همه کتاب هاي دنيا، مجاني براي همه !!

گوگل اعلام کرده است که تصميم دارد، کتابهاي مهم ترين و بزرگ ترين کتابخانه هاي دنيا را به صورت ديجيتالي درآورده ، در اختيار بازديدکنندگان از اين سايت قرار دهد.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، به نقل از جام جم، نسخه بتاي اين موتور جستجوي جديد هم اکنون در آدرس print.google.com در دسترس است. اين سايت همچنين در نظر دارد، براي طرح ديجيتالي کردن ميليون ها جلد کتاب و قيمت تخميني 10تا 20دلار براي هر کتاب ، با روساي اين کتابخانه ها مذاکره کند.
بد نيست بدانيد طرح اين مساله موجب افزايش 8درصدي سهام گوگل شد. دانشگاه هاي استانفورد، هاروارد، آکسفورد، ميشيگان و کتابخانه عمومي نيويورک ، از جمله شرکت کنندگان اين طرح هستند که اجازه بازديد از کتابها را صادر کرده اند.
گفته مي شود، مدير توليد گوگل از هم اکنون ، وارد پروسه ديجيتالي کردن کتابها شده و گوگل نيز آنها را پشتيباني مالي مي کند.
به اين ترتيب ، رقباي گوگل ؛ يعني ياهو، شرکت مايکروسافت ، مجموعه اينترنتي MSN، احتمالا وارد مذاکرات و توافق هاي جداگانه با کتابخانه هاي مزبور خواهند شد تا بتوانند دسترسي به اطلاعات را براي خود آسان کنند.
گوگل در اين رابطه مي گويد که از اين به بعد در جستجوي عادي و معمولي خود در گوگل ، وقتي به دنبال چيزي مي گرديد که حاصل آن در کتابي هم وجود دارد گوگل در اولين سطرهاي جواب ، لينکهايي را به آن کتابها به شما نشان ميدهد که به آن کتابها وصل مي شود و در کنار آنها اين آيکون ديده مي شود.
با کليک روي لينک مربوطه ، صفحه مربوطه از آن کتاب که با جستجويتان تطبيق دارد نشان داده مي شود. لينکهاي ديگري مانند خريد کتاب نيز نشان داده مي شود که مستقيما شما را به فروشنده آنلاين هدايت مي کند.
اگر کتاب هنوز اسکن نشده باشد با کليک روي لينک کتابخانه مي توانيد کتابخانه محلي را پيدا کنيد که آن کتاب را دارد.
اين برنامه هنوز در مرحله تست قرار دارد و ممکن است در هر نوبت جستجويتان نتايج کتاب را نبينيد. اما طي ماههاي آتي کتابهاي بيشتري را خواهيد يافت.
گوگل به ناشران پيشنهاد کرده است که اگر مي خواهند کتابهايشان در اين ليست قرار گيرد به اين لينک
http://print.google.com/publisher مراجعه کنند.
بايد گفت نه تنها ابتکار هاي قبلي گوگل در زمينه موتورهاي جستجو حرکتي جلودار محسوب مي شود بلکه اينک دپارتمان مطالب نوشتاري گوگل مي خواهد راهي براي بازار موتورهاي جستجو بگشايد که ديگران نيز از آن تبعيت خواهند کرد.
گوگل در مورد هدف اين سرويس جديد ابراز داشته است که هدف ، دستيابي به ساختار اطلاعاتي دنيا است به نحوي که قابل دسترس براي همه و مفيد باشد.
با وجودي که هنوز مقدار بسيار زيادي از اطلاعات دنيا آنلاين نشده است اما گوگل اميدوار است که بتواند آنها را در اين سرويس جديد گردآوري کند.

پنج شنبه 10/3/1386 - 21:12
پسندیدم 0
UserName