چگونه انيميشن‌هاى فلش را در پاورپوينت پخش کنيم؟
توسط : hqajargir

ممکن است اين سؤال براى شما مطرح شود که چگونه مى‌توان يک فايل فلش را در داخل يک ارائه‌ى پاورپوينت پخش کرد؟ در اينجا مى‌کوشيم شما را با چگونگى انجام اين‌کار آشنا سازيم.

 

همانطور که مى‌دانيد نرم‌افزار PowerPoint که همراه با بسته‌ى نرم‌افرازى آفيس مايکروسافت عرضه مى‌شود، ابزارى مناسب براى ارايه‌ى تحقيقات، پروژه و پايان‌نامه‌هاى شما در کنفرانس، سمينار و دانشگاه‌ها مى‌باشد. همين مسئله سبب شده است که اين نرم‌افزار از انواع فرمت‌هاى مختلف فايل‌ها پشتيبانى کند. در اين بين ممکن است اين سؤال براى شما مطرح شود که چگونه مى‌توان يک فايل فلش را در داخل يک ارائه‌ى پاورپوينت پخش کرد؟ جواب اين سؤال در بخش آفيس سايت مايکروسافت داده شده است.

آيا اکتيوايکس Shockwave Flash Object بر روى سيستم من نصب است؟
براى اجراى يک فايل فلش شما بايد به اسلايد مورد نظر خود يک اکتيوايکس (ActiveX control) بيافزائيد و سپس فايل فلش را به آن لينک کنيد. اين اکتيوايکس، Shockwave Flash Object نام دارد. براى آگاهى از نصب اين اکتيوايکس بر روى سيستم خود، در برنامه‌ى پاورپوينت، از منوى View و سپس Toolbars، تيک عبارت Control Toolbox را بزنيد. هم‌اکنون پنجره‌اى مشابه شکل روبرو نمايان شده است:

سپس بر روى آيکون more control (شکلک چکش) کليک کنيد و بدنبال عبارت Shockwave Flash Object بگرديد (اين عبارت با عبارات مشابه اشتباه نشود). وجود اين عبارت در اين ليست بيانگر آن است که اين اکتيوايکس بر روى سيستم شما نصب است و شانس با شما يار بوده است! در غيراينصورت آخرين نسخه‌ى آن را از اين آدرس دريافت کنيد.

شرح مراحل اجراى فايل فلش در پاورپوينت
پس از اطمينان نسبت به وجود اکتيوايکس مربوطه، نوبت آن رسيده است که به شرح مراحل اجراى فايل فلش در پاورپوينت بپردازيم.• مراحل قبل را طى کنيد و عبارت Shockwave Flash Object را از ليست کنترل‌ها انتخاب کنيد.

• بر روى اسلايد مورد نظر، يک چهارگوش و به اندازه دلخواه رسم کنيد (امکان تغيير مکان و اندازه وجود دارد).

• بر روى شکل رسم شده کليک راست کنيد و عبارت Properties را انتخاب کنيد.

• در پنجره‌ى باز شده بر روى عبارت (Custom) کليک کنيد.

• مشاهده مى‌کنيد که يک دکمه که سه نقطه بر روى آن قرار دارد، پديدار مى‌شود. با کليک بر روى آن، صفحه زير نمايان مى‌شود:

• در قسمت Movie URL تنها نام فلش مورد نظر خود را (به عنوان مثال: MyFile.swf) وارد کنيد. توجه داشته باشيد که فايل فلش شما بايد در پوشه‌اى قرار داشته باشد که فايل پاورپوينت شما در آنجا قرار دارد. البته مى‌توانيد در همان قسمت Properties و در زبانه‌ى Alphabetic بر روى کادر Movie دوبار کليک کنيد و آدرس فلش خود را وارد کنيد(به عنوان مثال: C\:My Documents\MyFile.swf).

• پس از اعمال تغييرات، با زدن F5 نتيجه‌ى کار خود را مشاهده کنيد.

لازم به ذکر است که اين روش براى نسخه‌ى 2007 نرم‌افزار PowerPoint نيز صادق است

يکشنبه 16/2/1386 - 16:42
پسندیدم 0
UserName