مسجد النبي (ص)

شريف ترين مسجد پس از مسجد الحرام ، مسجد النبي در مديني منوره است . رسول خدا (ص) درباري نماز خواندن در اين مسجد فرمود :
(صلوة في مسجدي هذا خير من الف صلوة فيما سواه من المساجد الا المسجد الحرام / يک نماز در مسجد من بهتر از هزار نماز در ديگر مساجد است ، مگر در مسجد الحرام).
آنگاه که رسول خدا (ص) وارد يثرب شد ، همي طوايف و افراد سرشناس مايل بودند تا ميزبان ايشان باشند، اما آن حضرت فرمود : در جايي توقف خواهد کرد که شترش زانو بزند. شتر در زميني که اکنون مسجد است ، زانو زد. آن حضرت در خاني ابوايوب انصاري مسکن گزيد. زمين مسجد را از صاحبان آن خريد و سنگ بناي مسجد را نهاد . همي اصحاب از زن و مرد با اشتياق شروع به ساختن مسجد کردند . خود رسول خدا (ص) نيز با تمام توان در ساختن مسجد شرکت کرد. مسجدي که حضرت بنا کرد ، از چند جهت ، با آنچه امروز در جاي آن ساخته شده تفاوت دارد ، زيرا در زميني محدود تر و با بنايي ساده تر و خلوص بيشتر بود . اين مسجد در گذر زمان بارها توسعه يافته تا اين که به شکل کنوني در آمده است .
ساختن مسجد سبب شد تا جمعيت زيادي از مهاجران و حتي ساکنان محلهاي ديگر ، در اطراف مسجد خانه هايي بنا کنند . به دنبال اين امر بود که شهر در اطراف مسجد شکل گرفت .
مسجد رسول خدا (ص) در نخستين بناي خود در مساحتي حدود 2071 متر مربع بنا گرديد با ديوارهاي خشتي و گلي و پايه هايي از تني درختان خرما . سقف مسجد را هم با شاخه هاي درخت خرما پوشانده بودند ، به طوري که در هنگام باران ، آب بر سر و صورت نمازگزاران مي ريخت و زمين در زير پيشاني رسول خدا (ص) و اصحاب ، گلي بود قبلي مسجد به سمت شمال و در جهت بيت المقدس بود . مسجد با همين بنا براي هفت سال محل برگزاري نماز جماعت ، نماز جمعه و خطبه هاي رسول خدا (ص) بود . در سال هفتم هجرت ، با گسترش اسلام و افزايش شمار مسلمانان ، ضرورت توسعي مساحت مسجد مطرح شد. رسول خدا (ص) بر طول و عرض مسجد افزود تا آنکه مساحت مسجد به 2475 متر مربع رسيد . در اين توسعه ، شکل مسجد به صورت يک مربع در آمد . قبلي مسجد نيز از سال دوم هجري از شمال به سمت جنوب تغيير کرد واز آن پس نه به سوي بيت المقدس که قبلي يهود بود ، بلکه به سوي مکه نماز خوانده مي شد.

دوشنبه 17/2/1386 - 14:14
پسندیدم 0
UserName