير اين صورت گزينه‌ Palse را انتخاب كنيد.

در قسمت نام، نام شركتي را كه از آن شركت حساب اينترنتي خريداري كرده‌ايد وارد كنيد ( اين يك نام فرضي است، در صورت تمايل مي‌توان عبارت موجود در كادر را به همان شكل باقي گذاشت) و دكمه Next را انتخاب كنيد.
 در كادر بعدي شماره شبكه را وارد كرده دكمه Next را انتخاب كنيد.
در كادر بعد دكمه Finish ار انتخاب كنيد.
 حال در قسمت Dial-up Networking شما يك گزينه جديد با نامي كه در قسمت 4 وارد كرده‌ايد تشكيل شده است. با دكمه چپ ماوس 2 بار بر روي آن كليك كنيد. كادر Connect to ظاهر مي‌شود. در اين كادر Username و Password خود را وارد كنيد.  (Username و Password را شركتي كه از او حساب اينترنتي خريداري مي‌كنيد به شما اعلام مي‌كند.) و دكمه Connect را انتخاب كنيد.


 كادر  Connecting to My Connection ظاهر مي‌شود. در اين قسمت شماره‌اي كه در قسمت 5 وارد كرده‌ايد به طور خودكار شماره‌گيري مي‌شود و پس از چند ثانيه صداهاي مخصوصي را خواهيد شنيد كه و در صورتي كه همه چيز به درستي انجام شده باشد كادر روبرو را خواهيد ديد. شما به اينترنت متصل شده‌ايد و مي‌توانيد با انتخاب Internet Explorer  از سايتهاي مختلف ديدن كنيد. (فصل اول)

 براي قطع ارتباط از اينترنت كافي است 2 بار بر روي شكل كامپيوترها كنار ساعت كليك كرده و در كادر باز شده دكمه Disconnect را انتخاب كرد.
تمام شد

هنگامي كه دو و يا چند كامپيوتر را بوسيله دستگاهي به يكديگر متصل كنند و اين كامپيوتر‌ها بتوانند به يكديگر اطلاعات ارسال كنند، در اصطلاح به آن يك شبكه كامپيوتري مي‌گويند. ساده‌ترين شبكه كامپيوتري را مي‌توان بوسيله متصل كردن يك كابل مخصوص  به  دو كامپيوتر كه در كنار يكديگر قرار دارند تشكيل داد. اگر فاصله اين كامپيوتر‌ها زيادتر شود مي‌توان طول سيمها را زياد كرد مثلاً مي‌توان بوسيلة كشيدن كابل به نقاط مختلف يك شهر يك شبكه محلي تشكيل داد. اما در عمل به جايي مي‌رسيم كه دو كامپيوتر كه لازم است با يكديگر ارتباط داشته باشند در فاصلة بسيار زيادي قرار دارند و ديگر امكان كشيدن كابل از يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر ميسر نيست. راه حل اين مشكل مرتبط ساختن اين شبكه‌ها به يكديگر مي‌باشد. (به جاي متصل كردن هر كامپيوتر به يك كامپيوتر ديگر).
 در واقع اينترنت از به هم پيوستن چندين شبكه كوچك محلي به يكديگر بوجود آمده است.

كاربردهاي اينترنت:

امروزه كاربردهاي اينترنت آنچنان گسترده شده كه نمي‌توان تمامي كاربرد‌هاي آن را برشمرد. چندان عجيب نيست اگر بگوييم بزودي اينترنت يكي از اجزاي ضروري زندگي انسانها مي‌شود. در گذشته، پست به علت ارزان بودن آن بسيار مورد استفاده قرار مي‌گرفت، اما مدت زمان دريافت نامه توسط گيرنده بسيار زياد بود. اكنون مي‌توان به سادگي متني را تايپ كرده و با فشار يك دكمه آن را براي شخص ديگري در دورترين نقطه كره زمين ارسال كرد و آن شخص نيز نامه را در كمتر از چند لحظه دريافت كند. اكنون حتي بدون اينكه از منزل خود خارج شويد مي‌توانيد كالايي را از يك شركت مثلاً در ژاپن خريداري كنيد. مي‌توانيد بجاي رفتن به كتابخانه براي تحقيق پايان‌نامه تحصيلي خود چندين كتابخانه معتبر دنيا را با سرعت بسيار جستجو كنيد و از ميان انبوه مطالبي كه ممكن است خواندن همة آنها عمر نوح طلب كند، مطلب مورد نظر را بلافاصله پيدا كنيد. مي‌توان: از آخرين اخبار، به طور زنده آگاه شد. جديدترين قيمت انواع محصولات كشاورزي، صنعتي را مشاهده كرد. آخرين شماره مجله يا روزنامه مورد علاقه را قبل از اينكه حتي چاپ شود، خواند. با هزينة بسيار اندك با افراد خارج از كشور تماس تلفني گرفت. آخرين نرم‌افزارهاي روز دنيا را دريافت كرد. بعضي از موسسات حتي به شما اجازه مي‌دهند در كلاسهاي آنها ثبت نام كنيد و در پاي كامپيوتر درس مورد علاقه خود را خوانده و مدارك دانشگاهي معتبري نيز دريافت كنيد. شما مي‌توانيد با يك تبليغ ساده در سراسر جهان براي كالا يا خدمات خود بازار فروش خوبي پيدا كنيد. مي‌توانيد در زمينه يك موضوع خاص با افراد مختلف وارد بحث شويد. اين افراد ممكن است از هركجاي جهان در اين بحث شركت كنند مثلاً ممكن است شخصي از ايران، كشاورزي در استراليا، و شخصي بيكار در يك هواپيماي بويينگ بر فراز اقيانوس آرام با يكديگر در مورد موضوعي شروع به گفتگو كنند. و مي‌توان...

اصطلاحات اينترنت:

سايت (پايگاه): سايت را مي‌توان به يك كتاب تشبيه كرد، با اين تفاوت كه سايت كتابي است كه مي‌تواند صدا، موسيقي، تصاوير متحرك و... داشته باشد. يك سايت اين مجموعة نوشته‌ها و تصاوير و... را در كنار هم گرد مي‌آورند. هر سايت معمولاً از چند صفحه تشكيل شده است. تصوير مقابل يك سايت را نشان مي‌دهد.
اين سايت تاريخچه مختصري از زندگي مورس مخترع تلگراف را همراه با عكس وي و اولين دستگاه تلگراف نشان مي‌دهد. همانطور كه مي‌بينيد نوشته‌ها در كنار عكسها قرار گرفته اند. و همانند يك كتاب مطلبي را توضيح مي‌دهند.

پيوند يا حلقه:
اگر دقت كنيد زير قسمتي از نوشته خط كشيده شده است. درصورتي كه ماوس را بر روي اين خط منتقل كنيد فلش ماوس به يك دست تبديل مي‌شود و مي‌توان با يكبار فشاردادن كليد سمت چپ ماوس، به صفحة ديگري منتقل شويم. از نوشته زير ماوس برمي‌آيد كه به صفحه‌اي كه منتقل مي‌شويم اطلاعات بيشتري در مورد ساموئل مورس به ما ارايه مي‌كند.
به اين كلامات يا جملات كه زير آنها خط كشيده شده و با فشار دكمه چپ ماوس برروي آنها به صفحة ديگري منتقل مي‌شويم يك پيوند يا حلقه گفته مي‌شود.
در حالت كلي هرگاه فلش ماوس به دست تبديل شد با يكبار فشردن كليد سمت چپ ماوس به صفحة ديگري مي‌رويم  ويا صفحة جديدي باز مي‌شود.

آدرس سايتها: براي دسترسي به هر سايت بايد آدرس آن را داشت درست مانند شماره مرجع در يك كتابخانه. براي اينكه سايت مورد نظر را ببينيم بايد آدرس آن را داشته باشيم.
به عنوان مثال آدرس سايت شبكه خبري CNN به صورت: www.cnn.com  مي‌باشد.
معمولاً آدرس سايتها در اينترنت از سه قسمت تشكيل شده است.
در مثال بالا اين سه قسمت عبارتند از: www , cnn , com كه هر قسمت از قسمت بعدي با يك نقطه ( . ) جدا شده است.
قسمت اول آدرس معمولاً ثابت است و www. ابتداي اكثر سايتها را تشكيل مي‌دهد.
قسمت دوم ( cnn ) نام سايت مي‌باشد. ( دقيقاً همانند نام يك كتاب كه معمولاً متناسب با محتويات داخل آن انتخاب مي‌شود.)
قسمت سوم پسوندي است كه نوع سايت را نشان مي‌دهد. اين پسوند طبق يك طبقه‌بندي قديمي قرار بود نشان دهنده محتويات سايت باشد و سايت شركتها به .com  (مخفف شركت يا Company) سايت سازمانها و نهادها به .org (مخفف سازمان يا Organization) سايت دانشگاهها و موسسات آموزشي به .edu (مخفف Education) و... ختم شود، اما در عمل امروزه اين قاعده چندان رعايت نمي‌شود.
اكثر كشورها براي خود پسوند‌هاي جاگانه‌اي دارند. مثلاً پسوند ايران .ir پسوند ژاپن .jp پسوند روسيه .ru و... است. به عنوان مثال هر شركت ايراني مي‌تواند آدرسي به صورت .irنام شركتwww. داشته باشد، اما اين قانون نيز رعايت نمي‌گردد. (نه تنها در ايران بلكه در اغلب كشورها، مردم سايتهايي كه پسوند .com داشته باشند را ترجيح مي‌دهند.)
همانطور كه گفته شد، هر سايت مي‌تواند از چندين صفحه تشكيل شده باشد. آدرس اين صفحات كه در واقع زيرمجموعه‌اي از سايت اصلي هستند، با علامت (  \) از هم جدا مي‌شوند. (مثلاً صفحه اخبار سايت cnn در آدرس www.cnn.com\news  قرار دارد.)
چگونگي بدست آوردن اين آدرسها و كاربرد آنها را در فصل بعد خواهيد ديد.

رمز عبور (كلمة عبور) : بعضي از سايتها براي جلوگيري از دسترسي افراد غيرمجاز به اطلاعات، از رمز عبور استفاده مي‌كنند (مثل اطلاعات محرمانه اقتصادي يك شركت) و فقط افرادي كه رمز عبور صحيح را داشته باشند مي‌توانند از اين سايت ديدن كنند.

Download: به عمل دريافت فايل از اينترنت Download مي‌گويند. در اينترنت مي‌توان آخرين نسخه برنامه‌هاي مورد علاقه خود را پيدا كرد و آنها را Download كرد.فصل دوم


به اينترنت خوش‌آمديد.

شروع كار:

در اين فصل فرض مي‌كنيم امكانات شما براي ارتباط با اينترنت از هر نظر آماده است و شما به اينترنت متصل شده‌ايد.

بر روي صفحة اصلي ويندوز گزينه‌اي به نام Internet Explorer وجود دارد.
ماوس را بر روي اين گزينه برده و دوبار دكمه چپ ماوس را سريعاً و پشت سرهم فشار دهيد.


 صفحة Internet Explorer باز مي‌شود. مي‌توان نوشته‌هاي قسمت آدرس Address را پاك كرد و آدرس يك سايت را به جاي آن نوشت و سپس كليد Enter را فشار داد. اگر همه چيز درست باشد شما به صفحة مورد نظر وارد مي‌شويد. براي شروع سايت خبرگزاري جمهوري اسلامي را برگزيده‌ايم.
سايت خبرگزاري در آدرس www.irna.com  قرار دارد.
در قسمت آدرس نوشته‌هاي ديگر را پاك كرده و آدرس سايت ايرنا را تايپ كرده و كليد Enter را فشار دهيد.
تبريك مي‌گويم شما وارد يك صفحه اينترنت شده‌ايد.
توجه كنيد كه هركجا كه فلش ماوس به دست تبديل مي‌شود، مي‌توانيد با فشردن كليد چپ ماوس به صفحه ديگري برويد.
(مطالب موجود در صفحة ايرنا-  خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران -  هر روز تعويض مي‌گردد. صفحه‌اي كه شما خواهيد ديد با اين صفحه متفاوت خواهد بود.)

كار با Internet Explorer :

در يك نگاه كلي به سايت نكات زير قابل توجه است.
در نوار عنوان، نام و عنوان كامل سايت نوشته شده است.
در نوار آدرس، آدرس سايت نوشته شده است. البته اين آدرس كمي با آنچه ما وارد كرده بوديم تفاوت دارد. اين آدرس كامل سايت است، http//:www.irna.com (مي‌توانستيم اين آدرس را به جاي آدرس www.irna.com تايپ كنيم. در عمل تفاوتي بين دو آدرس وجود ندارد، فقط وارد كردن آدرس اول ساده‌تر وكوتاهتر است.)
در قسمت بالاي Internet Explorer تعدادي دكمه وجود دارد كه كاربرد مهمترين آنها را در زير شرح مي‌دهيم:


دكمه‌هاي Back و Forward: در صورتيكه شما از صفحات ديگر يك سايت ديدن كرده باشيد، اين دكمه‌ها فعال مي‌شوند و مي‌توانيد با كمك دكمة Back صفحة قبلي را كه ديده‌ايد مجدداً ببينيد. براي مشاهدة صفحة ماقبل آخر بايد دوباره دكمهBack   را فشرد. (اين عمل را مي‌توان به تناوب تكرار كرد تا به اولين صفحة مشاهده شده برسيد.) اگر بخواهيد صفحه‌اي را كه قبل از فشردن دكمه Back مي‌ديديد، مجدداً ببينيد بايد دكمه Forward را انتخاب كنيد. (اين عمل نيز مي‌تواند تا رسيدن به آخرين صفحه تكرار شود.)
در كنار هر‌كدام از دكمه‌هاي Back و Forward يك فلش كوچك روبه پايين وجود دارد كه با فشردن آنها ليستي از صفحاتي كه قبلاً در آنها بوده‌ايد به نمايش در مي‌آيد و مي‌توان با انتخاب صفحه دلخواه از ليست به آن صفحه رفت.

دكمه STOP: ممكن  است هنگامي كه يك صفحه در حال باز شدن است، از ادامة كار منصرف شويد، مي‌توان با فشردن دكمه Stop از ادامه كار جلوگيري كرد. در اين صورت بقيه صفحه نمايش داده نمي‌شود و فقط آن مقدار از صفحه كه تا‌به‌حال دريافت شده ديده مي‌شود.

دكمه Refresh: ممكن است بنا به دلايلي محتويات يك سايت به درستي نمايش داده نشود (مثلاً قطع شدن ارتباط اينترنت) مي‌توان با فشردن اين دكمه محتويات صفحه را مجدداً دريافت كرد. (اين عمل درست مانند اين است كه آدرس سايت مورد نظر را مجدداً وارد كرده و كليد Enter را بزنيد.)
دكمه Home: در برنامة Internet Explorer معمولاً يك سايت به عنوان صفحة شروع قرار مي‌گيرد. و بلافاصله پس از باز شدن Internet Explorer اين صفحه به نمايش در مي‌آيد. اين صفحه را مي‌توان در منوي Tools › Internet Options و كادر Address  با آدرس مورد نظر تعويض كرد.


فصل سوم


استفاده از موتورهاي جستجو

مقدمه:
همانطور كه گفته شد، براي وارد شدن به هر سايت اينترنت بايد آدرس آن را داشت. حال فرض كنيد به دنبال سايتي مي‌گرديد كه آدرس آن را نداريد. مثلاً مي‌خواهيم در مورد كشور كانادا اطلاعاتي بدست آوريم، از كجا مي‌توان آدرس يك سايت كه اطلاعاتي در مورد كانادا دارد بدست آورد؟ در ضمن حجم اطلاعات در اينترنت آنقدر زياد است كه نمي‌توان تك تك سايتها را جهت يافتن صفحه مورد نظر مرور كرد.
براي حل اين مشكل سايتهايي در اينترنت وجود دارند كه مي‌توان به سادگي از آنها خواست به دنبال مطلب مورد نظر ما بگردند و آنها با سرعتي بسيار زياد آدرس تعداد زيادي سايت كه با مطلب درخواست شده مطابقت دارند را نمايش مي‌دهند.
موتورهاي جستجو هر چند روز يكبار بوسيلة برنامه‌هايي خاص سايتهاي اينترنت را جستجو مي‌كنند و مطالب پيدا شده را طبقه بندي مي‌كنند و نام سايتهاي پيدا شده را همانند دفتر تلفن (مثلاً بر اساس حروف الفبا) ذخيره مي‌كنند. علت سرعت بسيار زياد آنها نيز همين است كه هنگامي كه شما يك موضوع را براي جستجو وارد مي‌كنيد، اين موتورها تمامي صفحات را به دنبال مطلب شما نمي‌گردند بلكه بر اساس حروف وارد شده در قسمت جستجو، و با استفاده از طبقه‌بندي كه قبلاً توضيح داده شد، مستقيماً به سراغ آن صفحاتي مي‌روند كه اين كلمات درون آنها وجود دارد.
سايتهاي بسيار زيادي براي جستجو در اينترنت وجود دارند اما ما ابتدا معروفترين و بهترين آنها را در اينجا شرح مي‌دهيم و سپس به شرح و طرز كار هركدام مي‌پردازيم:

‎‎Yahoo!: سايت ياهو در واقع يك موتور جستجو نيست بلكه در اين سايت انسانها (كارمندان ياهو) به جاي برنامه‌ها به جستجوي صفحات جديد مي‌گردند و سايتهايي را كه جديد پيدا مي‌كنند به ليست ياهو اضافه مي‌كنند. اين روش باعث مي‌شود كه بسياري از سايتهاي طبقه‌بندي شده مطالب دقيقتري داشته باشند، زيرا طبقه‌بندي انسانها به هرجهت از نرم‌افزارها بهتر است. اما همين مطلب باعث مي‌شود كه سايتهاي كمتري بوسيله ياهو طبقه‌بندي شود. ياهو براي رفع اين مشكل از تعدادي موتور جستجوي واقعي براي جستجوي بهتر استفاده مي‌كند.

Altavista: اين سايت يكي از معروفترين و قديمي‌ترين موتورهاي جستجو مي‌باشد. از امكانات اين سايت كه بسيار قابل توجه است مي‌توان به ترجمة همزمان متون اشاره كرد. اين سايت مي‌تواند سايتهايي كه به زبانهاي ديگر نوشته شده‌اند را به يكديگر ترجمه كند. تعداد زبانها محدود است و فارسي نيز پشتيباني نمي‌شود. با اينحال بسياري اوقات يك سايت خوب پيدا مي‌شود كه به زباني مثلاً فرانسه است و مي‌توان اين سايت را به سادگي به انگليسي ترجمه كرد.

Google: يكي از بهترين و سريعترين موتورهاي جستجو مي‌باشد. بسياري از سايتهاي اينترنت از جمله 2 سايت Yahoo و Altavista براي تامين مالي خويش از تبليغ استفاده مي‌كنند. اما سايت  Google تقريباً از هيچ تبليغي در صفحه‌هاي خود استفاده نمي‌كند و همين امر باعث سرعت بسيار زياد آن شده است. اخيراً اين سايت را مي‌توان به زبانهاي مختلف مشاهده كرد، حتي زبانهاي مثل عربي نيز در ميان زبانهاي آن ديده مي‌شود. جالب اينكه اين سايت از افرادي كه بخواهند سايت را به زبانهاي محلي خود ترجمه كنند دعوت به همكاري مي‌كند. (مثلاً فارسي). اين سايت نيز اخيراً سايتها به زبانهاي مختلف را به يكديگر ترجمه مي‌كند.

شروع به كار با Yahoo!:
سايت ياهو در آدرس www.yahoo.com قرار دارد.
در عكس روبرو نمونه‌اي از سايت ياهو را مي‌بينيد.
در اين سايت قسمتهاي مختلف به شرح زير مي‌باشند:
 ابزارهاي ياهو
 جستجوي ياهو
 تبليغ‌هاي ياهو
 خبرهاي مهم
 طبقه‌بندي‌هاي ياهو
 بخشهايي برگزيده از ياهو

طريقة جستجو در Yahoo: در ياهو كافي است كلمه يا كلماتي را كه در مورد آنها اطلاعاتي مي‌خواهيد در كادر خالي در قسمت شماره 2 وارد كرده و دكمة Search را فشار دهيد. (مثلاً iran movies به دنبال سايتهايي مي‌گردد كه اطلاعاتي درمورد فيلمهاي ايراني داشته باشند. اگر هيچ سايتي پيدا نشود كه هر دو كلمه در آن وجود داشته باشد، سايتهايي را نشان مي‌دهد كه حداقل يكي از اين كلمات در آن وجود داشته باشد.)
مي‌توان ياهو را مجبور كرد كه كلمة جستجو شده حتماً در سايت پيدا شده وجود داشته باشد. براي اينكار قبل از هر كلمه يك علامت + قرار مي‌دهيم. (مثلاً +iran +movies به دنبال سايتهايي مي‌گردد كه هر دو كلمه حتماً در آنها وجود داشته باشد.
با به كار بردن علامت – به ياهو مي‌فهمانيم كه به دنبال سايتهايي بگردد كه كلمة ذكر شده در آن وجود نداشته باشد. (مثلاً با وارد كردن عبارت (+iran +movies -oscar به دنبال سايتهايي مي‌گرديم كه عبارت oscar در آنها ذكر نشده باشد، اما دو كلمة iran و movies به هر تركيب ممكن در آن وجود داشته باشد.
در ياهو مي‌توان به دنبال يك عبارت خاص گشت. اين عبارت لزوماً نبايد از يك كلمه تشكيل شده باشد. بلكه حتي مي‌تواند يك جمله باشد. مثلاً مي‌توان به دنبال"First Iranian Movies" گشت. همانطور كه مي‌بينيد اين عبارت را در بين دو " قرار داده‌ايم تا به ياهو نشان دهيم كه ما دقيقاً به دنبال همين عبارت مي‌گرديم.

Altavista: سايت Altavista در آدرس www.altavista.com قرار دارد.
طريقه جستجو در Altavista: براي جستجو در اين سايت مي‌توان به سادگي كلماتي را كه فكر مي‌كنيد مربوط به مطلب موردنظرتان است را با يك فاصله از هم جدا كرد. هر چه تعداد كلمات مربوطه بيشتر باشد Altavista هوشمندانه سعي در پيدا كردن صفحاتي مي‌كند كه هرچه بيشتر به مطلب شما نزديك باشد.
در اين سايت نيز تمامي قواعدي كه براي Yahoo ذكر شد صدق مي‌كند، يعني مي‌توان كلماتي را كه حتماً مي‌خواهيم در سايت يافت شده موجود باشد را با علامت + و كلماتي را كه نمي‌خواهيم در صفحاتي كه پيدا مي‌شود موجود باشد را با علامت – از هم جدا مي‌كنيم. عبارات را نيز مي‌توان درون “  قرار داد تا Altavista دقيقاً به دنبال همين عبارت بگردد. علاوه بر مطالب فوق مي‌توان از يكي از امكانات جالب Altavista استفاده از * به‌جاي حروفي است كه تلفظ دقيق آنها را نمي‌دانيم. خود سايت به دنبال كلماتي مي‌گردد كه به‌جاي * كلماتي با معنا يافت شود. مثلاً فرض كنيد املاي صحيح كلمه University را نمي‌دانيم. فراموش كرده‌ايم كه آيا اين كلمه با S نوشته مي‌شود و يا با C.
مي‌توان در Altavista به دنبال عبارت univer*ity گشت.

Google: سايت Google در آدرس www.google.com  قرار دارد. همانطور كه گفته شد، اين سايت به دليل عدم استفاده از تبليغ و سرعت بالا، يكي از محبوبترين موتورهاي جستجو مي‌باشد.

طريقه جستجو در Google: در اين سايت نيز همانند دو سايت Yahoo و Altavista مي‌توان از + و – و “  استفاده كرد. (* قابل استفاده نيست.)
در Google تنها صفحاتي پيدا خواهد شد كه تمامي كلمات ذكر شده در جستجوي شما در آن وجود داشته باشد.
حروف كوچك و بزرگ براي Google تفاوتي نخواهد داشت.

و غيره...: تعداد موتورهاي جستجو بسيار زياد است و هر روز نيز به تعداد آنها افزوده مي‌شود. طرز كار اكثر آنها نيز يكسان است. (تفاوتهاي جزئي را مي‌توان با مراجعه به خود سايت و در قسمت Help سايت يافت.)
از موتورهاي جستجوي ديگر مي‌توان به www.lycos.com و www.goto.com  و www.hotbot.com  و از موتورهاي جستجوي فارسي مي‌توان به www.gooya.com  اشاره كرد.

فصل چهارم


طريقة ارتباط با اينترنت

نيازها:
جهت اتصال به اينترنت به موارد زير نياز داريد:
يك كامپيوتر شخصي كه يكي از ويندوزهاي 95 – 98 – ME و يا ويندوزهاي 2000 يا ويندوز XP را داشته باشد نياز داريد.
 يك خط تلفن
يك مودم جهت ارتباط از طريق خط تلفن
يك حساب اينترنتي كه بايد خريداري شود. ( به سادگي مي‌توان يك كارت 5 يا 10 ساعته اينترنت از فروشگاههاي كامپيوتري خريداري كرد.)

شروع:
1- ابتدا خط تلفن را به ورودي مودم در پشت كامپيوتر كه با علامت Line مشخص شده‌است متصل كنيد.
در ويندوزهاي 95 و 98 در My Computer گزينه‌اي به نام Dial-Up Networking وجود دارد. (اين گزينه در ويندوز ME در My Computer>Control Panel>Dial-up Networking قرار دارد)
 با دو بار فشردن دكمه چپ ماوس بر روي گزينه Make New Connection كادر Make New Connection  ظاهر مي‌شود.

توجه: در صورتيكه اين عمل را براي اولين بار انجام مي‌دهيد، ممكن است صفحه روبرو نيز ظاهر شود:
از ليست كشورها IRAN را انتخاب كنيد.
در قسمت كد شهر، كد شهر محل اقامت خود را وارد كنيد.
اگر در منطقه شما شماره‌گيري سريع از طرف مخابرات پشتيباني مي‌شود گزينه Tone و در غير اين صورت گزينه‌ Palse را انتخاب كنيد.

در قسمت نام، نام شركتي را كه از آن شركت حساب اينترنتي خريداري كرده‌ايد وارد كنيد ( اين يك نام فرضي است، در صورت تمايل مي‌توان عبارت موجود در كادر را به همان شكل باقي گذاشت) و دكمه Next را انتخاب كنيد.
 در كادر بعدي شماره شبكه را وارد كرده دكمه Next را انتخاب كنيد.
در كادر بعد دكمه Finish ار انتخاب كنيد.
 حال در قسمت Dial-up Networking شما يك گزينه جديد با نامي كه در قسمت 4 وارد كرده‌ايد تشكيل شده است. با دكمه چپ ماوس 2 بار بر روي آن كليك كنيد. كادر Connect to ظاهر مي‌شود. در اين كادر Username و Password خود را وارد كنيد.  (Username و Password را شركتي كه از او حساب اينترنتي خريداري مي‌كنيد به شما اعلام مي‌كند.) و دكمه Connect را انتخاب كنيد.


 كادر  Connecting to My Connection ظاهر مي‌شود. در اين قسمت شماره‌اي كه در قسمت 5 وارد كرده‌ايد به طور خودكار شماره‌گيري مي‌شود و پس از چند ثانيه صداهاي مخصوصي را خواهيد شنيد كه و در صورتي كه همه چيز به درستي انجام شده باشد كادر روبرو را خواهيد ديد. شما به اينترنت متصل شده‌ايد و مي‌توانيد با انتخاب Internet Explorer  از سايتهاي مختلف ديدن كنيد. (فصل اول)

 براي قطع ارتباط از اينترنت كافي است 2 بار بر روي شكل كامپيوترها كنار ساعت كليك كرده و در كادر باز شده دكمه Disconnect را انتخاب كرد.
تمام شد
يکشنبه 13/3/1386 - 10:2
پسندیدم 0
UserName