امام حسين (عليه السلام) از ديدگاه تابعين

1 ـ معاويه به عبدالله بن جعفر گفت: تو سيد و سرور بني هاشم مي‌باشي! او در جواب معاويه گفت: بزرگ بني هاشم، حسن و حسين‌اند.
2 ـ وليد بن عتبه بن ابي سفيان ـ والي مدينه ـ هنگامي كه مروان بن حكم پيشنهاد كشتن امام حسين (عليه السلام) را داد، گفت: "به خدا سوگند اي مروان! دوست ندارم كه دنيا و آنچه در آن است براي من باشد در حالي كه حسين (عليه السلام) را كشته باشم. سبحان الله! آيا به جهت بيعت نكردن حسين، او را بكشم؟ به خدا سوگند! من يقين دارم شخصي كه حسين را به قتل برساند او در روز قيامت ميزان عملش سبك است.
3 ـ ابراهيم نخعي مي‌گويد: "اگر من در ميان قاتلان حسين (عليه السلام) مي‌بودم و وارد بهشت مي‌شدم از نظر كردن بر صورت رسول خدا (صلي الله عليه وآله) حيا مي‌كردم".
امام حسين (عليه السلام) از ديدگاه علماي اهل سنت
با مراجعه به كتب تاريخ و تراجم اهل سنت پي مي‌بريم كه امام حسين (عليه السلام) مورد مدح و ستايش آنان از جمله افراد ذيل بوده است:


1 ـ ابن حجر عسقلاني
"حسين بن علي بن ابي طالب، هاشمي، ابوعبدالله، مدني، نوه رسول خدا (صلي الله عليه وآله) دسته گل او از دنيا، و يكي از دو بزرگوار جوانان اهل بهشت است".
2 ـ زرندي حنفي
"حسين، نماز و روزه و حج و عبادات بسيار انجام مي‌داد. او مردي با سخاوت و كريم بود. بيست و پنج بار پياده به حج مشرف شد".
3 ـ يافعي
"دسته گل رسول خدا (صلي الله عليه وآله) و نوه او، خلاصه نبوت، محل محاسن و مناقب و بزرگواري، ابوعبدالله حسين بن علي (عليه السلام)...".
4 ـ ابن سيرين
"آسمان بعد از شهادت يحيي بن زكريا بر كسي جز حسين (عليه السلام) نگريست و هنگامي كه كشته شد آسمان سياه گشت، و ستارگان در روز، روشن شدند به حدي كه سياره جوزاء در وقت عصر ديده شد، و خاك قرمز فرو ريخت، و آسمان تا هفت شبانه روز به مانند لخته‌اي خون بود".
5 ـ عباس محمد عقّاد
"شجاعت حسين (عليه السلام) صفتي است كه از او غريب نيست؛ زيرا صفتي است كه از معدنش سرچشمه گرفته است. و اين فضيلتي است كه از پدران خود به ارث برده و به فرزندان بعد از خود به ارث گذارده است... و در بين بني آدم كسي شجاع‌تراز او ديده نشده، آن هنگام كه حسين (عليه السلام) در كربلا چنين اقدامي را انجام داد... و اين افتخار براي او بس است كه در تاريخ اين دنيا تنها او در طول صدها سال، شهيد و فرزند شهيد و پدر شهيدان است...".
6 ـ دكتر محمد عبده يماني
"حسين (عليه السلام) مردي عابد و متواضع بود. هميشه او را روزه‌دار مشاهده مي‌كردند. شب‌ها را بيدار و مشغول عبادت بود. هميشه در امور خير از ديگران سبقت مي‌جست و در نيكي از ديگران سرعت مي‌گرفت...".
7 ـ عمر رضا كحاله
"حسين بن علي، بزرگ اهل عراق درفقه و حال و جود و بخشش بود".

شنبه 12/3/1386 - 14:2
پسندیدم 0
UserName